Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Vėdrynai – ryškios romantiškos gėlės, teikiančios naudos jūsų organizmui. Kaip jas auginti bei prižiūrėti?

Vėdrynai: auginimas, priežiūra ir nauda sveikatai bei organizmui
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Vėdrynai savo įvairiaspalviais žiedais, švelniais ir lyg plunksnos lapeliais tikrai patrauks akį bet kuriame sode ar kieme. Tačiau ar žinojote, kad šios gėlės ne tik gražios, bet turi ir daug svaikatai naudingų savybių ir yra naudojamos gamtos medicinoje? Skaitykite toliau ir susipažinkite su vėdrynų rūšimis, auginimu, priežiūra ir nauda jūsų organizmui.

Vėdrynai

Kaip atrodo vėdrynai

Vėdrýnas (Ranunculus), vėdryninių (Ranunculaceae) šeimos augalų gentis, jo atpažįstama apie 550 rūšių. Vėdrynai paplitę beveik visame pasaulyje. Jo stiebas gali būti status arba gulsčias. Vėdryno lapai ištisiniai, plunksniškai arba plaštakiškai skiautėti. Vėdrynai pasižymi įvairių spalvų žiedais – baltais, geltonais, raudonais, dažniausiai pavieniais. Vaisius – riešutėlis. Auga pievose, pelkių pakraščiuose, grioviuose, miškuose, drėgnose dirvose.

Vėdrynai žydi pavasario ir vasaros mėnesiais, tačiau tinkamai prižiūrimi ir saugomi jie gali žydėti net iki lapkričio! Kiekvienas vėdryno žiedas šiek tiek nusileidžia, primindamas puodelį, kuris sulaiko lietaus vandenį ir atspindi saulę – iš čia kilęs jo pavadinimas. Dar nepilnai išsiskleidusius vėdrynų žiedus nuskynus, pamerkti į vazą ir jie džiugins žydėjimu namie net iki 2 savaičių. 

Vėdrynai

Populiariausi vėdrynai ir jų rūšys

  • Azijinis vėdrynas, išsiskiria ryškiomis žiedų spalvomis (raudona, geltona, rausva). Jis aukštesnis, dažnai siekia net 65 centimetrus.
  • Pink vėdrynai pasižymi rausvais žiedais ir išauga iki 30 cm.
  • White – balti žiedai, itin tinkantys nuotakos puokštei, stiebo aukštis 30 cm.
  • Yellow – geltoni, kaip saulė žiedai. Gėlė išauga iki 30 cm.
  • Purple – išskirtinė, violetinė spalva. Aukštis apie 30 cm.
  • Orange – ryškiai oranžiniai vėdrynai, 30 cm aukščio.
  • Picotee – balti su ryškesniais rausvais ar violetiniais krašteliais.
Vėdrynų sodinimas

Vėdrynų sodinimas

Vėdrynų sodinimas prasideda nuo tinkamos vietos parinkimo. Vėdrynai mėgsta derlingą, humusinga dirvą. Jeigu sodinsite lauke, tuomet reikės jau rudenį supurenti ir patręšti žemę kompostu ar mėšlu. Vėdrynų dirva turi būti puri, tačiau nepalaikanti pastovios drėgmės. Vėdrynai mėgsta saulėtas vietas – jose žiedai išsilaiko žymiai ilgiau. Gerai būtų rinktis vietą, kurioje saulė šviečia bent keturias valandas per dieną.

Kuomet jau pasirinkta sodinimo vieta, reikia gerai paruošti žemę.

Vėdrynų svogūnėlius prieš sodinant reikia pamirkyti kalio permanganato tirpale maždaug nuo 30 minučių iki valandos ar dviejų. Pasak kai kurių specialistų, per naktį mirkyti nepatariama. Jei vėdrynai ketinami sodinti ankstyvą pavasarį, tuomet gumbelius dvi valandas pamirkykite šaltame vandenyje, arba taupykite laiką ir mirkykite šaltame kalio permanganato tirpale.

Vėdrynai sodinami ankstų pavasarį, kai dirva jau yra šiek tiek pašilusi nuo žiemos. Gylis – apie 8 cm. Atstumai tarp sodinukų – 15-20 cm. Kuomet jau ruošitės išmirkytus svogūnėlius sodinti, juos kiškite į žemę šaknelėmis žemyn, o viršūnėle aukštyn.

Vėdrynų sodinimas

Vėdrynų priežiūra

Tinkamos sąlygos ir truputis meilės bei dėmesio padės jūsų vėdrynams ilgus metus džiuginti savo spalvomis! Laikantis šių rekomendacijų, vėdrynai turėtų augti itin gerai ir džiuginti savo žiedais.

  • Pasodinę svogūnėlius, šiek tiek palaistykite žemę, tačiau stebėkite, kad augant žemė būtų ne per sausa ir ne per drėgna. Vėdrynus reikia laistyti, bet nepersistengti, nes per daug drėgmės jiems gali ir nepatikti. Laistyti patariama ne iš viršaus, bet tik šaknis.
  • Vėdrynai tręšiami 2-3 kartus vegetacijos metu azoto, fosforo ir kalio trąšomis.
  • Reikia pašalinti nudžiuvusius vėdrynų lapus bei žiedus. Jeigu matoma, kad yra reikalas – genėti stiebus.
Vėdrynų priežiūra

Vėdrynų nauda

Mažas pievinis vėdrynas labai ilgai buvo naudojamas kaip vaistinis augalas. Augalas gali išgydyti ir palengvinti žaizdų gijimą ir kraujavimą. Nors vėdrynai gražūs augalai, kai kurios rūšys, pavyzdžiui, pievinis bei pelkinis vėdrynai, yra nuodingi gyvūnams ir žmonėms. Vėdryną būtinai reikia džiovinti: dažniausiai džiovinamos vėdryno augalo galvutės. Švieži ir nedžiovinti vėdrynai yra labai dirginantys ir neturėtų būti naudojami. Nepaisant saugumo problemų, vėdrynas naudojamas artritui, nervų skausmui, pūslėms, nuolatinėms (lėtinėms) odos problemoms ir bronchitui gydyti. Vėdrynas homeopatijoje ir liaudies medicinoje naudojamas gydymui:

  • Vėdrynų tepalai ir kompresai gydo odos ligas – egzemą, pūslinę, opų vietas.
  • Vėdrynų arbata gerina virškinimą, padeda palenvinti atsikosėjimą.
  • Mažas pievinis vėdrynas labai ilgai buvo naudojamas kaip vaistinis augalas. Augalas žada išgydyti ir palengvinti žaizdų gijimą ir kraujavimą.
  • Vėdrynų arbata – vienintelė (pridėjus dobilų), tinkanti melanomų profilaktikai. Tai įrodyta tyrimais.
Vėdrynai

Šaltiniai:
https://www.onkocentras.lt/wp-content/uploads/2013/06/Fitoterapija-ir-v%C4%97%C5%BEys.pdf
https://farmplasticsupply.com/blog/buttercup-flower-growing-tips
https://www.vle.lt/straipsnis/vedrynas/
https://www.rxlist.com/supplements/buttercup.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Indrė Lukoševičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *