Skip to content

Pilkasis puvinys – augalų liga, galinti pražudyti visą derlių. Kaip tam užkirsti kelią?

Pilkasis puvinys
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pilkasis puvinys, dar žinomas kaip kekerinis puvinys, yra viena pavojingiausių augalų ligų. Ši liga gali pažeisti įvairius augalus, ypač uoginius bei daržoves. Tačiau nuo jos nukenčia ir gėlės bei medžiai. Liga gali pražudyti visą derlių, todėl šiame straipsnyje pasiaiškinsime ligos atsiradimo priežastis, simptomus ir pasidalinsime patarimais, kaip užkirsti ligai kelią.

Pilkasis puvinys: kas jį sukelia?

Pilkasis puvinys yra parazitinių grybų, vadinamų kekeru (Botrytis cienerea), sukeliama liga. Ši grybų rūšis auga ir vystosi ant negyvos organinės medžiagos, tačiau, esant palankioms sąlygoms, gali užpulti ir gyvus augalus. Botrytis grybas plačiai paplitęs ir gali užkrėsti augalus įvairiais jų vystymosi etapais: nuo daigų iki brandžių augalų ir derliaus.

Kekerinis grybas plinta per orą su sporomis, kurios išlieka gyvybingos labai ilgai ir gali ilgą laiką laukti tinkamų sąlygų augimui. Pilkojo puvinio atsiradimui palankios sąlygos yra drėgmė ir šiluma. Ypač Botrytis cienerea gerai jaučiasi, kai drėgmė pasiekia ir viršija 90 proc.

Palankios sąlygos pilkajam puvinio atsirasti yra tankūs, prastai vėdinami sodai, šiltnamiai, ypač kai pasitaiko drėgnos ir šiltos vasaros dienos, kai oro temperatūra būna apie +16–20 °C.

Kekerinis puvinys

Pilkojo puvinio simptomai

Pilkasis puvinys pasireiškia net keletu simptomų, kurie gali kisti priklausomai nuo augalo rūšies ir / arba vystymosi stadijos. Pagrindiniai pilkojo puvinio simptomai:

  • Pilkasis pelėsis. Ant užkrėstų augalų dalių, ypač ant žiedų, vaisių, lapų, stiebų, susidaro pilkas, pūkuotas pelėsis. Tai pagrindinis ir pastebimiausias šios ligos simptomas.
  • Dėmės. Pažeistose vietose gali atsirasti rusvos arba tamsios, beveik juodos dėmės. Vėliau tos vietos tampa minkštos ir ima pūti.
  • Vaisių puvimas. Ligos pažeisti vaisiai pradeda pūti, praranda spalvą ir struktūrą. Derlius tampa visiškai netinkamas vartojimui.
  • Lapų ir stiebų nykimas. Augalo lapai gali pradėti džiūti ir ruduoti nuo kraštų link centro. Stiebai minkštėja ir pradeda pūti.
Pilkojo puvinio simptomai

Pilkasis puvinys: kaip išvengti?

Užkrėsti pilkuoju puviniu augalai pamažu žūsta, o užkrėstas derlius yra visiškai netinkamas vartojimui. Jo netenkama. Todėl labai svarbu laiku užkirsti kelią pilkojo puvinio susiformavimui.

Galimos prevencinės priemonės apsaugai nuo pilkojo puvinio:

  • Atstumai tarp augalų yra vienas svarbiausių veiksnių, padedantis išvengti ligos atsiradimo. Pakankami ir tinkami tarpai tarp augalų užtikrina gerą oro cirkuliaciją, mažina drėgmės kaupimąsi, o tuo pačiu ir ligos atsiradimo riziką.
  • Šviesos pralaidumas kaip ir tinkamas atstumas, sumažina drėgmės lygį, padeda saulės šviesai pasiekti apatines augalo dalis, jo centrą. Tai sukuria nepalankias sąlygas pilkojo puvinio formavimuisi.
  • Tinkamas laistymas. Laistant reikia stengtis, kad vanduo nepatektų ant augalo lapų ir jie išliktų sausi. Laistoma pažeme, arčiau šaknų. Taip pat rekomenduojama laistyti anksti ryte, kad per dieną drėgmės perteklius spėtų išgaruoti.
  • Dirvožemio vėdinimas. Gerai aeruotas (vėdinamas) dirvožemis padeda išvengti per didelio drėgmės kaupimosi aplink augalų šaknis bei apatinę augalo dalį.
  • Atsparių veislių pasirinkimas. Sodinant augalus, rekomenduojama rinktis pilkajam puviniui atsparias veisles.
  • Pažeistų augalų dalių pašalinimas. Pastebėjus pilkojo puvinio apimtas augalo dalis, jas reikia nedelsiant pašalinti ir sunaikinti. Nemeskite jų į kompostą, nes grybo sporos peržiemos jame ir kitą pavasarį vėl užkrės augalus.
  • Šiltnamių ir sandėliavimo patalpų dezinfekcija ir vėdinimas. Svarbu, tinkamai ir laiku dezinfekuoti šiltnamius bei sandėliavimo patalpas. Užtikrinti gerą jų vėdinimą, kad sumažėtų drėgmės kiekis ir rizika išplisti pilkajam puviniui.
  • Savalaikis purškimas vario sulfato ar kitais fungicidais. Pvz., koloidinės sieros tirpalu arba Kalifornijos skysčiu.
Pilkasis puvinys

Kaip kovoti su pilkuoju puviniu?

Jeigu vis dėlto ligos išvengti nepavyko, galima išbandyti purškimą natūraliais ekstraktais: česnakų, gvazdikėlių. Šie augalai pasižymi priešgrybelinėmis savybėmis ir gali būti veiksmingi fungicidai.

Pagelbėti gali ir 0,5 proc. sodos tirpalas. Tačiau jeigu natūralios priemonės nepadeda arba užkrėstas nemažas plotas, rekomenduojama naudoti specialius fungicidus.

Pilkasis puvinys – negailestinga ir greitai plintanti liga, galinti sunaikinti visą derlių. Kovoti su ja ypač sudėtinga, dažnai būna netgi per vėlu, kai apninka vaisius bei uogas. Todėl geriausias būdas jos išvengti – pasirūpinti ligos prevencija.

Kekerinis puvinys

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/kekerinis-puvinys/
  2. https://bsppjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1364-3703.2007.00417.x
  3. https://www.rhs.org.uk/disease/grey-mould
  4. https://ephytia.inra.fr/en/C/6089/Grapevine-Botrytis-cinerea-Gray-mold

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *