Skip to content

Augalininkystė dykumoje – tikras stebuklas: kaip žmonės paverčia smėlį derlinga žeme ir kokias daržoves augina

Oazė dykumoje, Libija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Įsivaizduokite begalybę auksinio smėlio, kur saulė kepina be sustojimo, o vėjas neša smulkias dulkes, kurios skverbiasi net į menkiausius plyšelius ir drabužių klostes. Tai dykuma – vieta, kuri daugeliui asocijuojasi su tuštuma ir nykiu, smėlėtu kraštovaizdžiu. Tačiau ar tikrai dykuma yra tokia jau negyva? Augalininkystė dykumoje įmanoma – ten netgi yra nemažai žalumos, ypač tose vietose, kur yra vandens.

Mūsų redakciją jau seniai domino pasigilinti į tai, kaip žmonės jau tūkstančius metų išradingai prisitaiko prie dykumos sąlygų ir paverčia šią atšiaurią aplinką derlinga žeme. Kaip jiems tai pavyksta, ko galėtume iš to pasimokyti čia, Lietuvoje? O galbūt pažiūrėjus garsų filmą „Kopa“, taip pat daugeliui kilo klausimų, kaip gi žmonės išgyvena tokiomis atšiauriomis sąlygomis. Siūlome paskaityti ir jums apie žemdirbystę dykumose.

Oazės: gyvybės salos dykumoje

Vienas iš seniausių ir įspūdingiausių dykumų žemdirbystės pavyzdžių yra oazės. Tai tarsi žalios salelės, iškilusios iš smėlio jūros. Oazėse auga palmės, datulių medžiai, vaismedžiai, daržovės. Bet kaip jos atsiranda? Dažniausiai po dykumos smėliu slypi požeminiai vandens telkiniai. Ten, kur vanduo išsiveržia į paviršių, susiformuoja oazė.

Senovės civilizacijos, tokios kaip egiptiečiai ir persai, išvystė sudėtingas sistemas, leidžiančias pakelti vandenį iš požeminių šaltinių. Jie naudojo rankinius arba gyvūnais varomus mechanizmus, kurie priminė primityvius siurblius. Vanduo buvo paskirstomas kanalais, kurie tarsi arterijos maitino augalus. Įdomu tai, kad kai kurios oazės egzistuoja jau tūkstančius metų ir iki šiol teikia gyvybę žmonėms bei gyvūnams.

Šiuolaikinės technologijos dykumų tarnyboje

Šiandien dykumų žemdirbystė pasitelkia pačias naujausias technologijas. Pavyzdžiui, lašelinė drėkinimo sistema leidžia tiksliai dozuoti vandenį, taip sumažinant jo nuostolius. Šis metodas ypač svarbus dykumose, kur kiekvienas vandens lašas yra aukso vertės.

Žemdirbystė dykumoje, Jordanija. Augalininkystė dykumoje
<em>Centrinė laistymo sistema dykumoje angl Central Pivot Irrigation<em>

Dar viena pažangi technologija – šiltnamiai. Jie leidžia reguliuoti temperatūrą ir drėgmę, taip sudarant optimaliomis sąlygomis augalų augimui. Šiltnamiuose galima auginti įvairias daržoves ir vaisius, net ir tuomet, kai lauke siaučia smėlio audros.

Saudo Arabija: iš dykumos – į žaliąją oazę

Saudo Arabija – tai klasikinė dykumų šalis. Tačiau ir čia žmonės sugebėjo paversti dykumą žydinčiu sodu. Šalyje įrengti dideli šiltnamiai, kuriuose auginamos daržovės ir vaisiai. Šie šiltnamiai aprūpinami dirbtiniu apšvietimu ir vėdinimu, todėl jose galima auginti produkciją ištisus metus.

Šiltnamiai dykumose, Buraida. Augalininkystė dykumoje
<em>Šiltnamiai dykumose<em>

Be to, Saudo Arabija yra viena didžiausių jūros vandens gėlinimo technologijų naudotojų. Gėlintas vanduo naudojamas drėkinimui ir gėrimui. Tai leidžia aprūpinti vandeniu didelius žemės plotus ir plėtoti žemdirbystę net ir ten, kur nėra natūralių vandens šaltinių.

Daugiau apie tai, kaip Saudo Arabija vysto žemdirbystę dykumose galite sužinote pažiūrėję šį Youtube filmuką anglų kalba:

Augalininkystė dykumoje: kokie augalai tinkami?

Gerai žinome, kad augalai dykumose yra tikri išgyvenimo meistrai. Jie prisitaikė prie ekstremalios aplinkos, kurioje vandens trūkumas yra didžiausia problema. Keletas augalų, kurie yra tiek natūralūs dykumų gyventojai, tiek ir naudingi žmonėms augalai.

  • Kaktusai – dykumų simboliai, kurie kaupia vandenį savo mėsinguose stiebuose. Jų lapai virto dygliais, kad sumažintų vandens garavimą. Kaktusų vaisiakūniai gali būti naudojami įvairiems patiekalams gaminti, tiek uogienei, tiek ir kepimui ar salotoms.
  • Agavos yra augalai su storais, mėsingais lapais, kurie taip pat kaupia vandenį. Iš agavų gaminama tekila.
  • Datulių palmės – vienas seniausių kultūrinių augalų. Jų vaisiai – datulės – yra svarbus maisto šaltinis dykumose gyvenantiems žmonėms. Jos taip pat eksportuojamos ir mėgstamos ne dykumų šalių gyventojų.
  • Eglūnai yra krūmai, kurie turi ilgas šaknis, pasiekiančias giliai esančius požeminius vandens šaltinius.
  • Efemerai yra trumpaamžiai augalai, kurie greitai sudygsta ir sužydi po retų liūčių.

Nors dykumų sąlygos nėra idealios daržovių ar kitų augalų auginimui, šiuolaikinės technologijos leidžia auginti įvairias įprastas kultūras. Populiariausios daržovės, auginamos dykumose, yra tokios pat, kokias galime rasti ir kiekvieno mūsų daržininiko darželyje ar šiltnamyje.

  • Pomidorai. Jie mėgsta šilumą ir saulę, todėl labai gerai jaučiasi dykumų šiltnamiuose.
  • Agurkai. Šios daržovės taip pat mėgsta šiltą klimatą, dykumose dera kaip reikiant.
  • Paprikos ir įvairūs pipirai. Ypač populiarios saldžiosios paprikos, kurios naudojamos įvairiuose patiekaluose, o pipirams aitrumą ir veikliųjų medžiagų stiprumą atšiaurus dykumų klimatas padeda dar labiau sustiprinti.
  • Baklažanai. Šios daržovės yra atsparios sausrai ir yra dažnai auginamos dykumose.
  • Kukūruzai yra viena iš grūdinių kultūų, šiuo atveju ne visai daržovė, kuri gali būti auginama dykumose, dažnai centrinės laistymo sistemos sąlygomis.
Kukūruzų laukas dykumoje. Augalininkystė dykumoje
<em>Kukūruzų laukas dykumoje pietvakarių Aidahe JAV <a href=httpswwwyoutubecomwatchv=8IkqGzcdpU4 target= blank rel=noopener title=>httpswwwyoutubecomwatchv=8IkqGzcdpU4<a><em>

Dykumų smėlio paslaptis: kodėl jis derlingas?

Daugeliui gali pasirodyti keista, kad dykumų smėlis gali būti derlingas, nes jame nėra humuso – pagrindinio dirvožemio derlingumo šaltinio. Tačiau dykumų smėlis turi keletą savybių, kurios leidžia augalams augti:

  • Mineralinės medžiagos. Dykumų smėlis dažnai yra praturtintas įvairiomis mineralinėmis medžiagomis, kurios reikalingos augalams.
  • Geras drenažas. Smėlis puikiai praleidžia vandenį, todėl augalų šaknys gali lengvai pasiekti drėgmę.
  • Šiluma. Dykumų smėlis greitai įkaista ir ilgai išlaiko šilumą, o tai skatina augalų augimą.

Žinoma, dykumų smėlis nėra toks derlingas kaip juodžemis, tačiau su tinkamomis technologijomis ir trąšomis jame galima auginti įvairius augalus.

Žemdirbystės dykumoje iššūkiai ir ateitis

Dykumų žemdirbystė susiduria su daugybe iššūkių. Vienas iš jų – vandens trūkumas. Net ir naudojant pažangias technologijas, vandens ištekliai dykumose yra riboti. Kitas iššūkis – klimatas. Klimato kaita gali dar labiau sustiprinti sausras ir padaryti žemdirbystę dar sudėtingesnę.

Dykumose populiariausi vandens išgavimo būdai tikriausiai irgi nenustebins. Visų pirma naudojamas požeminis vanduo, kuriam išgauti jau tūkstančius metų žmonės dykumose naudojo įvairius mechanizmus, kad iškeltų vandenį iš požeminių šaltinių. Tai buvo ir tebėra svarbus vandens šaltinis oazėse. Kai kuriose dykumose, ypač pakrantėse, naudojami tradiciniai kondensacijos metodai. Nakties metu drėgmė kondensuojasi ant specialių paviršių ir yra surenkama. Šiuolaikinės technologijos leidžia išnaudoti galingus siurblius, kurie gali iškelti vandenį iš labai didelio gylio. Taip pat taikomos geoterminės technologijos, kurios leidžia išgauti vandenį iš karštųjų šaltinių ir panaudoti jį žemdirbystei.

Nepaisant iššūkių, dykumų žemdirbystė turi didelį potencialą. Naujos technologijos, moksliniai tyrimai ir tarptautinis bendradarbiavimas leidžia tikėtis, kad dykumos ateityje taps produktyvesnėmis ir aprūpins maistu vis didėjančią pasaulio gyventojų dalį. Tai tiesiog milžiniški žemės plotai, kuriuose galima sinergija ir inovacijos, siekiant apjungti tiek žemdirbystės, tiek ir jos infrastruktūrai reikalingos elektros energijos generavimo pajėgumus. Kaip žinia, dykumų saulė yra itin efektyvi ir gali pagaminti daug elektros energijos. O ši elektra gali būti naudojama tiek vandens pumpavimui, tiek ir procesų automatizavimui.

Nors Lietuvos daržninikui ar sodininkui dykumų augalininkystės tema ir nėra itin aktuali, tačiau tikimės, kad su šia tema ir susijusiais iššūkiais buvo įdomu susipažinti. Ateityje parašysime daugiau apie augalininkystę ir daržininkystę neįprastomis, atšiauriomis ar visiškai nerealiomis sąlygomis.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ūkininkas Paulius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *