Kultivatorius yra vienas iš svarbiausių žemės ūkio įrankių, padedančių efektyviai paruošti dirvą sėjai ir / arba sodinimui bei užtikrinti augalų augimą. Šis įrankis ne tik palengvina žemės įdirbimą, tačiau ir padeda palaikyti geresnį derlių bei aukštesnę produkcijos kokybę. Net jeigu turite tik standartinį 6 arų sodo žemės sklypą, kultivatorius yra nepakeičiamas tinkamam žemės įdirbimui. Na, o kam jis naudojamas ir kaip išsirinkti sau tinkamiausią, pasakojame šiame straipsnyje.
Kultivatorius: paskirtis ir funkcijos
Nesvarbu, ar planuojate paruošti dirvą daržui ar gėlynui, be kultivatoriaus greičiausiai neišsiversite. Žinoma, visada galima naudotis senu geru rankiniu žemės paruošimo būdu – ją sukasti kastuvu ir išpurenti grėbliu. Tačiau mažai tikėtina, kad dar likę daug tokių entuziastų. Šį sunkų ir varginantį darbą tikrai geriau patikėti profesionaliam ir nepavargstančiam pagalbininkui.
Pagrindinės kultivatoriaus funkcijos:
- Dirvos paruošimas sėjai / sodinimui. Tai pagrindinė kultivatoriaus funkcija. Šis įrankis suskaido dirvą, padarydamas ją purią ir lengvai įsiskverbiamą šaknims. Kuo lengviau ir giliau gali įsiskverbti augalo šaknys, tuo daugiau maistinių medžiagų bei vandens pasisavins. Vadinasi, tuo stipresnis ir sveikesnis augalas augs.
- Piktžolių kontrolė. Kultivatorius padeda augimo metu naikinti piktžoles, kurios konkuruoja su augalais dėl maistingųjų medžiagų, vandens bei šviesos.
- Dirvos aeravimas. Kultivatorius išpurena, iškedena žemę, taip pagerindamas dirvos aeraciją. Kuo geriau aeruojama (vėdinama) žemė, tuo daugiau deguonies pasiekia augalų šaknis.
Tinkamiausias kultivatorius jums: kaip išsirinkti?
Nusprendę įsigyti kultivatorių, susidursite su didžiule jų įvairove ir pasirinkimo gausa. Todėl natūraliai iškils klausimas, kaip išsirinkti būtent tokį, kurio reikia jūsų poreikiams patenkinti. Ypač painu gali būti renkantis pirmą kartą. Todėl bandysime įnešti aiškumo ir apžvelgsime kultivatorių tipus.
Kultivatoriaus tipas
Visų pirma, renkantis reikia atkreipti dėmesį, kokia energija varomas kultivatorius, t. y. koks yra jo tipas. Skirtingo tipo kultivatoriai pasižymi skirtingomis darbinėmis savybėmis.
Rankinis kultivatorius yra skirtas labai mažam žemės plotui apdirbti. Visų pirma todėl, kad jo veikimo principas – jūsų kūno jėga. Kitaip tariant, rankinis kultivatorius nedaug skiriasi nuo įprasto kastuvo. Na, tik yra kitokios formos. Be abejo, jis turi savų pliusų: yra lengvas, kompaktiškas ir paprastai naudojamas. Tokį kultivatorių verta turėti, jeigu reikia įdirbti labai nedidelį, sunkiau technikai prieinamą žemės plotą.
Benzininis kultivatorius yra galingas ir tinkamas net vidutinio dydžio ūkiams. Jis gali apdoroti didesnius plotus greitai ir efektyviai. Be to, jo veikimui nereikalinga elektra, vadinasi, veikimo ploto neriboja laidai. Taip pat dažnai benzininį kultivatorių galima įsigyti su papildomais priedais, leidžiančiais atlikti skirtingas funkcijas (pvz., aukštos ar senos žolės pjovimas, sniego kasimas, akėjimas ir pan.).
Elektrinis kultivatorius yra ekologiška alternatyva benzininiam. Be to, jis veikia tyliau, yra lengvesnis ir paprasčiau prižiūrimas. O ne retai netgi ir pigesnis. Elektrinis kultivatorius idealus iki 10 arų žemės sklypams įdirbti. Tačiau jo veikimui būtina elektra. Taigi ir laidas, kuris ribos šio kultivatoriaus veikimo teritoriją. Tad perkant elektrinį kultivatorių, iš karto patariama pasirūpinti ir prailgintuvais.
Akumuliatorinis kultivatorius gali būti puiki alternatyva rankiniam. Jis paprastai yra nedidelis, lengvas ir kompaktiškas. Veikia tyliai ir yra draugiškas aplinkai kaip ir elektrinis kultivatorius. Tačiau jo veikimo teritorijos neriboja laidas. Kita vertus, akumuliatoriaus veikimo laikas yra gana ribotas, todėl didesnio ploto įdirbti nepavyks dėl nuolatinio įkrovimo poreikio. Taip pat jis nerekomenduojamas sunkiam bei molingam dirvožemiui, kadangi yra per lengvas.
Kultivatoriaus galingumas
Pagrindinė taisyklė paprasta: kuo kultivatoriaus galia didesnė, tuo efektyviau ir didesnį plotą su juo galima apdirbti. Mažesniems sklypams, 3–10 arų ploto, pakanka 1–3,5 AG galingumo kultivatoriaus. Didesnių nei 10 arų sklypų įdirbimui rekomenduojama rinktis kultivatorių, kurio galia siekia 3,5–5,5 AG.
Kultivatoriaus darbinis plotis
Kultivatoriaus darbinis plotis nurodo, kokio pločio juostą įdirba kultivatorius. Jis gali svyruoti nuo 30 cm iki 50–90 cm. Atsižvelgti į kultivatoriaus darbinį plotį labai svarbu todėl, kad jums teks paskui jį vaikščioti, kol jis dirbs (stumti nereikės, tik prilaikyti, nukreipti, patiesinti). Taigi kuo siauresnis plotis, tuo daugiau žingsnių nueisite paskui kultivatorių.
30 cm darbinio pločio kultivatorius laikomas tinkamas mažai lysvei įdirbti, gėlynui paruošti. Tuo tarpu vidutinio dydžio sklypui optimaliu pločiu laikoma 50 cm.
Be to, kuo platesnis darbinis plotis, tuo daugiau yra frezų. Freza – tai specialiai išlenktas peilis, kuris sukdamasis išdrasko ir išpurena dirvą. Tai svarbiausia kultivatoriaus dalis.
Nors dar nėra labai populiarūs, tačiau vis daugiau gaminama modelių, kuriuose galima keisti frezų skaičių. Tokiu būdu kultivatorius gali būti pritaikomas įvairiems poreikiams: nuo daržo paruošimo iki gėlių lysvės įdirbimo.
Kultivatoriaus arimo gylis
Dar vienas svarbus aspektas – tai arimo gylis. Jis nusako, kaip giliai galės įsiskverbti kultivatoriaus frezos ir kaip giliai bus įdirbtas dirvožemis.
Arimo gylis | Kam tinkamas |
iki 15 cm | dirvai, kurioje bus sodinami negilias šaknis turintys augalai: braškės, česnakai, salotos ir pan. |
15–20 cm | sunkesnei dirvai išpurenti ir įdirbti; žemę paruošti tokiems augalams kaip bulvės, morkos, burokėliai ir pan. |
30–35 cm | dirvai, kuri ilgą laiką buvo nedirbama; augalams su giliomis, stipriomis šaknimis sodinti; dirvai, kurioje veši piktžolės. |
Kultivatoriaus svoris
Kultivatoriaus svoris labai svarbus efektyviam dirvos įdirbimui. Kuo lengvesnis kultivatorius, tuo lengvesnį dirvožemį jis gali įdirbti. Ir atvirkščiai. Taigi sunkiai, molingai žemei kultivuoti, rinkitės tokį kultivatorių, kuris yra kuo sunkesnis (sveria 50 kg ir daugiau). Lengvas su tokia užduotimi nesusitvarkys.
Tačiau jeigu jūsų sklype, pvz., lengvas juodžemis, galite drąsiai įsigyti patį lengviausią kultivatorių, sveriantį 30–50 kg.
Kultivatoriaus priedai
Kaip užsiminėme, kai kurie kultivatorių modeliai yra pagaminti taip, kad prie jų galima būtų papildomai pritaikyti įvairius, kitiems darbams skirtus, priedus. Tokie kultivatoriai dažniausiai turi ratukus, kad įrankis galėtų riedėti žemės paviršiumi. Kaip papildomi priedai gali būti:
- senai / aukštai žolei pjauti skirtas priedas;
- vagotuvas;
- bulvių kasimo priedas;
- akėčios;
- plūgas;
- priekaba;
- sniego kastuvas ir kt.
Vis dėlto dažniausiai toks kultivatorius, neskaitant priedų, yra labai brangus pirkinys. Tad čia verta labai gerai paskaičiuoti, ar tie priedai apsimokės ir ar apskritai jie yra reikalingi. Galbūt geriau įsigyti paprasto modelio kultivatorių ir vagotuvą atskirai?
Kultivatoriaus pasirinkimas gana atsakingas darbas ir nemaža investicija. Tad prieš įsigyjant, tikrai verta pasinagrinėti ypatybes, savo sklypo poreikius, numatyti šiek tiek į priekį ir pan. Tinkamo kultivatoriaus pasirinkimas palengvins ir efektyvins žemės įdirbimą ne vienam sezonui.
Šaltiniai:
- https://kellytillage.com/us/what-are-different-of-types-of-cultivators/
- https://thelaughingseed.com/tools/tillers/what-to-look-for-in-a-tiller/
- https://modernfarmer.com/2018/07/buying-a-tiller-heres-what-to-look-for/
- https://blog.acmetools.com/what-to-consider-when-purchasing-a-garden-tiller/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.