Skip to content

Kada sėti pupeles? Tinkamą laiką nustatykite pagal alyvas

Kada sėti pupeles
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pupelės – nepakeičiamos daržovės mūsų mityboje. Jose yra net apie 30 proc. baltymų, tad gali lengvai pakeisti mėsą. Be to, jose yra angliavandenių, mineralinių druskų. Tai sočios, sveikos ir labai maistingos daržovės. Tačiau geram augimui joms reikalinga šiluma. Tad kada sėti pupeles, kad joms dygti nebūtų per šalta?

Kada sėti pupeles?

Pupelės yra šilumą ir šviesą mėgstantys augalai. Todėl nereikia skubėti su pupelių sėja. Į dirvą jos sėjamos ne anksčiau nei gegužės pradžioje. O dažniausiai gegužės antroje pusėje, jau pasibaigus šalnoms. Dirvožemis 10 cm gylyje turėtų būti sušilęs bent iki +10–12 °C.

Geriausia pupelių sėjai parinkti laiką, kai sužydi alyvos.

Fenologinis kalendorius – augalų sėja pagal gamtos ženklus. Kodėl naudinga juo vadovautis ir kaip tai padaryti?

Kada sėti pupeles

Kaip pasirinkti pupelių rūšį?

Pupelės yra skirstomos pagal savo paskirtį į gliaudomąsias ir šparagines. Gliaudomųjų pupelių yra valgomos tik sėklos, o šparaginių valgomos jaunos mėsingos ankštys (kartu su jaunomis, nesubrendusiomis sėklomis). Be to, šparaginės pupelės subręsta ir maistui naudojamos anksčiau nei gliaudomosios: maždaug liepos mėnesį.

Taip pat pupelės pagal aukštį skirstomos į krūmines, pusiau vijoklines ir vijoklines. Į tai svarbu atkreipti dėmesį renkantis veislę, nes vijoklinių pupelių stiebai gali išaugti net iki 2–5 metrų. Pusiau vijoklinėms ir vijoklinėms pupelėms būtina parūpinti atramas.

Toliau telieka pasirinkti konkrečią veislę. Lietuvoje dažniausiai auginamos baltasėklės gliaudomosios pupelės ir geltonomis ankštimis šparaginės.

Pupelių auginimui tinkama dirva ir vieta

Pupelės mėgsta šilumą ir šviesą, todėl turėtų būti sėjamos saulėtose, nuo šiaurės ir vakarų vėjų apsaugotose vietose.

Dirvai pupelės nereiklios. Vienodai gerai auga ir lengvesnėje, ir sunkesnėje žemėje. Labiausiai tinka vidutinio sunkumo, neutralaus rūgštingumo, šilta dirva.

Pupeles tinka sėti po agurkų, pomidorų, kopūstų, bulvių, tačiau netinka auginti šalia svogūnų ir sėti po kitų ankštinių kultūrų. Toje pačioje vietoje pupelės gali būti sėjamos praėjus 4–5 metams.

O štai ten, kur augo pupelės, kitais metais sodinkite bulves. Kaip ir visi ankštiniai augalai, jos yra puiki natūrali azoto trąša.

Pupelės

Pupelių sėklų paruošimas sėjai

Pupelės jautrios įvairioms ligoms ir kenkėjams, o šie dažniausiai plinta per sėklas, todėl prieš sėją jas patariama beicuoti – dezinfekuoti. Galima sėklas apdoroti cheminiais preparatais arba naudoti natūralias priemones. Tam tinka kalio permanganato, pelenų tirpalas, taip pat kai kurių augalų (pvz., krienų, česnakų, alijošių sulčių) ištraukos.

Paruoštuose tirpaluose arba ištraukose pupelių sėklos palaikomos parą, po to sėjamos į dirvą.

Pupelių sėja

Prieš sėją dirva turi būti gerai įdirbta ir patręšta pupelėms tinkamomis trąšomis (superfosfatu, amonio salietra). Sėklos įterpiamos 3–4 cm gylyje į dirvą po vieną, 5–8 cm atstumu viena nuo kitos. Sėjama eilėmis, tarp kurių rekomenduojama palikti 25–35 cm tarpus.

Sėjant vijoklines pupeles, joms galima iš karto kas 50 cm sukalti kuolus. Be to, tarp vijoklinių pupelių eilių reikia palikti didesnį atstumą – maždaug 80–100 cm.

Pasėjus pupeles, dirva palaistoma ir privoluojama. Įprastai sėklos sudygsta per 10–15 dienų.

Pupelių sėja

Tolesnė pupelių priežiūra

Laistymas. Pupelės nėra labai reiklios drėgmei. Daugiau jos reikia žydėjimo metu bei esant sausringoms dienoms. Laistyti reikėtų pagal poreikį: kai žemė išdžiūsta.

Kaupimas ir ravėjimas. Labai svarbu bent 3–4 kartus per vegetacijos laikotarpį pupeles apkaupti, kad šaknys gautų pakankamai oro ir galėtų vystytis gumbai, kuriuose gyvena azotą gaminančios bakterijos. Taip pat reguliariai reikia išravėti piktžoles.

Tręšimas. Pupeles patariama patręšti prieš sėjant, po to, kai pasirodo pirmasis tikrasis lapelis ir dar kartą, kai pradeda formuotis žiedai. Tręšiama mineralinėmis trąšomis.

Purškimas. Esant būtinybei purkšti fungicidais ar insekticidais.

Derliaus nuėmimas. Šparaginės pupelės tinkamos skinti maždaug po 8–10 dienų nuo ankščių užmezgimo. Ženklas, kad tinkamos maistui – lengvai perlūžta. Gliaudomąsias pupeles skinti reikia, kai pagelsta ankštys ir sukietėja sėklos. Nuskintos ankštys džiovinamos, vėliau lukštenamos arba iškuliamos.

Pupelės

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/plant/beans
  2. https://www.rhs.org.uk/vegetables/runner-beans/grow-your-own
  3. https://www.promixgardening.com/en-us/tips/how-grow-beans-90
  4. https://www.gardeners.com/how-to/beans/7156.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *