Skip to content

Meškinis česnakas žiemai: kaip paprastai pasigaminti šio organizmą stiprinančio augalo atsargų?

Meškinis česnakas žiemai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jau netrukus miškuose pasirodys vienas pirmųjų laukinių valgomųjų bei naudingųjų augalų – meškinis česnakas. Tiesa, ne visuose miškuose jį aptiksime, nes Lietuvoje tai gana retas augalas. Vis dėlto yra tokių vietų, kur plyti ištisos meškinio česnako plantacijos. Tačiau galbūt šį augalą auginate savo darže ir niekur jo ieškoti neteks? Tik sukate galvą, kaip prisiruošti meškinio česnako žiemai? Meškinis česnakas žiemai gali būti džiovinamas, šaldomas, sūdomas ir pan. Toliau pasidalinsime keliais tikrai puikiais būdais išsaugoti šį augalą žiemos sezonui.

Kuo ypatingas meškinis česnakas?

Meškinis česnakas visų pirma yra nepakeičiamas organizmui apvalyti bei toksinams iš jo pašalinti. Kalbama, kad meškos, prabudusios po žiemos miego, skuba ieškoti meškinių česnakų ir, juos ėsdamos, per porą savaičių išvalo organizmą nuo per žiemą susikaupusių toksinų bei druskų. Būtent todėl šis augalas ir gavęs tokį pavadinimą.

Žmogaus organizmą jie veikia labai panašiai. Todėl ypač pravartu valgyti meškinių česnakų pavasarį. Vokietijoje jis vis dar plačiai vartojamas kaip pavasarinis tonikas: atšviežina, išvalo kraują, suteikia energijos, valo organizmą ir stiprina imunitetą.

Tačiau meškinis česnakas labai naudingas ne tik pavasarį. Būtų labai gerai jo turėti ir šaltuoju sezonu, kai puola ligos. Tai puikus būdas pastiprinti imunitetą, suteikti jam atsparumo ir jėgų kovoje su rudeniniais ir žieminiais virusais.

Be to, meškinis česnakas skystina kraują, mažina kraujo spaudimą ir taip apsaugo širdies ir kraujagyslių sistemą nuo ligų.

Dėmesio! Jeigu ieškosite meškinio česnako miškuose, nesupainiokite jo su mirtinai nuodingais pakalnutės lapais. Jie miške randami panašiu metu ir nepatyrusiam rinkėjui gali pasitaikyti susipainioti. Atskirti padeda kvapas: patrinkite lapus tarp pirštų. Jeigu užuodžiate česnako kvapą, vadinasi, aptikote meškinio česnako lapus.

Meškinis česnakas

Meškinis česnakas žiemai: kaip jo pasiruošti?

Ne paslaptis, kad ruduo, žiema – apskritai visas šaltasis sezonas – yra ir ligų sezonas. Todėl kartais taip reikia kažko stipraus imunitetui apsaugoti ir sustiprinti, energijai suteikti, o susirgus, greičiau pasveikti. Dažnai griebiamės įprasto valgomojo česnako. Tačiau reikia paminėti, kad meškinis česnakas už jį yra daug kartų stipresnis ir efektyvesnis.

Meškinis česnakas žiemai gali būti džiovinamas, konservuojamas, sūdomas, šaldomas. Taip pat galima pasiruošti įvairių užpilų, užsišaldyti paruoštų padažų ar pasiruošti meškinio česnako medaus.

Meškinis česnakas žiemai: džiovinimas

Tai vienas paprasčiausių ir lengviausių būdų. Tiesa, džiovinant prarandamas kvapas, tačiau skonis bei dauguma vaistinių savybių nepakinta.

Džiovinimui surenkame lapus, nuplauname ir labai gerai nusausiname. Rinkti reikėtų saulėtą, šviesią ir sausą dieną. Kadangi meškiniai česnakai auga lapuočių miškuose, dažnai tos drėgmės ir taip ten pakanka. O kuo daugiau drėgmės sugėrę, tuo sunkiau džiūsta.

Surinktus lapus paskleidžiame ant švaraus audeklo sausoje, vėsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje ir labai gerai vėdinamoje vietoje. Kelis kartus per dieną pavartome, kad vienodai, tolygiai ir kuo greičiau išdžiūtų.

Iš sudžiūvusių meškinio česnako lapų galime pasigaminti prieskonius: juos tiesiog sutrupiname ir laikome sandariame popieriniame, medžiaginiame maišelyje ar stikliniame inde. Tuomet pagal poreikį jais gardiname sriubas, troškinius, salotas –bet kuriuos mėgstamus patiekalus, kur tik dera česnako skonis.

Taip pat iš džiovintų lapų galime pasigaminti miltelius. Tereikia juos sumalti kavamale. Miltelius taip pat laikome sandariai uždarytus, apsaugotus nuo saulės ir drėgmės. Miltelių beriame į patiekalus taip, kaip įprastų prieskonių. Galime šaukštelį įmaišyti ir į sveikuoliškus kokteilius.

Meškinis česnakas žiemai

Sūdyti meškiniai česnakai žiemai

Tokiu būdu paruošti meškiniai česnakai išlaiko savo vertingąsias savybes, skonį bei kvapą. Vėliau galima tiesiog imti šaukštelį ir pagardinti sriubą, troškinį, salotas ar kitą patiekalą. Tik gardinant sūdytais meškiniais česnakais, atminkite, kad patiekalui reikia šiek tiek mažiaus druskos.

Ingredientai:

  • 500 meškinio česnako lapų;
  • 50 g druskos (geriau rupios, be jodo).

Paruošimas:

  1. Lapai nuplaunami, nusausinami ir supjaustomi apie 1–1,5 cm pločio juostelėmis.
  2. Dideliame dubenyje pjaustyti lapai labai gerai sumaišomi su druska.
  3. Palaikoma apie 30–40 min kad išsiskirtų sultys.
  4. Mišinys dedamas į stiklainį ir labai gerai paspaudžiamas. Turėtų nelikti oro tarpų.
  5. Stiklainis uždengiamas dangteliu ir laikomas šaltoje, tamsioje vietoje (šaldytuve, rūsyje).

Patarimas: sūdant meškinį česnaką, galima įmaišyti ir kitokių prieskoninių žolių: kalendros, petražolių, krapų ir pan.

Sūdyti meškiniai česnakai

Meškinis česnakas su medumi

Tai tikrai sveika ir skani užtepėlė, kuri puikiai tiks užtepti ant krekerių, trapučių ar tiesiog juodos duonos. Be to, tokiu medumi galima gardinti ir salotas ar sriubas. Jis puikiai tiks kruopų (pvz. perlinių, sorų, kuskuso) košėms gardinti.

Ingredientai:

  • 1 puodelis meškinio česnako lapų;
  • 1 puodelis skysto medaus.

Paruošimas:

  1. Lapus labai gerai nuplauti ir kruopščiai nusausinti. Smulkiai supjaustyti ir lengvai patrinti tarp rankų, kad šiek tiek išsiskirtų sultys.
  2. Didesniame stiklainyje sumaišyti medų ir meškinį česnaką.
  3. Stiklainį sandariai uždaryti ir laikyti tamsioje, vėsioje vietoje.

Taip paruoštas medus galios trumpesnį laiką nei be priedų, todėl jį suvartokite greičiau.

Patarimas: meškinius česnakus tokius pačiu būdu galima maišyti ir su tyru, pirmo spaudimo aliejumi. Skirtumas tas, kad meškinis česnakas, sumaišytas su aliejumi, turi bent savaitę pastovėti šaldytuve, kad atsiskleistų ir susimaišytų skoniai. Po to naudojamas kaip įprastai. Ypač tinka salotoms gardinti.

Meškinio česnako aliejus

Rauginti meškiniai česnakai

Visas procesas kažkiek panašus į sūdytų meškinių česnakų paruošimą. Tiesiog rauginimo metu papildomai išsiskiria rauginės medžiagos ir suteikia papildomos naudos organizmui. Taip paruošti meškiniai česnakai šaldytuve gali būti laikomi kelis mėnesius.

Ingredientai:

  • 600 g meškinio česnako lapų;
  • žiupsnelis cukranendrių cukraus;
  • 1,5 a. š. druskos;
  • natūralus, negazuotas mineralinis vanduo (šiek tiek papildymui).

Paruošimas:

  1. Visų pirma reikia sterilizuoti stiklainį, kuriame bus rauginami meškiniai česnakai.
  2. Lapelius kruopščiai nuplauti ir labai gerai nusausinti. Smulkiai supjaustyti.
  3. Į stiklainį dėti sluoksnį meškinio česnako lapų ir pabarstyti druska bei cukrumi. Tuomet gerai pastumti kočėlo galu ar ranka, kad neliktų oro tarpų.
  4. Dėti kitą sluoksnį lapų ir druskos bei cukraus. Vėl pastumti, pamušti, kad kuo geriau susisluoksniuotų. Taip užpildyti visą stiklainį.
  5. Palikti pastovėti apie 30 min. Jeigu trūksta skysčio ir lapeliai ne pilnai apsemti, pripilti mineralinio vandens, kol apsems.
  6. Ant viršaus uždėti kepimo popieriaus, kad gautųsi svoris, spaudžiantis meškinio česnako lapus žemyn.
  7. Pridengti dangteliu ir palikti vėsioje, tamsioje patalpoje 4–7 dienas. Kasdien patikrinti, kaip rūgsta. Galima pabadyti šiaudeliu ar švariu pagaliuku, išleisti susikaupusias dujas.
  8. Išrūgusius meškinio česnako lapus, uždengti sandariai dangteliu ir laikyti šaldytuve.
Rauginti meškiniai česnakai

Meškinis česnakas žiemą gali tapti tikru išsigelbėjimu nuo ligų ir negalavimų. O šaukštelis šio augalo pagardins daugelį mėsos, žuvies, daržovių ar kruopų patiekalų.

Šaltiniai:

  1. https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/wild-garlic-recipes
  2. https://www.deliciousmagazine.co.uk/recipes/wild-garlic-pesto/
  3. https://www.bbcgoodfood.com/recipes/fermented-wild-garlic-or-spring-onions
  4. https://lizearlewellbeing.com/healthy-food/healthy-ingredients/wonderful-wild-garlic/
  5. https://lifestyle.co.za/wild-garlic-benefits/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *