Skip to content

Ką sodinti šalia prieskoninių žolelių – kaip sukurti darnią augalų kaimynystę savo darže?

Ką auginti šalia prieskoninių žolelių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ne paslaptis, kad tam, jog augalai klestėtų ir džiugintų derliumi, privalome atsižvelgti ne tik į tinkamas auginimo sąlygas, aplinką, bet kartu ir jų suderinamumą tarpusavyje. Kai kurios žolelės ir augalai puikiai auga kartu, suteikdami vienas kitam naudingą kaimynystę, kitas – verčiau auginti atskirai. Šiame straipsnyje pateiksime atsakymus apie tai, ką sodinti šalia prieskoninių žolelių, kad darni augalų kaimynystė džiugintų. Taip pat aptarsime kokios augalų kaimynystės geriau vengti.

Darni augalų kaimynystė. Kas tai?

Darni augalų kaimynystė – tai kelių rūšių augalų auginimas vienas šalia kito, siekiant padidinti augalų derlingumą. Augalus, kurie netoleruoja vienas kito kaimynystės, reikėtų sodinti per dvi ar tris eiles vieną nuo kito. Tuomet padėsite išvengti kenkėjų ir ligų, kurie gali pasireikšti greičiau, jei visus tuos pačius augalus sodinsite arti vieną kito.

Darni augalų kaimynystė naudinga ne tik augalams. Ji padeda maksimaliai išnaudoti jūsų turimą erdvę, taip pat gali padėti atbaidyti kenkėjus, suteiktį pavėsį mažesniems augalams, prislopinti piktžolių augimą, pritraukti naudingų vabzdžių bei pagerinti dirvožemio  būklę.

Ka sodinti šalia prieskoninių žolelių

„Trijų seserų sodas“ arba, kaip veikia darni augalų kaimynystė

„Trijų seserų sodas“ – vienas populiaresnių pavyzdžių, nusakantis darnios augalų kaimynystės pagrindinius principus. „Trijų seserų sodas“ apima kukurūzų, pupelių ir moliūgų kaimynystę. Toks aukštas augalas, kaip kukurūzas, gali tapti natūralia atrama ir priedanga pupelėms, žirniams ir kitiems vijokliniams augalams. Pupos ir žirniai, savo ruožtu,  aprūpina dirvožemį azotu, kuris reikalingas moliūgams ir kukurūzams, o moliūgai savo lapais uždengia mažesnius pupelių ir žirnių augalus, kuriuos reikia apdengti nuo saulės, kartu neleidžiant plisti piktžolėms.

Ką būtina žinoti prieš sodinant prieskonines žoleles?

Prieš pradedant galvoti ką sodinti šalia prieskoninių žolelių, kad augalai derėtų tarpusavyje, patariame atsižvelgti į keletą esminių dalykų:

  • Vieta: atkreipkite dėmesį į žoleles, kurių reikalavimai vietai yra panašūs: pavyzdžiui, saulės šviesai, dirvožemiui ir maistingosioms medžiagoms, nes tai reiškia, jog jos gerai jausis viena kitos kompanijoje.
  • Augimas: jei dvi žolelės auga maždaug vienodai greitai, tai gera indikacija, nes nėra pavojaus, kad viena iš jų praaugs ir užgoš kitą.
Ką sodinti šalia prieskoninių žolelių
  • Maistinės medžiagos: kai kuriais atvejais vienos žolelės maistinės medžiagos gali turėti teigiamą poveikį kitos žolelės augimui, atsparumui ligoms bei skoniui. Tačiau derėtų atminti, kad ne kiekviena žolelė toleruoja savo kaimyno gaminamas medžiagas. Tokiais atvejais gali būti stabdomas augalo augimas arba jis net žūsta. Dėl šios priežasties, pavyzdžiui, daržinė rykštenė yra gana nemėgstama daugelio augalų palydovė.
  • Konkurencija: kai kurios žolelės auga labai greitai ir tiesiog išstumia lėčiau augančias rūšis, todėl tokias rūšis geriau auginti atskirai.

Ką sodinti šalia prieskoninių žolelių: kas su kuo dera kartu?

Apžvelgę ir išsiaiškinę pagrindinius principus, kurie padės suprasti ir įvertinti geriausius variantus ką sodinti šalia prieskoninių žolelių, pateikiame jums sąrašą populiariausių žolelių ir jų kompanojų.

Bazilikas (Ocimum basilicum)

Ka sodinti šalia baziliko

Manoma, kad bazilikas atbaido baltasparnius, uodus, voratinklines erkes ir amarus. Bazilikus sodinkite kartu su pomidorais, paprikomis, portulakomis ir salotomis. Portulakos sodinamos šalia bazilikų, nes šios, mesdamos šešėlį ant jų, padeda apsaugoti juos nuo karščio, o bazilikai  pagerina pomidorų ir paprikų augimą bei skonį.

Bazilikai gerai auga su raudonėliais ir petražolėmis.

Virtuvėje bazilikai puikiai dera su pomidorais, paprikomis, baklažanais ir cukinijomis. Puikiai tinka salotoms (tuno, žalumynų, bulvių, kiaušinių). Taip pat puikiai tinka pesto, salotų padažams ir žolelių sviestui.

Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis)

Ka sodinti šalia lauramedžio

Kilnusis lauramedis padės apsisaugoti nuo piktžolių ir kandžių, todėl sodinkite jį įvairiose sodo vietose, kad apsisaugotumėte nuo kenkėjų. Arba sutrinkite džiovintus jo lapus, paskleiskite juos aplink, norėdami apsisaugoti nuo vabzdžių. 

Kilniajam lauramedžiui kompaniją gali palaikyti pupelės. Taip pat gerai auga su rozmarinais, šalavijais, čiobrelias ir petražolėmis.

Lauramedis virtuvėje tinka su troškinta mėsa, lėtai gaminamais patiekalais, troškintomis pupelėmis, marinatais, džiovintais vaisiais ir kiaušiniais.

Lauro lapų arbata – neįtikėtinai sveikas gėrimas

Lauro lapų nuoviras: sąnarių ligoms gydyti, druskoms šalinti bei plaukams stiprinti

Laiškinis česnakas (Allium schoenoprasum)

Ka sodinti šalia česnakų

Laiškinių česnakų gėlės į jūsų daržą pritrauks bites ir kitus apdulkintojus, o jų kvapas padės atgrasyti amarus, šliužus, kopūstinius straubliukus, morkines muses. Auginkite juos kartu su morkomis, pomidorais, saulėgrąžomis, kopūstais ir brokoliais. Tačiau venkite juos sodinti greta pupelių ir žirnių.

Laiškiniai česnakai gerai auga su krapais, mairūnais, petražolėmis ir vaistiniu kiečiu.

Laiškiniai česnakai virtuvėje pagyvina daržovių, vištienos, kiaušinių, sūrio ir bulvių patiekalus. Naudokite actui, sviestui ir aliejui gaminti. Išbarstykite ant salotų ir sriubų.

Krapai (Anethum graveolens)

Ka sodinti šalia krapų

Krapai į jūsų daržą pritrauks boružes, tinklasparnius bei žiedmuses, kurie maitinasi amarais ir kitais kenkėjais, o jų žiedai – bites ir kamanes, kurios prisidės prie augalų apdulkinimo. Šalia krapų sodinkite kopūstus, brokolius, žiedinius kopūstus, kukurūzus, agurkus, baklažanus, salotas ir pomidorus. Venkite krapus sodinti šalia kalendrų, su kuriomis jie kryžmiškai apsidulkina.

Kraia gerai auga su laiškiniais česnakais, melisomis, citrininiais čiobreliais ir vaistinėmis gelsvėmis.

Virtuvėje naudokite krapų sėklas marinavimui, taip pat norėdami suteikti sodresnio aromato ir skonio daržovių patiekalams, pavyzdžiui, žiediniams kopūstams, svogūnams, kopūstams ir ropėms. Sėklų galima dėti į troškinius, avieną, žuvį ir padažus. Šviežius naudokite su šparaginėmis pupelėmis, bulvių patiekalais, sūriais, sriubomis, troškiniais, mėsos patiekalais, makaronais ir kiaušiniais.

Krapų arbata – vertingas gydomasis gėrimas

Mairūnas (Origanum majorana)

Ka sodinti šalia mairūno

Mairūnas yra laikomas visų augalų draugu, nes padeda pagerinti augimą ir skonį. Šalia jo auginkite salierus, kukurūzus, baklažanus, svogūnus, bulves, ridikėlius, žirnius, pomidorus.

Mairūnai gerai auga su bazilikais, laiškiniais  česnakais, raudonėliais, petražolėmis, rozmarinais, šalavijais, čiobreliais ir levandomis.

Virtuvėje mairūnas puikiai tinka beveik prie visų nesaldžių žuvies, paukštienos, kiaušinių, sūrio (pvz., mocarelos) ar daržovių patiekalų. 

Mėta (Mentha spp.)

Ka sodinti šalia mėtos

Mėtų žiedai yra nektaro šaltinis tokiems naudingiems vabzdžiams, kaip – drugeliai, bitės, žiedmusės, vapsvos, kurie padeda apdulkinti netoliese augančius augalus bei minta daržo kenkėjais. 

Stiprus mėtų kvapas gali padėti atgrasyti tokius kenkėjus, kaip: amarai, mašalai, spragės, kopūstiniai pelėdgalviai, kopūstinės musės, baltasparniai, blakės bei skruzdės.

Mėtas galite sodinti šalia pupelių, burokėlių, brokolių, kopūstų, morkų, žiedinių kopūstų, kukurūzų, baklažanų, salotų, svogūnų, žirnių, ridikų, pomidorų bei medetkų. Gerai auga su raudonėliais. Mėtas geriausia sodinti šalia kitų augalų arba į atskirą vazoną ar lysvę, nes jos labai sparčiai plinta!

Nesodinkite mėtų šalia pertražolių.

Virtuvėje mėta dažnai naudojama Artimųjų Rytų patiekaluose. Naudokite prie keptos ėrienos, žuvies ar paukštienos, taip pat salotoms, drebučiams ar arbatoms.

Mėtų arbata – atgaivins, pagražins ir nuramins

Raudonėlis (Origanum vulgare)

RAUDONĖLIS. Ka sodinti šalia raudonėlio

Raudonėlis – geras visų daržovių, ypač tų, kurios jautriausios amarams, draugas. Sodinkite šalia paprikų, baklažanų, moliūgų, pupelių, kopūstų, brokolių, briuselinių kopūstų, žiedinių kopūstų, kaliaropių, ropių ir braškių

Raudonėliai gerai auga su bazilikais, laiškiniais česnakais, petražolėmis, rozmarinais, šalavijais ir čiobreliais.

Virtuvėje raudonėliai tinka bet kokiems pomidorų patiekalams. Naudokite sriuboms, padažams, troškiniams, faršui, kiaušiniams ir picoms. Įmaišykite į avienos, žvėrienos ar jautienos marinatą.

Raudonėlio arbata – kovai su stresu, nemiga ir ne tik

Petražolė (Petroselinum crispum)

PETRAŽOLĖ. Ka sodinti šalia petražolių

Petražolė atbaidys paprastąjį smidrinuką, tačiau pritraukus tokius naudingus vabzdžius, kaip: žiedmusės, vapsvos, boružės ir vienodasparniai žirgeliai (sin. mažieji žirgeliai). Auginkite petražoles šalia šparagų, morkų, svogūnų, pomidorų ir laiškinių svogūnų. Nesodinkite šalia mėtų.

Petražolės gerai auga su bazilikais, laiškiniais česnakais, krapais, melisomis, mairūnais, raudonėliais, šalavijais, čiobreliais, levandomis.

Naudokite šviežias petražoles sriuboms, troškiniams, padažams ir salotoms. Jos sumažina druskos poreikį sriubose. Puikiai tinka prie mėsos ir bulvių. Petražoles galite kepti kaip garnyrą prie mėsos ar žuvies.

Petražolių arbata – sveikatos šaltinis jūsų organizmui

Rozmarinas (Rosmarinus officinalis)

ROZMARINAS. Ka sodinti šalia rozmarino

Rozmarinas padės į jūsų daržą pritraukti apdulkintojų – bičių, drugelių – ir atbaidys tokius kenkėjus kaip: kopūstinis pelėdgalvis, grūdinukas, morkinės musės, japoninis vabalas, šliužai ir sraigės. Šalia rozmarino sodinkite kopūstines daržoves (kopūstai, brokoliai, žiediniai kopūstai ir kt.), česnakus, morkas, pupeles.

Rozmarinas gerai auga su bazilikais, laiškiniais česnakais, pankoliais, raudonėliais, petražolėmis, šalavijais, čiobreliais ir vaistiniais kiečiais.

Virtuvėje rozmarinus naudokite su paukštiena, ėriena, žvėriena, pomidorų padažais, troškiniais, sriubomis ir daržovėmis. Puikiai tinka ant garuose virtų raudonųjų bulvių ar žirnių.

Rozmarinų arbata mažina cukraus kiekį kraujyje, tad puikiai tiks diabetu sergantiems

Rozmarinų nuoviras plaukams – efektyvi priemonė nuo plaukų slinkimo, riebalavimosi bei pleiskanų

Šalavijas (Salvia officinalis)

ŠALAVIJAS. Ka sodinti šalia šalavijo

Greta šalavijų sodinkite kopūstines daržoves, morkas, salotas ir pupeles. Šalavijai gerai auga su petražolėmis, raudonėliais, rozmarinais ir čiobreliais, taip pat su pankoliais, vaistine melisa, daržiniu dašiu, vaistiniu kiečiu.

Virtuvėje šalaviją naudokite sūrio patiekalams, faršams, sriuboms, marinatams, su pupelėmis ir žirniais, salotoms. Puikiai tinka ruošiant maistą be druskos.

Šalavijų arbata – ne tik vaisingumui skatinti, bet ir aistrai kurstyti

Šalavijas – gilias tradicijas žmonijos kultūroje turintis augalas

Šalavijas – ligoms gydyti ir grožiui puoselėti. Liaudies medicinos receptai, kuriuos verta išmėginti

Peletrūnas – vaistinis kietis (Artemisia dracunculus)

VAISTINIS KIETIS. Ka sodinti šalia peletrūno - vaistinio kiečio

Vaistinis kietis, arba peletrūnas, yra nemėgstamas daugelio daržo kenkėjų, jo kompanija pradžiugins daugelį daržovių, o labiausiai – baklažanus. Peletrūnai sėkmingai dera su laiškiniais česnakais, melisomis, citrininiais čiobreliais, petražolėmis, rozmarinais ir šalavijais.   

Virtuvėje peletrūnai puikiai dera su mėsa, kiaušiniais, paukštiena, jūros gėrybėmis ir tokiomis daržovėmis kaip pupelės, burokėliai, morkos, žirniai, cukinijos ir moliūgai. Taip pat jie naudojami klasikiniuose prancūziškuose padažuose, actuose, garstyčiose ir padažuose.

Čiobrelis (Thymus vulgaris)

ČIOBRELIS. Ka sodinti šalia čiobrelių

Čiobrelių žiedai pritrauks į jūsų daržą bites ir drugelius, tačiau padės atbaidyti baltasparnius, pavasarines kopūstines muses. Sodinkite šalia kopūstų ir kitų kopūstinių daržovių, taip pat braškių, pomidorų.

Čiobreliai gerai auga su bazilikais, laiškiniais česnakais, krapais, levandomis, citrinine verbena, vaistine gelsve, mairūnais, raudonėliais, petražolėmis, rozmarinais, šalavijais.

Virtuvėje čiobrelius naudokite vištienos sultiniui arba mėsos ar žuvies, ėrienos, veršienos, sriubų ir kiaušinių patiekalų marinatams. Taip pat puikiai tinka pomidorų ar vyno padažams, puikiai dera aliejuose ir sviestuose. 

Šaltiniai:  
https://www.almanac.com/content/companion-planting-herbs
https://www.almanac.com/companion-planting-guide-vegetables
https://www.gardenia.net/guide/companion-planting-with-herbs
https://extension.wvu.edu/lawn-gardening-pests/gardening/garden-management/companion-planting

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex