Skip to content

Velykinės dekoracijos: idėjos, kaip papuošti namus ir šventinį stalą

Velykinės dekoracijos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Velykos sutampa su pavasario atėjimu, todėl ši šventė visada yra džiaugsminga, pilna teigiamų emocijų. Norint, kad ši šventė būtų dar labiau ypatinga, verta ne tik sutvarkyti, bet ir papuošti savo namus, įnešant į juos atgimimo simbolikos ir naujų spalvų. Šiais metais Velykos švenčiamos darnoje su gamta, sukuriant šiek tiek nostalgišką, magišką atmosferą. Šiame straipsnyje sužinosite, kokios velykinės dekoracijos gali papuošti jūsų namus bei šventinį stalą.

Velykinės dekoracijos

Velykinės dekoracijos iš kiaušinių

Kiaušiniai yra Velykų simboliai, simbolizuojantys naujos gyvybės pradžią. Žavūs kiaušinių formos daiktai ypač tinkami stalo puošybai: kiaušinio formos vazos, žvakidės, dubenėliai. Rekomenduojame patiems pasidaryti dekoracijų iš tuščiavidurių kiaušinių. Tam reikės storos adatos arba vinies, žalių kiaušinių (rekomenduojame išbandyti taip pat putpelių kiaušinius) ir dubenėlio. Tereikia nuplauti kiaušinį, padaryti jo apačioje ir viršuje skylutes ir pūsti į vieną iš skylučių, kol jo turinys išbėgs pro kitą skylutę į dubenėlį.

Palaukite kelias dienas, kol lukštai išdžius, o tada galite juos nuspalvinti, pavyzdžiui, purškiamais auksiniais dažais. Tokius tuščiavidurius kiaušinius galite pakabinti ant medžio šakelės, įdėtos į vazą. Ypač gražiai atrodys kabantys nedažyti putpelių kiaušiniai, papuošti plunksnomis. Iš mažų ir didelių kiaušinių lukštų galite suklijuoti vainiką, kuris padedamas ant stalo arba pakabinamas ant durų.

Žvakės kiaušinių lukštuose

Žvakės kiaušinių lukštuose

Dar vienos velykinės dekoracijos yra žvakės. Nors jos labiau asocijuojasi su Kalėdų magija, bet žvakės papuoš ir Velykų stalą. Joms reiktų suteikti pavasarinių akcentų. Viena iš idėjų yra žvakės kiaušinių lukštuose. Jas labai paprasta pasigaminti patiems. Tiesiog kruopščiai užpildykite lukštus ištirpintu vašku (natūralų vašką reiktų kaitinti dubenėlyje įdėtame į verdantį vandenį) ir įdėkite dagtį.

Lukštai nebūtinai turi būti lygūs – kuo labiau jie primins sudužusius kiaušinius, tuo natūraliau atrodys. Šias lukštų žvakes galima dėti į porcelianines stiklines. Jos gal ir nedegs labai ilgai, bet tikrai kuriam laikui sukurs ypatingą nuotaiką.

Kiaušinių lukštų vazonėliai

Kiaušinių lukštų vazonėliai

Be žvakių, iš kiaušinių lukštų taip pat galima pasigaminti originalių mažų gėlių vazonėlių. Tereikia atsargiai praplėsti angą, pro kurią ištuštėja kiaušinis, priklijuoti lukštus vieną prie kito taip, kad jie stovėtų vertikaliai (galima suklijuoti juos ratu, vainiko formą), ir padėti juos ant dekoratyvinio padėklo. Galiausiai į vidų įdėkite džiovintų gėlių kompoziciją arba pasodinkite avižų.

Velykų vainikai

Velykų vainikai: ant stalo arba virš stalo

Šios velykinės dekoracijos labai įspūdingos ir jas lengva pasigaminti patiems. Tam reikės beržo, gluosnio ar vynvyčio šakelių, iš kurių reikia padaryti apskritimo formos pagrindą ir sutvirtinti vielute arba virvute. Dekoruoti pagrindą galite samanomis, buksmedžio ir blindžių šakelėmis, džiovintonis gėlėmis ir žolėmis (tvirtinti taip pat vielute) bei pridėti velykinių akcentų: mažų tuščiavidurių kiaušinėlių (pavyzdžiui, putpelių) ar plunksnų. Juos galite priklijuoti su karštais klijais. Galite puošti taip pat šviežiomis gėlėmis: frezijomis, narcizais, tulpėmis.

Vainikas gali būti padedamas ant velykinio stalo arba pakabinamas ant sienos arba virš stalo. Galite jį pakabinti virš stalo centrinėje vietoje – švelniai prikabinkite prie pakabinamos lempos arba nuleiskite virš stalo nuo lubų ant juostelių. Prie vainiko ant plonų juostelių galite pakabinti tuščiavidurius velykinius kiaušinius.

Vainikas simbolizuoja paukščių lizdą ir naujo gyvenimo pradžią, kurią pažymi pavasaris ir Velykos. Jei nedrąsu patiems surišti vainiką, galite sudalyvauti jų pynimo dirbtuvėse: https://artoteka.lt/veikla/kurybiniai-uzsiemimai/velykiniu-vainiku-dirbtuves.

Velykinės gėlių kompozicijos

Velykinės gėlių kompozicijos

Pavasario šventės neapsieina be spalvingų gėlių, kurių ilgėjomės visą žiemą. Gėlės namuose – puikus būdas įnešti šviežumo ir gyvybės į interjerą. Per šias Velykas pagalvokite apie tai, kad į interjerą reikėtų įnešti daugiau pastelinės persikinės (Peach Fuzz) spalvos, kuri yra 2024 metų spalva, bet ir labai populiarios violetinės – tam ypač tiks hiacintai, žydrės ir alyvos.

Spalvingos tulpės, laukinės gėlės ir medžių šakų kompozicijos taip pat yra visiškas sezono hitas! Verta pabandyti sukomponuoti gyvas gėles su džiovintomis smilgomis, žolėmis, palmių lapais. Venkite dirbtinių gėlių: jei norite, kad gėlės puoštų namus kuo ilgiau, tiesiog pasirinkite džiovintas gėles. Jos šiemet bus itin populiarios.

Velykinės tendencijos

Velykinės dekoracijos: kokios yra pagrindinės 2024 m. tendencijos?

Šiais metais namus šventėms galite puošti nostalgic cottage stiliumi. Ant tokio stiliaus Velykų stalo turėtų atsidurti lininės staltiesės, mediniai dubenėliai ir pinti krepšeliai su velykiniais kiaušiniais ir, žinoma, keraminiai rankų darbo indai. Tarp indų, į tradicinius ąsočius, įdėkite gyvų augalų: pavasarinių šakelių, žydinčių forsitijų, paprastųjų blindžių („kačiukų”) šakelių, o moliniuose vazonuose pasodinkite avižų, kartenių ar kviečių daigų.

Dar viena velykinė tendencija – chinoiserie sugrįžimas. Eklektiškas kinų ir japonų kultūros įkvėptas stilius vis dar madingas su tam tikrais pokyčiais. Tradiciniai raštai ant kiniško porceliano turėtų būti ne tik kobalto ir mėlynos spalvų, bet ir… rožinių atspalvių. Vyšnių žiedų šakelės atsiranda vazose ir ant lėkščių, staltiesių bei servetėlių. Taip pat netrūksta gervių, japoniškų pagodų, orchidėjų ir ginkmedžio lapų motyvų.

Žinoma, populiarus išlieka ir skandinaviškas stilius, kuriame vyrauja balti atspalviai. Jie suteikia gaivos ir erdvės pojūtį. Taip pat puikiai tinka mediniai aksesuarai ir smėlio bei baltos spalvos servetėlės iš natūralių medžiagų.

Šaltiniai:
https://artoteka.lt/veikla/kurybiniai-uzsiemimai/velykiniu-vainiku-dirbtuves

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Dorota Skočik-Polikarpova
Esu tarpkultūrinės komunikacijos magistrė, o taip pat tekstų kūrėja, vertėja, makrame technikos instruktorė ir kūrėja. Taip pat visai neseniai visa šeima išsikraustėme iš miesto į kaimą, kur po truputį pradedame ūkininkauti, auginti savo daržoves, sodą, bitininkauti, praktikuoti gamtinę žemdirbystę, eksperimentuoti. Todėl tekstų apie sodininkavimą ir gamtą rašymas man yra širdžiai mielas užsiėmimas ir galimybė įkvėpti kitus. Džiaugiuosi galėdama auginti vaikus arčiau gamtos bei galimybe prisidėti prie skaitytojų informavimo apie augalų auginimo ypatumus bei sodininkavimo meną. Viena iš mano svajonių yra pasaulis, kur dauguma žmonių su meile augina savo daržoves, sodus, kuria naujus ūkius ir tokiu būdu prisideda prie tvaresnio gyvenimo būdo kūrimo, o taip pat ramesnio ir laimingesnio asmeninio gyvenimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *