Kiekvienas sodininkas ar daržininkas, paklaustas apie mulčiaus pasirinkimus, atsakys skirtingai. Vieni renkasi tai, ką duoda savas sodas: pjautą žolę, šiaudus, rudenį – nukritusius lapus, kiti linkę rinktis pušų ar maumedžių žievės mulčią, treti – grikių lukštų mulčią. Pušų spyglių mulčias – vienas retesnių pasirinkimų, vis dar supamas mitų ir stereotipų, kurie užgožia jo teikiamą naudą. Kodėl verta rinktis pušų spyglius kaip mulčią ir kokia jo teikiama nauda – skaitykite toliau straipsnyje.
Pušų spygliai, kaip mulčias. Kodėl verta jį rinktis?
Pušų spygliai, kaip ir kitos mulčiaus rūšys, pasižymi gerosiomis savybėmis: padeda kovoti su piktžolėmis, išsaugo drėgmę žemėje, vasaros metu – išlaiko dirvožemį vėsų, kartu padeda mažinti dirvožemio eroziją.
- Kitas tokio mulčiaus privalumas – lengva ir puri tekstūra. Pušų spygliai nesusiglaudžia tarpusavyje taip stipriai, kaip kitos medžiagos – lapai ar medžio drožlės, todėl mažiau tikėtina, kad jie sudarys tankų kilimą. Dėl šios tekstūros oras ir vanduo lengvai patenka į dirvožemį ir iš jo išteka, taip apribojant anaerobines sąlygas ir vandens kaupimąsi. Dėl nedidelio svorio juos lengva paskleisti.
- Pušų spyglių mulčias pasižymi savo ekonomiškumu, ypač, jei gyvenate vietovėje, kurioje auga daug pušų. Pušų spygliai yra gana lengvi, juos lengvai galite sugrėbti, sudėti į maišus ir gabenti į vietą, kurią norite mulčiuoti. Verta paminėti, kad toks mulčias – ilgaamžis. Net ir esant pakankamam drėgmės ir šilumos santykiui, keli centimetrai tokio mulčiaus suirs tik per vienerius ar dvejus metus. Tokį ilgaamžiškumą lemia spyglių išorėje esanti vaškinė danga.
- Pušų spygliai, kaip mulčias, gali padėti apsaugoti augalus nuo šalnų. Storas jo sluoksnis sulaiko šilumą dirvožemyje, taip apsaugodamas augalų šaknis nuo šalčio. Norėdami užtikrinti optimalią apsaugą nuo šalčio, mulčiuokite augalus po pirmųjų šalnų, bet prieš pat iškrentant pirmajam sniegui. Pavasarį, papildoma pušų spyglių mulčiaus šiluma apsaugo jaunus augalus nuo vėlyvųjų šalnų, taip padedant jiems lengviau augti sezono pradžioje.
- Pušų spyglių mulčias išsiskiria ne tik savo sodria, rausva spalva, bet ir kvapu, kuris atsiranda po lietaus. Tiesa, saulėje pušų spygliai palaipsniui išblunka iki sidabriškai pilkos spalvos, tačiau spalvą galite atnaujinti grėbdami, kad išryškintumėte mažiau išblukusius spyglius, arba pridėdami dar vieną spyglių sluoksnį.
Pušų spyglių mulčiaus minusai
Nors pušų spygliai ir išsikiria savo ekologiškumu bei ilgaamžiškumu, šios rūšies mulčius gali netikti visiems dėl kelių priežasčių.
- Sudaro prastą barjerą piktžolėms. Pušų spygliai yra labai lengvi, jie praleidžia šviesą, vandenį ir deguonį į dirvą, tačiau tai naudinga ne tik augalams, bet ir piktžolėms. Reikalingas bent 5 cm storio sluoksnis, kuris bent šiek tiek pristabdytų piktžolių augimą. Po po kelerių metų nusėdimo ir irimo mulčias tampa veiksmingesniu barjeru piktžolėms, tačiau jis vis tiek mažiau veiksmingas nei medžio drožlių ar žievės mulčias.
- Maža maistinė nauda. Medžio drožlės, kompostas, lapai, nupjauta žolė ir kitas organinis mulčias, kuris greitai suyra, labai veiksmingai papildo dirvožemį maistinėmis medžiagomis. Pušų spygliai, kaip organinė medžiaga, suteikia šiek tiek azoto, fosforo ir kalcio, bet kadangi jie skyla lėtai, prireikia metų, kol pastebimai pagerina dirvožemį.
- Kaina. Aukščiausios kokybės pušų spyglių mulčiui gaminti naudojamos pelkinės pušys (Pinus palustris), kurių spygliai yra ilgiausi ir storiausi. Ji – rečiausia, todėl ir brangiausia, nors jos ilgaamžiškumas kompensuoja kainą. Kita eilėje – rantytoji pušis (Pinus elliottii), kuri yra pigesnė, bet šiek tiek mažiau veiksminga dėl mažesnių spyglių. Terpentininės pušies (Pinus taeda) spygliai yra pigiausi, bet mažiausiai veiksmingi.
- Galimas gaisro pavojus. Pušų spygliuose gausu aliejų, o išdžiūvę jie yra labai degūs ir greitai platina liepsną. Savo pačių saugumui pušų mulčią laikykite mažiausiai 1 m, o geriausia – 9 m atstumu nuo bet kurios degios namo dalies.
- Patrauklus vabzdžiams. Pušų spyglių mulčias traukia sodo kenkėjus: tarakonai, termitai, lūpakojai ir auslindos šį mulčią laiko idealia slėptuve ir lizdų vieta, nes jame lengva įsikasti ir jis suteikia jiems reikalingos šilumos ir drėgmės.
- Vėjo nupučiamas. Prieš sukrisdami ir susigulėdami, pušų spygliai yra tokie purūs, kad šiek tiek vėjuotas oras gali lengvai juos išnešioti po visą kiemą. Po kelių mėnesių, kai pušų spygliai nusėda, tikimybė, kad vėjas juos išpustys – gerokai sumažėja, o praėjus pusmečiui – juos išjudinti galėtų nebent tik stiprus vėjas. Iki to laiko siūlome mulčią supurkšti vandeniu.
Ar pušų spygliai gali įtakoti dirvožemio rūgštingumą?
Kalbant apie pušų spyglių mulčią, neretai galima išgirsti įsivyravusį stereotipą, esą pušų spygliai, mažindami dirvožemio pH, rūgština dirvožemį. Tačiau, ar šis stereotipas yra teisingas?
Negalima paneigti, kad pušų spyglių pH yra rūgštus. Jų pH svyruoja nuo 3,2 iki 3,8, o neutralus pH yra 7,0. Tačiau ant dirvos paviršiaus paskleidus pušų spyglių, dirvos pH nebūtinai padidės.
Norime priminti, kad pušys auga tik rūgščiame dirvožemyje, o spygliai ant medžio, būdami žali, yra rūgštinės prigimties.
Pušų spygliams senstant ir skaidantis, didelė dalis rūgštingumo yra prarandama. Kai pušų spygliai žūsta ir nukrenta ant žemės, nors jie vis yra yra šiek tiek rūgštūs, jų pH yra daug artimesnis neutraliam. Šiems dar šiek tiek pasenus ir labiau paruduojant, jų pH tampa neutralus.
Kaip naudoti pušų spyglių mulčią?
Pušų spyglių mulčias, kaip ir bet kuris kitas, turėtų būti iškratomas ant dirvos rankomis, lengvai jį paskleidžiant, 5-8 cm storio sluoksniu. Tai padės išvengti piktžolių, išsaugoti drėgmę dirvoje ir stabilizuoti temperatūrą. Jei panaudosite tinkamą tinkamą pušų spyglių mulčiaus kiekį, tokio mulčiavimo turėtų užtekti visiems metams.
Toks mulčias puikiai tiks daugiamečiams augalams ir krūmams, mėgstantiems rūgštesnę dirvą, tokius augalus galite mulčiuoti ir šviežesniais pušų spygliais, pavyzdžiui: azalijas, rododendrus, šilauogių krūmus ir net braškes (pastarosios mėgsta lengvai rūgščia žemę, todėl nepersistenkite su spyglių kiekiu).
Rudi pušų spygliai kaip mulčias tiks ir darže, tačiau naudokite juos tarpueiliams mulčiuoti: storas sluoksnis padės išvengti piktžolių bei palengvins vaikčiojimą tarp eilių.
Taip pat pušų spyglių mulčias puikiai tiks mulčiuoti augalus, kurie auga išsikeroję, kaip vijokliai ir vaisius subrandina ant žemės. Pušų spygliai, džiūstantys greičiau nei nupjauta žolė ar šiaudai, padės išvengti puvimo pavojaus. Jums tereikia kelis centimetrus tokio mulčiaus išbarstyti po agurkais, cukinijomis, moliūgais ar melionais – ir mėgautis jų augimu.
Ar galima kompostuoti pušų spyglius?
Pušų spyglius kompostuoti galima, tačiau geriausia jų nedėti į bendrą, jūsų namuose esančią, komposto krūvą.
Pušų spygliai turi išorinę vaškinę dangą, dėl kurios jie itin lėtai skaidosi. Dėl šios priežasties šviežio komposto gamyba gali užtrukti daug ilgiau. Patariame jiems pastatyti atskirą komposto dėžę.
Šaltiniai:
https://www.epicgardening.com/pine-needle-mulch/
https://todayshomeowner.com/lawn-garden/guides/pine-straw-mulch-pros-cons/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva