Skip to content

Guzmanija – kambario gėlė, išsiskirianti ryškiu ir ypatingai ilgu žydėjimu. Kaip ją auginti?

  • by
Guzmanija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Guzmanija išsiskiria iš kitų kambario gėlių savo stambiu, ryškiu, iš augalo centro augančiu žiedu. O neįprastai ilga jos žydėjimo trukmė užtikrins, kad augindami šią gėlę turėsite ilgalaikę bei ypatingą namų puošmeną.

Guzmanija – bromelijinių šeimos augalas

Guzmanija (Guzmania) priklauso bromelijinių augalų šeimai. Natūralioje aplinkoje augančios bromelijos dažniausiai yra epifitai – augalai, augantys ant kitų augalų (pavyzdžiui, medžių), kuriais naudojasi kaip atramomis. Būdingiausias bromelijinių augalų bruožas – į piltuvėlišką lizdą susisukę lapai. Šiuose piltuvėliuose gamtoje augančios bromelijos po lietaus sukaupia vandens atsargų ir tai padeda joms ištverti sausringus periodus. Bromelijinių šeimai be guzmanijos taip pat priklauso kambaryje auginami kriptantas, vriezija (fryzija), echmėja, lizdūnas, drovė ir mūsų pamėgtas egzotiškasis ananasas, kurį, beje, kaip dekoratyvinį augalą galite užsiauginti ir namuose.

Guzmanija

Guzmanija yra žolinis visžalis augalas. Gamtoje ši gėlė paplitusi Centrinėje ir Pietų Amerikoje, kur auga miškuose ir atvirose kalnų vietovėse. Auginama namuose, ji pasiekia iki 60 cm aukštį. Ilgi, siauri, žvilgantys šviesiai žali guzmanijos lapai auga skrotele. Paprastai lapai yra vienspalviai, tačiau yra rūšių su skersai arba išilgai dryžuota lapija. Iš skrotelės išsiskleidžia ryškių, dažniausiai raudonų pažiedlapių vainikas, kurio viduryje išsidėstę maži tikrieji balti arba gelsvi žiedeliai, žydintys labai trumpai. Guzmanija pavadinta ispanų botaniko A. Gusmano, tyrinėjusio Pietų Amerikos gamtą, garbei.

Guzmanijos rūšys

Priskaičiuojama apie 120 guzmanijos rūšių, didelė dalis jų šiandien auginama kaip kambariniai augalai. Išvesta daug įvairių guzmanijos veislių. Štai kelios populiaresnės guzmanijos rūšys auginimui namuose.

Liežuvinė guzmanija (Guzmania lingulata). Liežuvinės guzmanijos paprastai žydi žiemos metu – nuo gruodžio iki vasario, tačiau galima įsigyti ir kitu metu žydinčių šių augalų. Liežuvinės guzmanijos užauga iki 30-60 cm aukščio. Jų žiedelius gaubia oranžiškai geltoni, oranžiškai raudoni ar liepsnos raudonumo pažiedlapiai.

Varpinė guzmanija (Guzmania monostachia). Varpinių guzmanijų pažiedlapiai raudoni, rausvi arba bordo spalvos. Geriausiai ši rūšis auga ryškioje, tačiau netiesioginėje šviesoje.

Guzmania conifera. Guzmania conifera lapai tamsiai žali, pažiedlapiai raudonai oranžiniai. Geriausiai ji auga ryškioje, bet netiesioginėje saulėje.

Guzmanija

Kada žydi guzmanija

Neįmanoma nepastebėti įspūdingo guzmanijos žiedo, sudaryto iš ilgų lapų plokštelių. Kaip jau minėta aukščiau, botaniškai taisyklingiau būtų sakyti, jog raudonas, oranžinis, geltonas ar baltas guzmanijos „žiedas“ yra visai ne žiedas, o spalvingi pažiedlapiai arba modifikuoti lapai, tačiau paprastumo dėlei vadinsime juos žiedu.

Ilgas žydėjimas yra vienas pagrindinių guzmanijos privalumų. Guzmanijos, panašiai kaip ir orchidėjos, gali žydėti net iki šešių mėnesių. Guzmanija pražysta pasiekusi nuo vienerių iki trejų metų amžių. Guzmanija žydi tik vieną kartą per savo gyvenimą, ji gali pražysti įvairiu metų laiku. Dalis guzmanijų žiemos mėnesiais išgyvena poilsio laikotarpį. Dažniau guzmanijos žydėjimas prasideda kovo arba rugsėjo mėnesiais.

Galite paskatinti guzmanijos žydėjimą šiai sulaukus bent vienerių metų. Tam tikslui įdėkite į guzmanijos lapų rozetės vidų vaisiaus gabalėlį. Vaisiai išskiria etileno dujas, kurios skatina žiedų formavimąsi.

Guzmanija

Guzmanijos sodinimas

Rinkdamiesi vietą guzmanijai turėkite omenyje, kad tai plačiai auganti gėlė, kurios lapai plečiasi į šalis, tad neverta jos statyti labai arti kitų augalų. Parinkite šiai gėlei šiltą, šviesią, tačiau apsaugotą nuo tiesioginių ir pernelyg intensyvių saulės spindulių, vietą. Vasaros metu tiks ir pusiau šešėlis, o žiemos metu geriau perstatyti ją į šviesesnę vietą. Oro temperatūra patalpoje, kurioje auga guzmanija, turėtų būti apie 22-25 °C vasaros metu ir apie 15-20 °C žiemą. Nelaikykite šios gėlės žemesnėje nei 15 °C temperatūroje.

Guzmanija turi negiliai išsidėsčiusią šaknų sistemą, todėl sodinkite guzmaniją į platesnį, bet ne itin gilų vazoną. Rinkitės molinį ar plastikinį vazoną. Guzmanijai tiks lengvas, purus, velėninis, derlingas ir smėlingas dirvožemis.

Guzmanija

Kaip dauginti guzmaniją

Guzmanija žydi tik kartą per gyvenimą, todėl vienintelis būdas vėl džiaugtis guzmanijos žydėjimu yra užsiauginti jos atžalų. Kitaip vėl reikės įsigyti naują augalą. Kartą perpratę guzmanijos dauginimo techniką, nesunkiai tai darysite. Pasiruoškite reikiamą inventorių: sterilų pjovimo įrankį, vazoną su bromelijiniams augalams skirtu žemės mišiniu, įsišaknijimo hormoną su fungicidu ir mažų medinių pagaliukų. Sekite šiais žingsniais:

  1. Kai guzmanija nužydėjo, pašalinkite ją aštriu steriliu įrankiu arti pagrindo. Laistykite ir tręškite augalą įprastai, kad jis imtų leisti naujas atžalas. (Kai motininis augalas nustos leisti naujas atžalas, ateis laikas jį išmesti, kadangi guzmanijos gyvenimo ciklas bus pasibaigęs.)
  2. Prie pagrindo pradės dygti atžalos. Guzmanijos atžalos atrodo kaip mažos motininio augalo kopijos.
  3. Kai atžala pasiekia vieną trečiąją ar pusę motininės guzmanijos dydžio, nupjaukite ją ten, kur ji jungiasi prie augalo pagrindo. Nesvarbu, ar atžala nupjovimo metu jau turi šaknų, ar dar ne.  
  4. Suplokite ir sulyginkite žemę aplink motininio augalo pagrindą – jis gali išauginti daugiau atžalų.
  5. Jei atžala yra išauginusi apatinį lapą dirvožemio lygyje, pašalinkite jį.
  6. Nupjautą atžalą pamerkite į įsišaknijimo hormoną su fungicidu ir trumpai palaikykite prieš sodinant.
  7. Sodinkite guzmanijos atžalą į purų, gerai drenuojamą dirvožemį. Pasodinę gerai palaistykite, palaukite, kol nutekės vandens perteklius, ir pastatykite į vietą, kur augalas gaus ryškios, išsklaidytos šviesos.
  8. Guzmanijos atžalos yra gana sunkios, todėl paremkite jas nedideliu mediniu pagaliuku ar kuoliuku, kad jauni augalai laikytųsi vertikaliai. Venkite sodinti atžalas per giliai, nes jos gali pradėti pūti.
  9. Pasirūpinkite, kad dirva būtų sudrėkinta, bet neužmirkusi.
Guzmanija

Guzmanijos priežiūra

Laistymas. Vasaros metu laistykite guzmaniją pildami vandenį į jos lapų rozetę, o šaltuoju metų laiku – tiesiai į dirvą. Naudokite kambario temperatūros, minkštą, distiliuotą arba lietaus vandenį. Guzmanijai gali nepatikti kietas vandentiekio vanduo. Vandeniui iš čiaupo leiskite nusistovėti 24 valandas prieš laistant. Laikas nuo laiko apipurkškite gėlės lapus.

Tręšimas. Vieną ar du kartus per augimo sezoną pamaitinkite guzmaniją orchidėjų trąšomis, atskiestomis iki pusės stiprumo. Guzmanijos yra jautrios druskų kaupimuisi ir kartais joms visai gali nereikėti papildomo maitinimo. Stebėkite, ar neruduoja jų lapų galiukai ir ar neatsiranda balta plutelė ant dirvos paviršiaus. Šie ženklai rodo, kad augalas pertręštas.

Persodinimas. Guzmanijos gyvavimo trukmė yra nuo ketverių iki penkerių metų, tad ją persodinti tenka retai. Jei visgi guzmaniją reikia persodinti, atlikite tai, kai augalas aktyviai leidžia naujus lapus. Persodinimui pasirinkite ne daugiau kaip 5 cm didesnį vazoną.

Guzmanija

Guzmanijos ligos, kenkėjai ir priežiūros klaidos

Šaknų puvinys. Jei apatiniai guzmanijos lapai paruduoja ir išmirksta, greičiausiai ji kenčia nuo šaknų puvinio. Išvengti šaknų puvinio galite sodindami guzmaniją į žemės mišinį, specialiai sukurtą bromelijoms ar orchidėjoms. Prieš laistydami leiskite augalui išdžiūti. Auginkite guzmanijas nedideliuose moliniuose ar plastikiniuose vazonėliuose.

Druskų kaupimasis. Balta pluta ant dirvožemio paviršiaus ir lapų yra druskos perteklius, susikaupęs dėl pertręšimo arba laistymo daug mineralų turinčiu vandeniu. Nuimkite druskuotą paviršinį dirvos sluoksnį ir pakeiskite jį nauja žeme. Druskomis apsinešusius lapus nuvalykite minkšta, drėgna šluoste. Sumažinkite trąšų stiprumą ir (arba) tręšimo dažnumą, laistykite augalą distiliuotu arba lietaus vandeniu.

Lapų apdegimas. Jei lapų galiukai paruduoja ar rudų ir geltonų dėmių atsiranda ant viso lapų paviršiaus, reiškia, kad guzmanija gauna per daug ryškių tiesioginių saulės spindulių. Perkelkite ją į vietą su netiesiogine, išsklaidyta šviesa.

Kenkėjai. Guzmaniją gali pulti skydamariai, tripsai, voratinklinės erkės. Kenkėjus galite naikinti muilo tirpalu. Jei tai nepadės, pasitelkite į pagalbą insekticidines priemones. Daugiau apie šių kenkėjų naikinimą skaitykite kituose mūsų straipsniuose, paspaudę ant aukščiau pateiktų nuorodų.

Guzmanija

Guzmanija – gėlė, skleidžianti stiprią energiją

Specialistai, tyrinėjantys augalų skleidžiamą energiją tikina, kad augalų energiniai virpesiai gali teigiamai arba neigiamai paveikti žmogaus kūną ir sielą. Vokiečių gydytoja praktikė Eva Katharina Hoffmann, besidominti energetinėmis augalų savybėmis, teigia, jog guzmanija turi savybių aktyvinti ir mobilizuoti, todėl ji gerai veikia išsiblaškiusius žmones, miegalius, intravertus. Ši gėlė skleidžia stiprią, į viršų nukreiptą, kūgio forma sklindančią energiją. Raudonai žydinti guzmanija – erotiška gėlė, ji suaktyvina vyriškąją energiją ir žydėjimo metu ją tinka laikyti miegamajame.

Šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/bromeliad/growing-guzmania-bromeliads.htm
https://thursd.com/articles/guzmania-is-a-tropical-beauty
https://www.thespruce.com/guzmania-bromeliad-care-guide-8622744
Hoffmann E.K. Kambarinių augalų energija. Vilnius, 2006
Throll A. Gėlės ant palangės. Vilnius, 2018

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *