Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti svogūnus iš sėklų 2025 metais? Tai nulems ir veislė, ir sėjos būdas

Kada sėti svogūnus iš sėklų 2025 metais? Tai nulems ir veislė, ir sėjos būdas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Svogūnų auginimas iš sėklų nėra toks populiarus kaip iš sodinukų (ropelių), tačiau daugelis sodininkų renkasi šį metodą, nes jis leidžia išauginti sveikus ir atsparius svogūnus bei pasirinkti unikalias veisles. Kada sėti svogūnus palankiausia, priklauso nuo pasirinktos veislės, sėjos būdo ir oro sąlygų.

Kada sėti svogūnus lauke?

Jei norite svogūnus auginti lauke, geriausias metas juos sėti yra pavasaris, kai dirvožemis sušyla bent iki +5°C. Lietuvoje tai paprastai nutinka kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje.

Kai kurios veislės, tokios kaip „Rossa Lunga Di Firenze“, „Globo“, „De Brunswick“, gali būti sėjamos jau nuo kovo vidurio. O laiškiniams svogūnams tinkamos veislės, pavyzdžiui, „Karmen“, „Grenada“, „Parade“, gali būti sėjamos net iki gegužės vidurio.

Taip pat galima svogūnus sėti rudenį, rugpjūtį–rugsėjį, kad jie peržiemotų ir duotų ankstyvą pavasarinį derlių. Tam tinkamos veislės yra „Hiberna“, „White Lisbon“, „Freddy“. Rudeninė sėja gali būti itin naudinga, nes svogūnai anksti pavasarį pradeda augti ir leidžia derlių nuimti anksčiau nei sėjant pavasarį.

Kada sėti svogūnus lauke?

Kada sėti svogūnus daigams?

Jeigu svogūnus planuojate auginti daigais, sėklas geriausia sėti patalpoje arba šiltnamyje sausio pabaigoje–vasario pradžioje. Taip daigai spės sustiprėti iki persodinimo lauke.

Dideliems svogūnams, pavyzdžiui, „Exhibition“ ar „Ailsa Craig“, sėklas reikėtų sėti maždaug vasario pradžioje, nes jos ilgai auga. Šios veislės išsiskiria savo dydžiu ir skoniu, todėl yra itin mėgstamos daržininkų, siekiančių išauginti didelius svogūnus.

Svogūnų sėja – svarbi sėklų kokybė

Kad svogūnai sudygtų tolygiai, labai svarbu pasirinkti kokybiškas, ne senesnes nei 1–2 metų sėklas. Laikui bėgant sėklų daigumas mažėja, todėl rekomenduojama kasmet įsigyti šviežių sėklų. Taip pat rekomenduojama sėklas 12 valandų pamirkyti šiltame vandenyje arba silpname kalio permanganato tirpale. Tai padeda sunaikinti galimus ligų sukėlėjus ir paskatina greitesnį dygimą.

Lauke svogūnų sėklos sėjamos 1–1,5 cm gylyje, eilėmis kas 20 cm. Pasėjus dirvą reikia lengvai suspausti, kad sėklos geriau prigytų. Svarbu užtikrinti, kad dirva nebūtų per sausa, nes drėgmė būtina geram dygimui.

Kaip sėti svogūnus daigams?

Daigams sėklas geriausia sėti į specialų substratą arba durpių mišinį. Sėklos tolygiai paskleidžiamos, užberiamos 0,5–1 cm dirvožemio sluoksniu, sudrėkinamos ir uždengiamos plėvele ar dangteliu.

Geriausia daigus auginti +20–24 °C temperatūroje, o kai daigai sudygsta, temperatūra turėtų būti sumažinta iki +15–18 °C. Daigai turėtų gauti pakankamai šviesos, todėl rekomenduojama juos laikyti ant palangės arba naudoti papildomą apšvietimą.

Kai daigai pasiekia 15–20 cm aukštį, o ant lapelių atsiranda 3–4 tikrieji lapai, jie yra pasiruošę persodinimui į lauką. Prieš sodinant lauke, juos reikia užgrūdinti palaipsniui pripratinant prie lauko temperatūros – pirmiausia kelioms valandoms per dieną išnešant į lauką, o vėliau palaipsniui ilginti laiką.

Kaip sėti svogūnus daigams?

Kada sėti svogūnus pagal Mėnulio kalendorių 2025 metais?

Sodininkai, kurie vadovaujasi Mėnulio kalendoriumi, svogūnus gali sėti palankiomis dienomis:

  • Balandį: 4, 5, 8, 9, 11, 12, 19, 20, 23, 24 d.
  • Gegužę: 6–10, 16, 17, 29, 30 d.

Jei sėsiste svogūnus rudeniop, tuomet palankiausios dienos:

  • Rugpjūtį: 12, 13, 21, 22 d.
  • Rugsėjį: 8, 9, 13, 14, 17–20 d.

Mėnulio fazės turi įtakos augalų augimui – manoma, kad augančiame Mėnulyje pasėti svogūnai geriau auga, todėl verta atsižvelgti į šias datas.

Papildomi patarimai svogūnų sėjai

  1. Svogūnai geriausiai auga purioje, gerai drenuotoje dirvoje. Svarbu vengti per sunkių molingų dirvų, kurios gali trukdyti svogūnų augimui.
  2. Svogūnus reikėtų sėti ne per tankiai, nes per didelis tankis trukdys jiems formuoti kokybiškas ropeles.
  3. Šios daržovės mėgsta derlingą dirvą, todėl prieš sėją verta įterpti komposto arba organinių trąšų.
  4. Kad svogūnai būtų atsparesni ligoms, reikėtų laikytis sėjomainos principų – nesėti svogūnų toje pačioje vietoje kasmet.

Vadovaujantis šiais patarimais, svogūnų derlius bus gausus ir kokybiškas!

Šaltiniai:

  1. https://www.theseedcollection.com.au/growguide/bulb-onion-seeds
  2. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-onions-from-seed/
  3. https://www.growveg.com/guides/ten-top-tips-for-growing-onions-from-seed/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *