Žiema pamažu baigiasi, saulės spinduliai kasdien vis labiau džiugina ir šildo. Su bundančia gamta po truputį prasideda ir daržininkų rūpesčiai. Kol kas dar niekas, taip sakant, nedega, bet dabar jau pats laikas pasidomėti ką rašo kovo mėnesio sėjos kalendorius.
Kovas labai tinkamas pasisėti daržovių, prieskonių ir gėlių, jeigu to dar nepadarėte anksčiau, skaitykite toliau ir sužinosite ką ir kada sėti.
Paprikos ir baklažanai
Kovas, praktiškai, yra paskutinė galimybė pasisėti savo paprikų ir baklažanų daigus. Todėl, jeigu jų nepasėjote anksčiau arba daigai dėl kokių nors priežasčių žuvo, rinkitės ankstyvąsias veisles ir nebedelskite. Tam palankiausios kovo mėnesio dienos: 15, 16, 17, 18.
Pomidorai
Iki kovo pabaigos jau būtinai pasėkite pomidorus, kuriuos auginsite tiek šiltnamyje, tiek lauke.
Prieš sėjant pomidorų sėklas galite sudaiginti įdėję jas į sudrėkintą medvilninį audinį arba popierinę servetėlę. Daigias sėklas galima drąsiai sodinti į indelius, o nedaigintų – neverta laukti. Net jeigu jos ir sudygs, augalai bus silpni ir mažai derlingi.
Pomidorų sėjai tinkamiausios kovo dienos: 15, 16, 17, 18.
Ankstyvieji kopūstai
Kad galėtumėte anksti pasigaminti šviežių salotų ar kopūsų sriubą iš šviežių daržovių, kopūstus pasėkite kovo mėnesį. Daigai persodinimui į daržą bus paruošti gegužės mėnesį.
Kad kopūstų sėklos greičiau sudygtų, iš anksto jas pamirkykite vandenyje 15-18 valandų. Tada iš anksto paruoštuose indeliuose sėklos išdėliokite žemės paviršiuje ir užberkite maždaug 1 cm žemės sluoksniu. Žemę gausiai palaistykite ir daugiau nelaistykite, kol pasirodys daigai. Svarbu nepamiršti, kad kopūstų niekada negalima laistyti šaltu vandeniu. Vanduo turi būti kambario temperatūros.
Kai daigai išdygs, svarbu, kad aplinkos temperatūra būtų 15-17 °C. Jeigu bus labai šilta, daigai per daug ištįs.
Palankiausios kovo dienos kopūstų sėjai: 13, 14, 15, 16.
Žiediniai kopūstai
Skirtingai nei ankstyvieji kopūstai, žiediniai kopūstai nemėgsta žemos temperatūros. Optimali oro temperatūra žiediniams kopūstams auginti yra apie 18-20 °C.
Žiedinius kopūstus galite sėti keliais etapais, kas 10-15 dienų nuo kovo vidurio. Tokiu būdu jų derlių bus galima nuimti visą vasarą. Tam palankiausios kovo mėnesio dienos: 15, 16, 17, 18.
Briuselio kopūstai
Jei esate dietinio maisto mėgėjas, būtinai turėtumėte užsiauginti briuselio kopūstų. Pagrindinė jų auginimo paslaptis ta, kad jie mėgsta vėsą. Jiems idealiai tiks 15-17 °C temperatūra dieną ir 8-10 °C naktį.
Kovo mėnesį sėti šiuos kopūstus galite 15, 16, 17 ir 18 dieną.
Arbūzai
Jau nieko nebestebina darže augantys arbūzai. Tikrai jų užsiauginti nėra sunku. Prieš sodindami jų sėklas 6-8 valandas pamirkykite kambario temperatūros vandenyje. Sodinimui rinkitės durpinius vazonėlius, kad daigus galėtumėte pasodinti į žemę nepažeisdami šaknų. Tada galite būti tikri, kad jūsų arbūzai sėkmingai užaugs.
Tinkamiausios arbūzų sėjai kovo mėnesį yra 15, 16, 17 ir 18 dienos.
Šakniniai salierai
Kovas taip pat tinkamas laikas pasisėti šakninių salierų. Salierų sėklas iš anksto pamirkykite: maišelį su sėklomis 30 minučių pamerkite į šiltą, apie +50 °C temperatūros vandenį, po to 2 dienas palaikykite šiek tiek šiltame vandenyje.
Salierų sėklas išdėliokite 2 cm atstumu vieną nuo kitos ir užberkite 0,5 cm dirvožemio sluoksniu. Šių daržovių sėjai palankiausios kovo mėnesio dienos: 1, 27, 28, 29.
Bazilikai ir špinatai
Jei norite gauti žalumynų anksčiau, auginkite juos iš daigų. Iš anksto 6-8 valandas pamirkytas sėklas išdėliokite pincetu 3-5 cm atstumais. Užberkite 3-5 mm dirvožemio sluoksniu, sudrėkinkite žemę ir uždenkite plėvele, kol pasirodys pirmieji daigai.
Geriausia bazilikus ir špinatus sėti kovo 13, 14, 15 ir 16.
Gėlės
Kovo mėnuo taip pat labai tinkamas gėlių sėjai. Vienmetes gėles palankiausia sėti kovo 13, 14, 15, 16, o daugiametes – 15, 16, 17, 18.
Kiti darbai darže ir sode kovo mėnesį
Tręšimas. Ruošdami daržo dirvą sėjai ir sodinimui į ją galite įterpti šiek tiek komposto.
Gėlės. Jei dar to nepadarėte, padalykite daugiamečių augalų kerus. Jau galite pasodinti vasarines šakniagumbines gėles. Kovo mėnesį ruoškite dirvą ir pasėkite veją.
Sode: Galite sodinti kaulavaisius.
Genėjimas: Kovas taip pat tinkamas metas genėjimui ir medžių skiepijimui. Genėkite vynuoges, rožes, kaulavaisinius augalus, avietes ir serbentus.
Medžių genėjimas: kam reikalingas leidimas, kur kreiptis ir kada medžių genėjimas draudžiamas
Medžių genėjimas: kuris metų laikas palankiausias šiai gyvybiškai svarbiai procedūrai?
Vynuogių genėjimas – esminis darbas, dėl kurio dauguma sodininkų nesutaria: kada tinkamiausia tai daryti?
Priežiūra: Jeigu turite jaunų sodinukų laistykite juos, kad išlaikytumėte optimalų drėgmės lygį. Nepamirškite vėdinti patalpų ir palaikyti apšvietimą 12 valandų, bei dažniau purenti dirvą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.