Skip to content

Ajeras – kvapus ir dekoratyvus vandens telkinių augalas, kuris ne tik papuoš tvenkinį, tačiau ir bus naudingas sveikatai

Ajeras
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ajeras – vaistinis, dekoratyvus bei naudingas pakrančių augalas. Nuo seno naudojamas ir duonai kepti, ir plaukams skalauti, ir ligoms gydyti. Ajeras taip pat gali tapti puikia tvenkinio ar kito vandens telkinio jūsų sklype puošmena. Nors veislių pasirinkimas menkas, tačiau derinant su kitais augalais, sukurs puikų tvenkinio pakrantės vaizdą.

Ką reikia žinoti apie ajero auginimą ir kuo jis naudingas sveikatai, sužinosite skaitydami šį straipsnį.

Ajeras: išvaizda ir paplitimas

Ajeras (Acorus) priklauso ajerinių šeimos augalų genčiai. Gentyje tik dvi rūšys: balinis ajeras (Acorus calamus) ir varpinis ajeras (Acorus gramineus). Natūraliai paplitę Azijoje ir Šiaurės Amerikoje.

Lietuvoje auga tik balinis ajeras, kuris laikomas svetimžemiu mūsų krašte. Nors į šalį pateko dar XVI amžiuje iš Azijos. Tačiau puikiai čia prisitaikė ir dabar sunku patikėti, kad kadaise ajerai pas mus neaugdavo.

Ajeras yra daugiametė, kvapi žolė, išauganti net iki 1,5 metro aukščio. Šakniastiebis storas, nariuotas, rausvai žalios spalvos, 1,5–3 cm skersmens, stipraus aromato.

Lapai kardiški, ilgi, žalios spalvos, bekočiai, dažniausiai banguotais kraštais.

Ajeras žydi birželio–liepos mėnesiais. Žiedai gelsvai žalios spalvos, smulkūs, susitelkę į 4–9 cm ilgio burbuoles. Vaisių nesubrandina, nes dauginasi šakniastiebiais.

Auga upių, ežerų, tvenkinių, kūdrų pakraščiuose, drėgnose, dumblėtose, pelkėtose vietose. Gali augti net vandenyje (iki 30 cm gylio). Plečiasi lėtai, tačiau ilgainiui sudaro sąžalynus.

Varpinis ajeras
Varpinis ajeras

Ajero veislės

Lietuvoje auga ir sodinimui galima įsigyti tik dviejų veislių ajerą:

  • Balinis ajeras, kuris yra mums įprastas ir sutinkamas natūraliai augantis gamtoje. Žaliais, kardiškais, ilgais lapais, stipraus aromato.
  • Margalapis balinis ajeras (Acorus calamus variegata) – tai dekoratyvi balinio ajero veislė, kuri gali augti tiek sausumoje, tiek drgėname dirvožemyje ar vandenyje. Lapai baltai dryžuoti, siauresni nei vilkdalgio, turi specifinį ajero kvapą. Augdamas margalapis balinis ajeras išsikeroja kaip vėduoklė.
Margalapis balinis ajeras
Margalapis balinis ajeras

Balinio ajero auginimas: svarbu, tinkamai parinkta vieta ir dirva

Ajeras – drėgnų ir labai drėgnų vietų augalas. Tad jis sodinamas tvenkinio, kūdros, upelio pakraštyje ar pelkėtose vietose su užsistovinčiu vandeniu. Gali būti sodinamas 0–30 cm gylyje vandenyje arba iki +20 cm nuo vandens. Idealiai tinka galiniam arba šoniniam tvenkinio vandeniui.

Nors margalapis balinis ajeras gali būti sodinamas sausumoje, tačiau reikia atminti, kad jam taip pat būtina nuolatinė drėgmė. Trūkstant drėgmės, jo lapai apvysta, augalas ima skursti. Todėl vis dėlto būtų geriausia bet kurios veislės ajerą įkurdinti kuo drėgnesniame dirvožemyje arba labai drėgnoje gėlyno vietoje.

Labiausiai ajerui tinka saulėta arba dalinai pavėsinga vieta. Tik reikia atkreipti dėmesį, kad saulėkaitoje dirvožemis džiūsta kur kas greičiau, tad pačiomis sausiausiomis ir kaitriausiomis vasaros dienomis gali tekti laistyti papildomai.

Ajerui tinkamiausias nuolat drėgnas, užmirkstantis, sunkus ir derlingas priemolis. Tinkamas dirvos pH 6,5–7,5.

Kaip sodinamas balinis ajeras?

Ajeras gali būti sodinamas tiesiai į dirvą arba, norint kontroliuoti jo plitimą, sodinamas į talpą, kuri panardinama į vandenį arba dumblėtą, pelkėtą, drėgną vietą. Talpa su ajeru turi būti panardinama taip giliai, kad pilnai vanduo ar drėgna dirva uždengtų šaknis.

Talpoje sodinamam ajerui reikia parinkti maždaug 10 cm didesnio skersmens vazoną nei sodinuko šaknų skersmuo. Į vazoną iš pradžių pilamas žvyro sluoksnis, o ant viršaus derlingos, sunkios žemės sluoksnis ir įsodinamas ajeras, o talpa su augalu panardinamas į vandenį.

Vazone auginamą ajerą vėliau reikės persodinti į didesnę talpą arba atvirą gruntą. Ajeras turi būti persodinamas, kai šaknys išauga iš talpos kraštų arba išlenda per drenažo angas.

Balinis ajeras

Ką reikia žinoti apie balinio ajero priežiūrą?

Ajero auginimas yra labai paprastas ir nevarginantis darbas. Galima sakyti, kad pasodinus galima jį pamiršti, telieka grožėtis, o augalas auga pats. Svarbiausia, ką reikia užtikrinti, tai pakankamą drėgmės kiekį.

Jeigu ten, kur auga ajeras, vasaros mėnesiais trūksta vandens, išdžiūsta dirva, jį reikia laistyti papildomai. Sausra kenkia augalo grožiui ir sutrikdo augimą. O štai drėgmės ajeras nei kiek nebijo, tad perlaistyti jo neįmanoma.

Ajerą galima tręšti lėto išsiskyrimo trąšomis anksti pavasarį, vegetacijos pradžioje, ir vėliau dar kartą vasarą. Tačiau jeigu šį augalą pasodinote ganėtinai derlingoje, dumblėtoje vietoje, greičiausiai maistinių medžiagų jam tikrai pakaks.

Nereikia ajero ir genėti ar pjauti. Nebent išplito į labai tankų, didelį sąžalyną ir atrodo labai netvarkingai. Tokiu atveju galima nupjauti tiesiog kaip įprastą žolę.

Augalas taip pat atsparus šalčiams, ligoms ir kenkėjams. Trumpai tariant, kartą pasodintas toliau gražiai ir sėkmingai auga pats.

Balinio ajero dauginimas

Sulaukęs 2–4 metų ajeras gali būti dauginamas šakniastiebio dalimis. Norint padauginti, reikia iškasti vieną subrendusį augalą su kuo daugiau šaknų ir jas padalinti 5–10 cm ilgio gabalėliais. Šakniastiebių gabalėliai sodinami tiesiai į dirvą, nuolatinę augimo vietą, 10–15 cm gylyje ir maždaug 30 cm atstumu vienas nuo kito.

Balinio ajero dauginimas

Kuo naudingas balinis ajeras tvenkinyje?

Kaip ir visi vandens augalai, ajeras svarbus ne tik tvenkinio pakrančių grožiui ir estetiniam vaizdui sukurti, tačiau jis atlieka ir kitas funkcijas:

  • aprūpina vandens telkinius deguonimi ir sugeria anglies dioksidą;
  • suriša vandenyje ištirpusias medžiagas ir taip lėtina vandens telkinio dumblėjimą;
  • jeigu pakanka vandens telkinyje augalų, vanduo mažiau „žydi“;
  • ajeras surenka vandenyje ištirpusius organinės kilmės teršalus;
  • tai puikus prieglobstis neršiančioms žuvims bei kitai vandens faunai.

Su kokiais augalais derinamas ajeras?

Norint sukurti estetišką ir gražų tvenkinio vaizdą, paprastai rekomenduojama jį apsodinti bent 3–4 skirtingų rūšių augalais. Ajeras puikiai tinka galiniam arba šoniniam tvenkinio kraštui papuošti.

Jis puikiai dera su:

  • vilkdalgiais, kurie išsiskiria savo žiedų įvairove;
  • purpurinėmis lobelijomis, žydinčiomis ryškiai raudonais žiedais;
  • vabzdžiaėdžiais augalais.
Ajeras

Kam naudinga ir kaip renkama balinio ajero šaknis?

Gydomaisiais tikslais naudojama džiovinta balinio ajero šaknis. Iš jos ruošiami gydomieji nuovirai, arbatos, antpilai, trauktinės, milteliai.

Balinis ajeras liaudies medicinoje naudojamas:

  • apetitui ir virškinimui gerinti;
  • aktyvinti skrandžio sulčių sekreciją;
  • gastritui gydyti;
  • skrandžio, dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti;
  • kepenų, šlapimo takų, tulžies pūslės akmenligės gydymui;
  • išoriškai naudojamas plaukų skalavimui nuo pleiskanų ir jų stiprinimui, galvos odos sveikatos atstatymui;
  • nuovirais skalaujama gerklė, sergant angina, parodontoze ir kt.

Vaistinei žaliavai ajero šakniastiebiai renkami pavasarį arba rudenį. Aštru kastuvu iškeliamos ajero šaknys, surenkamos ir labai kruopščiai nuplaunamos. Pašalinamos smulkios šaknelės, o ilgesni šakniastiebiai pasmulkinami 15–20 cm ilgio gabalėliais. Storesnius rekomenduojama perskelti pusiau. Taip paruoštos ajero šaknys džiovinamos pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje arba specialioje džiovyklėje 30–35 °C temperatūroje.

Išdžiūvusios ajero šaknys yra gelsvai rudos spalvos, lengvai lūžta, malonaus kvapo. Gali būti malamos į miltelius.

Ajero šaknis

Šaltiniai:

  1. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/water-plants/sweet-flag-grass/
  2. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/sweet-flag/
  3. https://examine.com/supplements/sweet-flag/
  4. https://www.potsandpans.in/blogs/articles/sweet-flag-health-benefits-uses-and-important-facts
  5. https://www.vle.lt/straipsnis/ajeras/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *