Saulakis – kai kuriose kalbose dar vadinamas netikrosios saulėgrąžos vardu – yra įvairiapusiškai įdomus ir dailus bet kurio sodo priedas. Šis daugiametis, rečiau vienmetis, augalas priklauso astrinių (lot. Asteraceae) šeimai. Saulakio auginimas nereikalauja sudėtingų žinių, pats augalas pasižymi ilgesniu žydėjimo laikotarpiu, todėl yra mėgstamas sodininkų. Nors turi daug rūšių, visgi yra labiau paplitęs ne Lietuvoje. Tai lėmė mažesnę rūšių įvairovę mūsų šalyje. Šiame straipsnyje apžvelgsime saulakio kilmę, auginimo sąlygas ir priežiūros būdus, būtinus norint sėkmingai auginti šį dailų augalą.
Saulakio kilmė ir istorijos vingiai
Saulakis – tai astrinių šeimai priklausanti gentis. Moksliškai šį augalą vadiname Heliopsis vardu. Nors šiandien saulakio auginimas yra įprastas reiškinys Lietuvoje, visgi augalas kilęs iš Šiaurės ir Pietų Amerikos, o didžiausia įvairovė aptinkama Meksikoje. Istoriškai šis augalas buvo vertinamas dėl savo išvaizdos, panašios į saulę. Tą atspindi ir jo pavadinimas. Žodis Heliopsis sudarytas iš graikų kalbos žodžio helios, kuris reiškia „saulė“, ir opsis, reiškiančio „išvaizda“.
Kaip atrodo saulakis?
Saulakis paprastai užauga iki 1,5 metrų aukščio, nors kai kurios veislės gali siekti ir du metrus. Augalo lapai yra priešiniai, lancetiški, dantytais kraštais, padengti trumpais šiurkščiais plaukeliais. Žiedai, primenantys mažas saulėgrąžas, yra nuo 5 iki 7 centimetrų skersmens. Žiedai gali būti įvairių spalvų: geltoni, oranžiniai, raudonai rudi. Augalo vertikalūs stiebai kartais gali tapti sunkūs, todėl, norint išlaikyti patrauklią formą, juos reikia paremti.
Kokiose sąlygose saulakis auga laukinėje gamtoje?
Nors augalas nereikalauja daug priežiūros, saulakio auginimas tikrai yra kur kas sklandesnis procesas, jei įsivertinama jo natūrali buveinė bei įvertinamos aplinkos sąlygos. Šis augalas natūraliai auga sausose prerijose, pievose ir atviruose miškuose. Mėgsta gerai drenuotą dirvožemį. Saulakis toleruoja įvairius dirvožemio tipus, įskaitant smėlio, priemolio ir molio dirvožemius. Įsitvirtinęs šis ištvermingas augalas yra atsparus sausrai ir gali ištverti aukštą drėgmės lygį, todėl yra tinkamas pasirinkimas įvairiam klimatui.
Saulakio rūšys
Skiriama maždaug 18 saulakio rūšių. Dažniausiai auginamos šios:
- Geltonžiedis saulakis (lot. Heliopsis helianthoides). Paprastai užauga iki 0,9-1,2 m aukščio, o jo žiedai panašūs į margučius (5-7,5 cm skersmens) su geltonai oranžiniais spinduliais, supančiais rusvai geltonus centrus. Žiedai žydi visą vasarą ant standžių stiebų, apaugusių dantytais lapais (iki 15 cm ilgio). Žiedai patrauklūs drugeliams ir kitiems vabzdžiams apdulkintojams. Ši rūšis Lietuvoje auginama dažniausiai, tačiau plačiai paplitusi ir rytinėje bei centrinėje Šiaurės Amerikos dalyse.
- Grakštusis saulakis (lot. Heliopsis gracilis). Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 0,8 m aukščio, plintantis požeminiais šakniastiebiais. Augalas paprastai ant vieno stiebo išaugina 1-5 žiedynus. Kiekvienoje galvutėje yra 6-19 ryškiai geltonų spindulinių žiedelių, apsuptų 40 ar daugiau gelsvai rudų diskinių žiedelių. Paplitęs JAV pietryčiuose.
- Smulkiagraižis saulakis (lot. Heliopsis parviflora) – šiaurinėje Meksikoje ir pietvakarių Jungtinėse Amerikos Valstijose paplitusi rūšis. Žydi nuo vasaros antros pusės iki pirmųjų šalnų. Visgi nors tikrai dažnai žmonės renkasi šią rūšį savo gėlynams, ji nėra itin populiarus pasirinkimas tarp Lietuvos gėlininkų.
Saulakio sėja ir sodinimas
Saulakio sėklas arba sodinukus sodinkite anksti pavasarį arba rudenį. Jei sėklas pradedate auginti patalpoje, dygimui ir ankstyvam augimui skirkite apie dešimt savaičių. Daigai turėtų būti pilnai paruošti sodinimui gegužės pradžioje arba prieš pat paskutines pavasario šalnas. Augalus sodinkite 60-90 cm atstumu vieną nuo kito, kad jie turėtų pakankamai erdvės augti bei gautų pakankamą kiekį deguonies.
Saulakio priežiūra
- Jau prigijusį saulakį laistykite minimaliai, tačiau per ilgesnius sausringus laikotarpius jį naudinga retkarčiais palaistyti ir dosniai. Šis augalas mėgsta gerai drenuotą dirvožemį, o besaikis perlaistymas gali sukelti šaknų puvimą.
- Venkite ir perteklinio tręšimo, jei norite turėti daug ir gražių žiedų. Jums visiškai pakaks paprastų subalansuotų trąšų, jomis taupiai tręškite ankstyvą pavasarį.
- Kad išlaikytumėte dailią augalo formą ir paskatintumėte intensyvesnį žydėjimą, vėlyvą pavasarį saulakį genėkite. Turėtumėte jį apgenėti bent trečdaliu. Šis metodas, vadinamas „Čelsio kirpimu“, padeda išvengti nesklandaus augimo bei skatina šakojimąsi.
- Reguliariai nukirpkite nužydėjusius žiedus, kad prailgintumėte žydėjimo sezoną ir išvengtumėte nepageidaujamo savaiminio apsidulkinimo. Pasibaigus vegetacijos sezonui, stiebus nukirpkite iki 2-3 cm virš žemės.
Su kokiomis ligomis ir kenkėjais gali susidurti saulakis
Saulakis yra palyginti atsparus kenkėjams, tačiau kartais gali nukentėti nuo amarų. Šiuos kenkėjus galima suvaldyti stipriai apipurškiant vandeniu arba insekticidiniu purškalu. Be to, stebėkite, ar neatsiranda miltligė, ypač esant drėgnoms sąlygoms.
Taip pat saulakį gali užklupti rūdligė. Šios grybinės ligos paprastai pasireiškia baltomis arba rudomis dėmėmis ant lapų. Užtikrinant gerą oro cirkuliaciją aplink augalus ir vengiant laistymo iš viršaus, galima išvengti grybinių ligų. Jei reikia, pastebėjus pirmuosius infekcijos požymius, apdorokite augalą fungicidinio veikimo priemone.
Saulakis puokštėse ir kraštovaizdžio dizaine
Saulakio auginimas yra daug pastangų nereikalaujantis procesas, o pats augalas puikiai atlieka savo dekoratyvinę funkciją. Dėl to jis yra universalus augalas, tinkantis įvairioms sodo vietoms. Jo dailūs žiedai, ypač geltonos spalvos, puikiai dera su violetiniais ir mėlynais, pavyzdžiui, rausvažiede ežiuole (lot. Echinacea purpurea) ir varpotuoju liatriu (lot. Liatris spicata). Dekoratyvinės žolės, pavyzdžiui, kupstinis barzdūnas, puikiai dera suteikdamas struktūros jausmą ir estetinį kontrastą.
Šviežioms puokštėms saulakio žiedus skinkite ryte, kai jie yra visiškai išsiskleidę. Stiebus nupjaukite kampu ir iš karto įmerkite į vandenį. Šios gėlės ilgai laikosi vazoje, todėl puikiai tinka gėlių puokštėms ar kambario gėlių kompozicijoms.
Saulakis – puikus pasirinkimas sodui bei naudingas sveikatai
Nors saulakio šaknys nėra plačiai žinomos kaip vaistinis preparatas, kai kurios Amerikos indėnų gentys jas naudojo kaip stimuliuojančią priemonę ir vaistą nuo plaučių negalavimų. Tačiau šie naudojimo būdai nėra gerai pagrįsti dokumentais, tad juos reikėtų vertinti atsargiai.
Geltonos gėlės įkvepia energijos, džiaugsmo ir optimizmo
Saulakis, arba netikroji saulėgrąža, yra puikus pasirinkimas sodininkams, ieškantiems mažai priežiūros reikalaujančio, sausrai atsparaus augalo, kuris visą vasarą džiugintų spalvomis. Saulakio auginimas iš jūsų neatims daug laiko. Šis augalas gali klestėti įvairiomis sąlygomis ir pagražinti bet kokį sodą.
Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/saulakis/
https://piedmontmastergardeners.org/article/august-plant-profile-heliopsis/
https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/false-sunflower/
https://www.gardenia.net/genus/heliopsis-helianthoides-false-sunflower
https://growitbuildit.com/false-sunflower-heliopsis-helianthoides/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.