Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti žolę ir kaip užauginti vešlią bei išpuoselėtą veją?

Žalia svajonė: kada sėti žolę ir kaip užauginti vešlią bei išpuoselėtą veją?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kiekvieno sodybos šeimininko svajonė – žalias, vešlus ir lygus vejos kilimas, kuris džiugina akį ir kuria jaukumo atmosferą. Veja – tarsi natūralus kilimas, suteikiantis sklypui išbaigtumą, ramybę ir tvarkingumo pojūtį. Tačiau norint pasiekti idealų rezultatą, reikia žinoti ne tik kada, bet ir kaip teisingai pasėti bei prižiūrėti šią žaliąją dangą. Kada sėti žolę vejai yra tinkamiausias metas?

Kada sėti žolę vejai?

Žolės vejai sėjimo laikas yra vienas svarbiausių sėkmės garantų. Ekspertai išskiria du pagrindinius sėjimo laikotarpius, tačiau pavasaris laikomas optimaliausiu metu. Būtent pavasarį, nuo kovo pabaigos iki balandžio mėnesio, pasėta veja greičiausiai sudygsta ir pradeda žaliuoti. Šiuo laikotarpiu lengviau pastebėti ir ištaisyti nesėkmingus plotus, o augimas yra itin spartus. Kai kurie sodininkai renkasi ir rudens sėją, tačiau tai reikalauja daugiau patirties ir žinių.

Ne tik kada sėti žolę, tačiau ir kaip paruošti dirvą vejos sėjai?

Prieš pradedant vejos sėją, būtina kruopščiai paruošti sklypą. Pirmiausia reikia užtikrinti gerą vandens nutekėjimą, nes užsistovintis vanduo sunaikins bet kokias vejos auginimo viltis. Rekomenduojama paruošti 10–15 cm storio dirvožemio sluoksnį ir suformuoti tinkamą nuolydį nuo namų, takų ir įvažiavimų. Šis nuolydis apsaugos aplinkinius paviršius nuo drėgmės ir vandens pertekliaus.

Dirvožemio paruošimas – itin svarbus etapas. Visų pirma, reikia visiškai pašalinti piktžoles – tiek fiziškai jas išraunant, tiek naudojant specialius herbicidus. Prieš sėją rekomenduojama žemę patręšti specialiomis trąšomis maždaug prieš dvi–tris savaites. Iš dirvos būtina išrinkti visas priemaišas: akmenėlius, šakeles, šukes ir kitus daiktus, kurie galėjo patekti kartu su žeme. Galiausiai, dirvos paviršius turi būti idealiai lygus – tam naudojamas volelis.

Dirvožemio kokybė lemia būsimos vejos išvaizdą. Geriausiai veja auga rūgščiame dirvožemyje, kurio pH lygis yra 6–7. Jeigu dirvožemis per mažai rūgštus, galima jį parūgštinti naudojant sulfalamidiną, o jei per daug rūgštus – įmaišyti kalkakmenio. Vejai auginti labiausiai tinka vidutinio sunkumo priesmėlis arba lengvas priemolis. Juodžemis atrodo gražiai, tačiau jame vešli veja neužaugs. Idealus pasirinkimas – rudas gruntas.

Ne tik kada sėti žolę, tačiau ir kaip paruošti dirvą vejos sėjai?

Kaip sėti veją?

Pats sėjimo procesas reikalauja atidumo ir tikslaus metodo. Kelios dienos prieš sėją žemę reikia sudrėkinti, o prieš pat sėją – supurenti grėbliu. Yra du pagrindiniai sėjimo būdai: naudojant specialią sėjamąją arba sėjant rankomis. Profesionalai rekomenduoja naudoti sėjamąją, kuri ne tik tolygiai paskleidžia sėklas, bet ir jas įspaudžia į dirvožemį. Jei sėjate rankomis, būtinai sėklas dalinkite į dvi dalis ir barstykite statmenai bei horizontaliai, kad užtikrintumėte tolygų paskleidimą.

Žolės priežiūra vešliai vejai formuoti

Pasėjus veją, prasideda itin svarbus priežiūros laikotarpis. Sėklas būtina apsaugoti nuo paukščių ir išplovimo – tam puikiai tinka agroplėvelė. Laistymui skirkite ypatingą dėmesį: pirmomis dienomis laikykitės intensyvaus laistymo grafiko – 5–7 minutes ryte ir vakare kas 2–3 valandas, dieną – kas valandą. Kai žolė užauga iki 2,5–5 cm, laistymą galima retinti, tačiau būtinai stebėkite, kad ji neišdžiūtų.

Tolesnė vejos priežiūra apima reguliarų pjovimą ir tręšimą. Universali veja pjaunama, kai pasiekia 4–6 cm aukštį, o žydinčios vejos – sulaukusios 5–7 cm. Tręšimas atliekamas tris kartus per metus: balandį, liepą ir rugsėjį–spalį. Jei pastebėsite samanas, naudokite specialiai joms naikinti skirtas trąšas.

Žolės priežiūra vešliai vejai formuoti

Atminkite, kad tobula veja – tai kantrybės ir nuolatinės priežiūros rezultatas. Kiekvienas įdėtas darbas atsipirks žalia, vešlia ir lygia vejos danga, kuri taps jūsų kiemo puošmena ir malonaus poilsio vieta.

Šaltiniai:

  1. https://lawnuk.com/faq/when-you-should-sow-grass-seed/
  2. https://thegrasspeople.com/how-to-sow-grass-seed/
  3. https://www.pennington.com/all-products/grass-seed/resources/the-best-time-to-plant-grass-seed

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *