Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti ridikėlius 2025 metais ir užauginti tris derlius? 

Kada sėti ridikėlius 2025 metais? Kovas – optimalus metas pirmajai sėjai 
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ridikėliai – viena pirmųjų pavasario daržovių, kurių šviežios salotos su grietine po ilgos žiemos tampa tikra švente mūsų organizmui. 2025 metais planuojant daržo darbus, verta atkreipti dėmesį ne tik į oro sąlygas, bet ir į Mėnulio kalendorių, kuris gali padėti užauginti kokybiškesnį ir gausesnį derlių. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, ne tik kada sėti ridikėlius, bet ir kaip tai daryti bei kaip sulaukti 3 derlių per metus? 

Palankios dienos ridikėlių sėjai 2025 metais pagal Mėnulio kalendorių 

Pagal Mėnulio kalendorių ridikėliams sėti 2025 metais palankiausios dienos yra: 

Kovo mėnesį: 5–9, 15, 16, 18, 19 dienos 

Balandžio mėnesį: 4, 5, 8, 9, 11, 12, 19, 20, 23, 24 dienos 

Rugpjūčio mėnesį: 12, 13, 21, 22 dienos 

Rugsėjo mėnesį: 8, 9, 13, 14, 17–20 dienos 

Sėjant ridikėlius šiomis dienomis, tikėtina, kad jie geriau dygs, bus atsparesni ligoms ir kenkėjams, o derlius bus gausesnis ir kokybiškesnis. 

Palankios dienos ridikėlių sėjai 2025 metais pagal Mėnulio kalendorių 

Kada sėti ridikėlius? 

Ridikėliai yra labai atspari šalčiui daržovė, kuri pradeda dygti jau prie 4–5 °C šilumos ir gali atlaikyti net -2 – -6 °C šalnas. Todėl jie gali būti sėjami gana anksti, vos prasidėjus pavasariui. 

Bendrai ridikėlių sėjos sezonas 2025 metais prasideda kovo mėnesį ir tęsiasi iki gegužės pabaigos. Jei norite užauginti kelis derlius, ridikėlius galima sėti kas 10–15 dienų iki gegužės pabaigos. Vasaros viduryje ridikėlių sėja nerekomenduojama, nes dėl ilgų ir šiltų dienų jie ima sparčiai augti, žydėti, o šakniavaisiai tampa kieti ir neskanūs. Taip pat padidėja rizika, kad ridikėliai bus pažeisti kenkėjų. 

Trečią derlių galima planuoti rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje, kai temperatūra tampa palankesnė šių daržovių auginimui. 

Kada sėti ridikėlius šiltnamyje? 

Šiltnamis suteikia galimybę pradėti ridikėlių sėją anksčiau ir pratęsti auginimo sezoną. 2025 metais rekomenduojamos šios sėjos datos šiltnamyje: 

  • Šildomame šiltnamyje: kovo pradžioje (idealiai 5–9 dienomis pagal Mėnulio kalendorių) 
  • Paprastame nešildomame šiltnamyje: kovo pabaigoje (apie 15, 16, 18, 19 dienas) arba balandžio pirmomis dienomis (4, 5, 8, 9). 

Šiltnamyje auginami ridikėliai reikalauja atidesnės priežiūros, ypač temperatūros kontrolės. Svarbu užtikrinti, kad temperatūra neviršytų 18–20 °C šilumos, nes pernelyg šiltoje aplinkoje ridikėliai augins lapus ir žiedus, o ne šakniavaisius. 

Anksti pasėtus ridikėlius šiltnamyje, kol jie išdygs ir sustiprės, rekomenduojama uždengti papildoma polietileno plėvele. Šaltomis naktimis galima papildomai užkloti keliais plėvelės sluoksniais. Paaugusių jau nebereikia dengti, nebent naktys būtų ypač šaltos. 

Kada sėti ridikėlius lauke? 

Lauke ridikėlius 2025 metais geriausia sėti: 

  • Pirmąjį derlių: balandžio pradžioje (4, 5, 8, 9 dienomis pagal Mėnulio kalendorių) 
  • Antrąjį derlių: balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje (19, 20, 23, 24 dienomis arba tinkamomis gegužės dienomis) 
  • Trečiąjį derlių: rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje (rugpjūčio 21, 22 arba rugsėjo 8, 9 dienomis) 

Sėjant lauke, svarbu įsitikinti, kad dirva jau pakankamai įšilusi ir nėra rizikos, kad užklups stiprios šalnos. Nors ridikėliai yra gana atsparūs šalčiui, pernelyg atšiaurus oras gali pakenkti jauniems daigams. 

Kada sėti ridikėlius lauke? 

Kaip sėti ridikėlius? 

Norint užauginti kokybiškus ridikėlius, reikia tinkamai paruošti dirvą: 

  • Ridikėliai geriausiai auga saulėtoje vietoje, lengvoje, purioje ir derlingoje dirvoje. Idealiai tinka priesmėlis. Svarbu, kad ridikėliai nebūtų sodinami ten, kur praėjusiais metais augo kopūstai, nes juos puola tie patys kenkėjai. Tinkama vieta – po moliūgų, bulvių ar ankštinių pupelių. Taip pat netinka žemė, kuri neseniai buvo patręšta šviežiomis organinėmis trąšomis. 
  • Sėklos sėjamos 1,5–2 cm gylyje, kas 4–5 cm, tarp eilučių paliekant 10–15 cm tarpus. Jei ridikėliai pasėti per tankiai, išaugus pirmajam tikrajam lapeliui, juos būtina išretinti. Per tankiai augdami ridikėliai nemezga arba užaugina mažus šakniavaisius. 

Priežiūra ir laistymas 

Ridikėliai mėgsta drėgmę, tačiau iki kol pradės megzti šakniavaisius, laistyti reikėtų saikingai, kad jie neaugtų pernelyg į lapus. Pradžioje laistoma šiltesniu, maždaug 18–20 °C temperatūros vandeniu. Kai pradeda megzti šakniavaisius, laistyti rekomenduojama kas 2–3 dienas vėsesniu (10–12 °C) vandeniu. 

Ridikėliai užauga labai greitai: ankstyvos veislės per 18–30 dienų nuo sudygimo, vidutinio ankstyvumo – per 35–40 dienų. Subrendę ridikėliai raunami atsitiktine tvarka, pirmiausiai išraunant didžiausius. Svarbu neperauginti, nes peraugę ridikėliai būna kieti, neskanūs, nesultingi, ima trūkinėti ir greičiau puola kenkėjai. 

Ridikėlių auginimas namuose 

Ant palangės ridikėlius galima auginti praktiškai ištisus metus. Šaltuoju metų laiku jiems reikės papildomo apšvietimo, o šiltuoju – atidaus temperatūros stebėjimo, kad nebūtų per karšta. 

Ridikėlius rekomenduojama auginti 5 cm skersmens vazonėliuose, į kuriuos pasėjamos 2–3 sėklos. Sėkloms dygstant palaikoma 18–20 °C temperatūra. Išdygus daigeliams ir išauginus pirmąjį tikrąjį lapelį, vazone paliekamas tik stipriausias daigas. Temperatūra turi būti sumažinama keliais laipsniais, priešingu atveju ridikėliai augins lapus ir žiedus, o ne šakniavaisius. 

Ant palangės taip pat visus metus galima auginti ridikėlių daigelius – mikrožalumynus, kurie yra puikus vitaminų šaltinis ir gali papuošti įvairius patiekalus. 

Ridikėlių auginimas namuose 

Sėdami ridikėlius 2025 metais pagal Mėnulio kalendorių ir laikydamiesi šių rekomendacijų, galėsite džiaugtis gausiomis, skaniomis ir maistingomis šviežiomis salotomis visą sezoną. 

Šaltiniai:

  1. https://www.gardenary.com/blog/6-easy-steps-to-plant-radish-seeds 
  2. https://www.almanac.com/plant/radishes 

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *