Trimeris yra neatsiejama kraštovaizdžio priežiūros dalis ir būtinas sodo įrankis šiltuoju metų laiku. Žinoma, galbūt ypač lygiame sklype, dailios vejos priežiūrai jo neprireiks. Pakaks žoliapjovės ar vejos robotuko. Tačiau didesniems plotams, sudėtingoms, nelygioms vietomis ar aukštai žolei pjauti trimeris yra nepakeičiamas. Šiame straipsnyje papasakosime, kokių tipų trimerių būna ir patarsime, kokį pasirinkti, kad atitiktų jūsų poreikius.
Trimerio privalumai
Trimeris – dar vadinamas rankine žoliapjove – yra itin naudingas ir patogus žolės pjovimo įrankis. Be to, jis neužima daug vietos, kaip pvz., žoliapjovės, todėl idealiai tinka, jeigu neturite daug vietos įrankiams sandėliuoti. Trimeriu, kaip ir kitais žolei pjauti skirtais įrenginiais, galima užtikrinti tolygų ir vienodą bei tvarkingą sklypo priežiūrą. Tačiau jis turi ir savų, tik jam būdingų, privalumų:
- trimeris gali įveikti bet kokio aukščio ir tipo žolę, sustabarėjusius ūglius, jaunus krūmus ar plonus, laukinius medelius;
- trimeriu galima pasiekti net ir tokias sunkiai prieinamas vietas, kurių nepasiektų jokia žoliapjovė;
- idealiai tinkamas įrankis netolygiai pievai, nelygiam sklypui šienauti;
- neužima daug vietos;
- lengva prižiūrėti ir paprasta naudoti;
- palyginus su savaeigėmis žoliapjovėmis nedidelė kaina.
Kam gali būti naudojamas trimeris?
Kaip minėta, trimeris puikiai susitvarko ne tik su nedidele ir minkšta vejos žolyte, tačiau gali įveikti ir stabarus, aukštą, seną žolę. Taigi be įprastos vejos priežiūros trimeris taip pat naudojamas:
- Vejos kraštų priežiūrai. Net ir pati brangiausia savaeigė žoliapjovė negali tolygiai ir gražiai nupjauti vejos kraštų. Todėl šis darbas yra pagrindinė trimerio funkcija. Be to, naudojant trimerį galima tiksliai apipjauti ne tik vejos kraštus, tačiau ir apipjauti aplink kliūtis: krūmus, medžius, tvoras ar gėlynus, t. y. ten, kur įprasta žoliapjovė pasiekti negali.
- Piktžolių naikinimui. Trimeriai idealiai tinka pašalinti piktžoles iš siaurų tarpų tarp augalų ar pastatų. Vėlgi jie gali būti naudojami ten, kur paprasta žoliapjovė netilptų ir nepasiektų.
- Krūmų karpymas. Trimeris ne tik gali lengvai nupjauti sustabarėjusius ūglius, išpjauti jaunus, ne vietoje augančius laukinius krūmus ar medelius, tačiau, įsigijus trimerį su specialiais priedais, gali būti naudojamas krūmų karpymui, gyvatvorės priežiūrai.
Tinkamas trimeris: ką reikia žinoti renkantis?
Trimerio pasirinkimas gana atsakingas darbas. Nuo to, ar pasirinksite jūsų poreikius labiausiai atitinkantį, priklauso darbo kokybė, pasitenkinimas rezultatu ir pačiu pjovimo procesu. Pvz., įsigijus per mažai galios turintį trimerį, jausitės nusivylę, jeigu jis nepajėgs išpjauti aukštos žolės ar pan.
Trimerio pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių: trimerio tipo, galingumo, svorio, pjovimo ploto ir kt. Visa tai aptarsime žemiau.
Kokio tipo trimeris gali būti?
Trimeris gali būti benzininis, elektrinis arba akumuliatorinis. Benzininis trimeris buvo pirmasis tokio tipo prietaisas, išrastas maždaug prieš 100 metų. Tik tais laikais jis neturėjo šiuolaikiniam trimeriui būdingo mobilumo. Be abejo, nuo išradimo laikų trimeris smarkiai patobulėjo. Tad kokios gi kiekvieno tipo ypatybės?
Benzininis trimeris yra galingiausias iš visų tipų ir puikiai tinka dideliems plotams bei sunkioms sąlygoms, pvz., dideliam žolės ar krūmų kiekiui. Jis gali veikti ilgesnį laiką be pertraukų ir nėra priklausomas nuo elektros šaltinio, todėl juo galima naudotis ir ten, kur nėra atvesta elektra.
Elektrinis trimeris yra kur kas lengvesnis, veikia tyliau ir yra draugiškas aplinkai. Toks trimeris tiks mažesnio bei vidutinio dydžio sklypams prižiūrėti, žolei ar nedideliems krūmams pjauti. Tačiau jo veikimui būtinas nenutrūkstamas elektros tiekimas, t. y. jo veikimo teritorija ribojama laido.
Akumuliatorinis trimeris pasižymi panašiais privalumais kaip elektrinis: veikia tyliau, yra draugiškas aplinkai. Tačiau jis bus sunkesnis, nes papildomo svorio prideda akumuliatorius. Tinka vidutinio dydžio sklypų priežiūrai ir įvairaus sudėtingumo žolei pjauti. Deja, įprastai akumuliatorinio trimerio veikimas yra labai ribotas: pakrauto akumuliatoriaus dažniausiai pakanka vos valandai darbo. Taigi arba reikia turėti atsarginį akumuliatorių, arba daryti pertraukas, per kurias jis pasikraus.
Žemiau pateikiame lentelę, kurioje aiškiai atsispindės kiekvieno trimerio tipo privalumai ir trūkumai.
Trimerio tipas | Privalumai | Trūkumai |
Benzininis trimeris | veikimo teritorijos neriboja laidas; nereikalinga elektra; galingas, todėl tinka visų tipų žolei ir krūmams prižiūrėti; veikia ilgą laiką; tinka dideliems plotams prižiūrėti. | sunkus; teršia aplinką; garsiai veikia; reikalauja daugiau pasiruošimo (pasirūpinti kuru). |
Elektrinis trimeris | draugiškas aplinkai; veikia tyliai; nesunkus; paprasta naudotis. | veikimo teritoriją riboja laidas; darbui būtinas nuolatinis elektros šaltinis; mažiau galingas nei benzininis; netinka dideliems plotams prižiūrėti. |
Akumuliatorinis trimeris | draugiškas aplinkai; veikia tyliai; lengva naudotis; veikimo teritorijos neriboja laidas; tinka įvairaus sudėtingumo žolei prižiūrėti. | sunkesnis nei elektrinis dėl papildomo akumuliatoriaus svorio; labai ribotas veikimo laikas; reikia nuolat pakrauti akumuliatorių; mažiau galingas nei benzininis. |
Trimerio galia
Kuo galingesnis trimeris, tuo greičiau nupjausite didelį žolės plotą ar tuo lengviau jis susidoros su įvairaus sudėtingumo žole, krūmais. Be abejo, patys galingiausi yra benzininiai trimeriai. Jų galia varijuoja nuo 100 iki 4000 W. Tačiau šiuolaikiniai elektriniai trimeriai taip pat gali turėti labai galingus variklius. Yra tokių, kurių galia siekia net 1400 W.
Tuo tarpu akumuliatorinių trimerių veikimas yra šiek tiek kitoks nei elektrinių bei benzininių. Dažniausiai jie turi automatinius režimus, kurie pritaikomi pagal trimerio gebėjimą pasipriešinti žolei ar dideliems jos kupstams.
Trimerio svoris
Skirtingai negu įprastą savaeigę žoliapjovę, trimerį teks laikyti patiems. Visas jo svoris teks jūsų kūnui. Todėl renkantis svarbu įsivertinti ne tik trimerio svorį, tačiau ir pasirūpinti specialiu diržu jam prilaikyti. Jeigu tokio diržo nebus komplekte, perkant trimerį, būtinai jį įsigykite papildomai.
Trimerio pjovimo plotis
Trimerio pjovimo plotis nurodo, kokio dydžio spindulius suksis trimerio lynas ar ašmenys. Pjovimo plotis dažnai priklauso nuo trimerio tipo: skirtų krūmams pjauti trimerių pjovimo plotis gali siekti ir 50 cm, tuo tarpu skirtų tik žolės priežiūrai – vos 3–4 cm.
Trimerio pjovimo tipas: lynai ar ašmenys
Pjovimui trimeryje gali būti įmontuoti ašmenys arba lynai. Ašmenys reikalauja daugiau priežiūros: po pjovimo juos reikia kruopščiai nuvalyti, saugoti nuo rūdžių, kartas nuo karto pagaląsti.
Tuo tarpu pjovimo lynai yra labai paprastai naudojami. Jiems pasibaigus tereikia pakeisti nauja rite. Vėlgi čia reikia šiek tiek išmanymo bei įgūdžių. Tačiau perkant trimerį su lynais, konsultantai jus tikrai to pamokys.
Pjovimo lynai taip pat gali būti dviejų tipų:
- Apvalūs rekomenduojami smulkiems vejos darbams, neaukštai žolei pjauti ar trumpinti. Dėl savo formos jie mažiau linkę užstrigti žolėje.
- Kvadratiniai rekomenduojami aukštos žolės priežiūrai. Dėl aštrių kampų jie puikiai tinka ir tankiems žolės plotams pjauti. Tačiau, priešingai nei apvalūs, jie linkę apsivynioti aplink žolę ir taip įsmigdyti visą trimerį į žemę.
Trimerio triukšmo lygis
Trimerio skleidžiamas triukšmo lygis labai aktualus, jeigu pats esate jautresnis triukšmui (juk su juo teks dirbti ne keliolika minučių), taip pat tais atvejais, jeigu gyvenate kaimynų apsuptyje. Gerbdami jų ramybę, galite norėti įsigyti tyliau dirbantį trimerį.
Be abejo, benzininis trimeris veiks gana triukšmingai, ypač palyginti su gana tyliai dirbančiais elektriniais ar akumuliatoriniais trimeriais.
Trimeris ir saugumas
Naudojant trimerį labai svarbu nepamiršti ir darbo saugos reikalavimų:
- dėvėti apsauginius akinius, nes patekusi žolytės atplaiša gali labai smarkiai pažeisti akis;
- dėvėti ausines, kad apsisaugotumėte nuo triukšmo;
- avėti tvirtus batus, kad netyčia nesusižalotumėte kojų;
- vilkėti marškinius ilgomis rankovėmis bei ilgas kelnes, kad išvengtumėte galimų sužalojimų;
- prieš pradedant darbą, visada reikia patikrinti įrankį bei jo dalis (įskaitant ir laidus), ar nėra pažeidimų;
- dirbant su benzininiu trimeriu, reikia būti labai atsargiems su kuru – nepalikite jo šalia degių šaltinių ar saulėkaitoje.
Trimerio priežiūra
Daugiausiai priežiūros reikalauja benzininiai trimeriai bei trimeriai su ašmenimis pjovimui. Reikia tikrinti ašmenų būklę, saugoti nuo rūdijimo. Benzininiams trimeriams reikia reguliariai keisti filtrus, o akumuliatoriniams prižiūrėti jų baterijas. Taip pat nepamiršti tikrinti elektrinių trimerių laidų. O trimeriams su lynais laiku pakeisti lyno ritę nauja.
Baigus darbą bet kokio tipo trimerį būtina kruopščiai nuvalyti ir laikyti sausoje vietoje. Taip pat nepalikit trimerio vaikams prieinamose ar vagišius galinčiose sugundyti vietose.
Šaltiniai:
- https://www.lowes.com/n/buying-guide/string-trimmer-buying-guide
- https://www.wikihow.life/Choose-a-String-Trimmer
- https://www.gardenersworld.com/reviews/lawn-care/best-grass-trimmers/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.