Skip to content

Pergolė – poilsio oazė vijoklių rojuje

Pergolė – poilsio oazė vijoklių rojuje
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pergolė – itin estetiškas mažosios architektūros elementas jūsų sode. Dažniausiai tai atviras statinys, kurį apželdiname vijoklinėmis gėlėmis ir augalais. Tai gali būti ramaus poilsio oazė arba visą šeimą prie kavos puodelio sujungiantis statinys. Šiame tekste prisiminsime pergolės istoriją ir sužinosite kaip – žingsnis po žingsnio – ją sukonstruoti ir apželdinti patiems. Taip pat – kuo pavėsinė skiriasi nuo pergolės.

Kas yra pergolė

Pergolė yra lauko statinys, dažniausiai medinis ar metalinis, sudarytas iš vertikalių stulpų, palaikančių horizontalią stoginę ar sijų sistemą. Ji dažnai naudojama sodo ar kiemo erdvėje, siekiant sukurti šešėlį, estetinį akcentą arba erdvę, kur gali augti vijokliniai augalai. Pergolės gali būti atviros arba uždengtos įvairiomis dangomis, tokiomis kaip medžiaginiai tentai ar stiklo plokštės. Jos kuria jaukią ir patrauklią poilsio zoną lauke.

Pergolė

Pegolės istorija nuo Egipto iki šiandien

Pergolė atsirado senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje, kur jos buvo naudojamos kaip dekoratyviniai sodo elementai. Štai kaip ir kur jos atsirado:

Pergolė pirmą kartą atsirado senovės Egipto soduose, kaip vieta, skirta pasislėpti nuo kaitrios saulės. Jos buvo gaminamos iš medžio ir suteikdavo vietą vijokliniams augalams augti.

Graikai ir Romėnai tobulino pergolių dizainą, naudodami jas kaip svarbius sodų elementus. Jie dažnai statydavo pergoles prie savo prabangių vilų ir viešose erdvėse, kur jos tarnavo kaip estetiniai ir funkciniai elementai, suteikiantys pavėsį ir vietą poilsiui.

Populiarumo viršūnę pergolės pasiekė Renesanso soduose Italijoje: jos buvo naudojamos kaip elegantiškos ir rafinuotos struktūros, suteikiančios šešėlį ir grožį. Taip jos tapo neatsiejama meno ir architektūros dalimi.

Pergolė

Pergolė sode: kaip tinkamai parinkti jai vietą?

Norint pasirinkti tinkamiausią vietą pergolei sode ar kieme, svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių. Štai trys pagrindiniai: 

 • Saulės padėtis, vėjas ir vanduo. Pergolės vieta turi būti parinkta atsižvelgiant į saulės judėjimą per dieną. Jei norite sukurti pavėsį, pergolė turėtų būti įrengta ten, kur saulė šviečia intensyviausiai. Įvertinkite vėjo kryptį ir stiprumą. Jei vietovėje dažnai pučia stiprūs vėjai, verta pasirinkti labiau apsaugotą vietą arba pasirūpinti papildomomis apsaugos priemonėmis, pavyzdžiui, sienelėmis ar augalais. Taip pat įsitikinkite, kad pergolė nebus pastatyta vietoje, kurioje kaupiasi vanduo po lietaus. Geras drenažas yra būtinas.
 • Funkcionalumas. Pagalvokite, kokią funkciją pergolė atliks. Jei tai bus vieta poilsiui ar valgymui, verta ją įrengti šalia namo ar terasos, kad būtų patogu patekti į vidaus patalpas. Apskritai pergolė turi būti lengvai pasiekiama iš namų ar kitų sodo dalių. Tai ypač svarbu, jei planuojate joje leisti daug laiko.
 • Privatumas ir estetika. Pasirinkite vietą, kurioje galėsite jaustis jaukiai. Jei norite išvengti kaimynų ar praeivių žvilgsnių, pasirinkite vietą, kuri yra šiek tiek atokiau nuo takų ar kelio arba uždengta gyvatvore ar kitais augalais. Pergolė turi harmoningai įsilieti į bendrą sodo ar kiemo dizainą. Apsvarstykite, kaip ji derės su kitais elementais, pavyzdžiui, augalais, takais, ir kitais sodo statiniais.
Pergolė - pavėsinė

Pergolės statyba: žingsnis po žingsnio

Štai trumpas vadovas, kaip savarankiškai pastatyti pergolę:

 • Planavimas ir paruošimas. Pirmiausia projektavimas: nuspręskite, kokio dydžio bus pergolė, koks jos dizainas ir kokias medžiagas naudosite. Dažniausiai naudojamos medienos rūšys yra pušis, ąžuolas ar kedras. Paruoškite reikiamus brėžinius. Įsigykite visas reikiamas medžiagas, įskaitant medieną, varžtus, kampus, cementą ir įrankius (grąžtą, pjūklą, matavimo juostą, gulsčiuką ir kt.).
 • Pamatų paruošimas. Pamatų vietos pažymėjimas: naudodamiesi virvele ir kuoliukais, pažymėkite pergolės kampų vietas. Iškaskite skylutes kiekviename kampe, kur bus montuojami stulpai. Skylės turėtų būti apie 60 cm gylio (priklauso nuo dirvožemio sąlygų). Sumaišykite cementą pagal instrukcijas. Įstatykite stulpus į skylutes, užpilkite cementu ir palikite sustingti (apie 24 valandas).
 • Konstrukcijos statyba. Pritvirtinkite horizontaliąsias sijas ant stulpų. Naudokite varžtus ir kampus, kad užtikrintumėte tvirtą jungtį. Naudokite gulsčiuką, kad įsitikintumėte, jog sijos yra lygios. Pritvirtinkite viršutines sijas skersai horizontaliųjų sijų. Jos turėtų būti išdėstytos vienodu atstumu. Tvirtinkite jas varžtais. Jei norite, galite pridėti papildomų dekoratyvinių ar funkcinių elementų, pavyzdžiui, kryžminių sijų ar šoninių grotelių.
 • Apdaila. Nušlifuokite visas medienos dalis, kad pašalintumėte šiurkštumą ir atplaišas.  Nudažykite arba impregnuokite medieną, kad apsaugotumėte ją nuo oro sąlygų ir vabzdžių. Kitas žingsnis – pergolės apželdinimas.

Sekdami šiais žingsniais galėsite savarankiškai pastatyti pergolę, kuri taps puikiu jūsų sodo ar kiemo akcentu.

Ilgalaikė pergolės priežiūra

Norint, kad pergolė tarnautų ilgai, svarbu reguliariai ją prižiūrėti. Štai keletas patarimų:

 • Medienos apsauga. Dažymas ir impregnavimas: kartą per 1-2 metus perdažykite ar impregnuokite medieną specialiomis priemonėmis, apsaugančiomis nuo drėgmės, saulės spindulių ir vabzdžių.
 • Konstrukcijos tikrinimas. Kas kelis mėnesius patikrinkite visus varžtus ir jungtis. Jei kuri nors dalis yra atsilaisvinusi, ją priveržkite arba pakeiskite. Patikrinkite medieną, ar nėra puvimo požymių. Jei pastebėjote puvimo pradžią, nedelsdami pakeiskite pažeistas dalis.
 • Valymas. Bent kartą per sezoną nuvalykite pergolę nuo purvo, dulkių ir lapų. Naudokite švelnų muilo tirpalą ir minkštą šepetį arba šluostę. Jei ant medienos atsirado pelėsių, nuvalykite juos specialiais valikliais, skirtais medienos priežiūrai.
 • Augalų priežiūra. Jei ant pergolės auga vijokliniai augalai, reguliariai juos karpykite, kad jie nepridarytų pergolei per didelės apkrovos ir nesugadintų konstrukcijos. Įsitikinkite, kad vijokliniai augalai turi tinkamą šaknų sistemą ir nepažeidžia pergolės pamatų.
 • Apsauga nuo oro sąlygų. Jei įmanoma, įrenkite pergolei stogą ar uždengimą, kuris apsaugos medieną nuo tiesioginių saulės spindulių, lietaus ir sniego. Svarstykite galimybę žiemą uždengti pergolę specialiu audiniu arba brezentu, kad apsaugotumėte nuo sniego ir ledo.
Pergolės priežiūra

Kokie vijokliniai augalai ir gėlės tinkamiausi pergolei apželdinti

Raganės yra gražiai žydintys daugiamečiai vijokliniai augalai. Žydi įvairiausių formų, spalvų ir dydžio žiedais ir visą vasarą puošia pergolę. 

Vynmedžiai. Lietuvos klimatui tinkamos vynmedžių veislės itin tinka pergolės apželdinimui – tai ne tik pavėsį suteikiantys lapai, bet ir skanios vynuogių uogos, prisirpstančios rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Ūgliai kabinasi už atramų ir gali užaugti net iki 25 metrų.

Vijoklinės rožės idealiai tinka pergolių apželdinimui, nes jų sodrios, spalvingos gėlės ir vijokliniai stiebai sukuria nuostabų, romantišką efektą ir užtikrina pavėsį. Apželdinimui tinka ir paprastasis erškėtis ir daugiažiedis erškėtis. 

Gebenė puikiai tinka pergolės apželdinimui, nes jos vešlūs, amžinai žali lapai sukuria tankų, elegantišką pavėsį, suteikiantį jaukumo ir natūralaus grožio.

Pasirinkite augalus, kurių spalvos harmoningai derės tarpusavyje ir su sodo aplinka. Jei norite sukurti malonią atmosferą, rinkitės kvepiančias gėles, kurios skleis malonų kvapą.

Pergolė ir vynuogės

Pergolės dizainas: šviesos šokis

Apšvietimas gali suteikti pergolei ypatingą atmosferą vakaro metu. 

LED šviesos girliandos gali būti išdėstytos išilgai pergolės sijų arba aplink stulpus, sukurdamos švelnią ir jaukią šviesą. Smulkios LED lemputės gali suteikti pergolei magišką, pasakišką išvaizdą.

Saulės energija maitinami šviestuvai yra ekologiškas ir ekonomiškas pasirinkimas. Jie automatiškai įsijungia sutemus ir nereikalauja elektros laidų. Saulės žibintai gali būti pakabinami ar pastatomi, taip sukuriama įvairių apšvietimo galimybių.

Į žemę įleidžiami šviestuvai aplink pergolę gali sukurti subtilų apšvietimą –  akcentuojant augalus ir takelius. Takelio šviestuvai aplink pergolę užtikrins saugų vaikščiojimą ir pridės estetinės vertės.

Šviestuvai su judesio jutikliais gali automatiškai įsijungti, kai kas nors juda po pergolę, taip užtikrinamas papildomas saugumas.

Pergolė: naktinis apšvietimas

Kaip pasirinkti baldus ir dekoracijas?

Pasirinkus tinkamus lauko baldus ir dekoracijas, pergolė taps patogia, estetiška ir funkcionalia lauko erdve. Štai keletas patarimų, kaip pasirinkti baldus ir dekoracijas pergolei.

 • Krėslai ar foteliai su minkštomis pagalvėlėmis užtikrins komfortą. Rinkitės lauko sąlygoms pritaikytas pagalvėles, kurios yra atsparios vandeniui ir UV spinduliams. Spalvingos pagalvės ir pledai suteikia jaukumo ir galimybę lengvai keisti spalvinę gamą. Gultai, hamakai arba supamosios kėdės suteikia galimybę atsipalaiduoti ir mėgautis lauko erdve.
 • Jei planuojate naudoti pergolę kaip valgymo zoną, pasirinkite patogų lauko valgomojo stalą su kėdėmis. Maži kavos staliukai patogūs užkandžiams ir gėrimams. Pasirinkite medinius baldus, kurie yra atsparūs lauko sąlygoms.
 • Mažos skulptūros ar meno kūriniai gali suteikti pergolei unikalumo. Veidrodžiai gali sukurti erdvės pojūtį ir atspindėti šviesą. Lauko kilimai gali suteikti pergolei jaukumo ir apibrėžti skirtingas zonas, pvz., valgomojo ar poilsio erdves.
Pergolė ir lauko baldai

Kuo skiriasi pergolė ir pavėsinė?

Ir pergolė, ir paprasta pavėsinė yra mažosios sodo architektūros elementai, tačiau jie turi skirtingas funkcijas ir dizainą. 

Pergolė yra atvira struktūra, dažniausiai sudaryta iš stulpų ir horizontalių sijų arba grotelių viršuje. Ji dažniausiai neturi uždarų sienų ir yra skirta augalams bei gėlėms vyniotis bei suteikti pavėsį. Pergolės dažniausiai naudojamos kaip dekoratyviniai sodo elementai.

Pavėsinė yra uždara arba pusiau uždara struktūra, dažniausiai su stogu ir kartais su sienomis ir langais. Pavėsinės yra skirtos apsaugai nuo saulės, vėjo ir lietaus, todėl jos suteikia daugiau privatumo ir patogumo. Pavėsinė yra daugiau skirta funkciniam naudojimui, suteikiant vietą poilsiui, valgymui ar susitikimams, taip pat apsaugai nuo oro sąlygų.

Apibendrinant, pergolė yra atvira, lengvesnės konstrukcijos struktūra, dažnai naudojama kaip augalų atrama ir estetinė detalė, o pavėsinė yra uždara arba pusiau uždara struktūra, skirta poilsiui ir apsaugai nuo oro sąlygų.

Šaltiniai:
https://edis.ifas.ufl.edu/publication/EP432
https://gardens.duke.edu/pergola-restoration-project

Nuotarukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *