Įsibėgėjanti vasara mus džiugina prasidedančiu derliumi: vienas uogas (pvz., braškes) jau skiname senokai, kitų (pvz., trešnių, vyšnių) šonai dar tik raudonuoja. Tačiau mūsų miškų ir sodų giesmininkai dažnai nebelaukia, kol uogos visiškai sunoks. Jau dabar varnėnai, strazdai ir, tiesiog neįtikėtina, netgi geniai puotauja mūsų soduose. Dalintis visada smagu, tačiau atiduoti viso derliaus paukščiams nesinori. Todėl pateikiame 10 būdų kaip apsaugoti uogas nuo paukščių. Tikimės, mažiausiai vienas bus veiksmingas. Tad skaitykite ir išmėginkite, ko dar nebandę apsaugai nuo paukščių.
Kurie paukščiai „vagia“ jūsų uogas?
Vis dar dažnai sklando mitas, kad jeigu žiemą lesinsite paukščius, vasarą jie suskris smaguriauti jūsų uogomis. Tačiau tai visiškai netiesa. Visų pirma todėl, kad dauguma žiemojančių paukščių netgi nelesa uogų. O pats didžiausias uogų, ypač vyšnių, smaguris yra varnėnas, kuris žiemas leidžia šiltuose kraštuose.
Taigi pirmi uogų „vagišių“ sąraše yra varnėnai. Taip pat sodus siaubia strazdai, kėkštai, kuosos, žvirbliai, zylės. Tačiau varnėnai nulesa daugiausiai uogų, kadangi uogomis jie maitinasi būriais. Taip nutinka todėl, kad varnėniukai palieka lizdus ir ima būriuotis ir tais būriais maitintis. Taigi dažnai galime stebėti, kaip visas tamsus varnėnų būrys lekia per sodus, aplankydami kiekvieną vyšnią.
Ar visos uogos tampa paukščių taikiniu?
Kadangi varnėnai nulesa daugiausiai vyšnių bei trešnių, atrodo, kad kitos uogos yra labiau saugios. Tačiau tai ne visai tiesa. Tie patys varnėnai nevengia ir pabraškiauti, ir šilauogių paskanauti.
Jeigu sode turite nokstančių uogų, vadinasi, atsiras ir paukštis tomis uogomis besivaišinantis. Mėgstamiausios paukščių uogos:
Vis dėlto labiausiai nukenčia vyšnios ir trešnės, nes jų sunokimo laikas sutampa su varnėnų būriavimusi. Kitas uogas skanauja žvirbliai ar strazdai, tačiau jie neskraido tokiais būriais, todėl nuostolis ženkliai mažesnis.
Uogas saugoti reikia, tačiau su paukščiais kovoti neverta
Nepamirškime, kad paukščiai ne tik mūsų brangiąsias uogas lesa, tačiau ir surenka kirmėliukus, vabaliukus, amariukus ir kitus kenkėjus. Tad iš esmės nepykime smarkiai ant jų ir į stiprią kovą neįsivelkime.
Sprendimai, padedantys apsaugoti uogas nuo paukščių, neturėtų būti ilgalaikiai ir labai kardinalūs. Tikrai oriniais šautuvais (kaip pasigirsta siūlymų) jų baidyti nei galima, nei reikia. Svarbu, uogas nuo paukščių apsaugoti intensyviausiu jų būriavimosi ir maitinimosi laikotarpiu. Vėliau apetitas mažėja, paukšteliai išsiskraido kas sau ir vienas kitas atklystantis į sodą ir nugvelbiantis kokią uogą tikrai žalos nepridaro.
10 būdų kaip apsaugoti uogas nuo paukščių
Taigi siekiant apsaugoti uogas nuo paukščių, geriausiai naudoti paprastas, kasdienėje buityje naudojamas priemones. Vienos veiksmingesnės, kitos suveikia tik labai trumpam laikui, tad patariama derinti kelis būdus tarpusavyje.
1. Blizgi juosta, lipni plėvelė ar aliuminio folija
Paukščiai nemėgsta blizgančių paviršių bei judančių daiktų. Tad šiame būde suderinama ir tai, ir tai.
Naudojimas. Juosteles pririšti / prilipinti prie strypelių ir įstatyti tarp uogų krūmų arba pririšti tiesiai prie medžių šakų.
Trūkumai. Paukščiai pakankamai gudrūs ir drąsūs, kad laikui bėgant imtų nepaisyti šių atbaidymo priemonių ir mėgintų pasiekti uogas. Tad šis metodas veiksmingas gana trumpą laiką.
2. Polietileniniai maišeliai
Šis būdas suveikia panašiai kaip blizgančios juostelės. Geriausiai maišelius sukarpyti ir sukabinti tarsi juosteles. Kuo daugiau, tuo geriau, nes bus ne tik daug judesio nuo vėjo, tačiau ir šiugždesio, kurio paukščiai prisibijo.
Trūkumai tie patys kaip ir pirmojo būdo. Ilgainiui paukščiai perpras jūsų klastą ir vėl atlėks puotauti.
3. Kompaktiniai diskai (CD)
Jeigu turite užsilikusių kompaktinių diskų, kurių jau greičiausiai nepanaudosite, panaudokite juos paukščių atbaidymui.
Naudojimas. Kompaktinius diskus pririškite virvelėmis ar blizgiomis juostelėmis ir sukabinkite ant krūmų ar medžių šakų. Judesys, traškesys ir, svarbiausia, blizgus paviršius turėtų bent kuriam laikui atbaidyti alkanus skrajūnus.
4. Kaliausės ar netikri plėšrūnai
Tai nuo seno naudojamas būdas uogų apsaugai nuo paukščių. Kadangi paukščiai vengia žmogaus, o kaliausė sudaro žmogaus įspūdį, paukščiai kurį laiką vengia artintis. Taip pat veikia ir netikri plėšrūnai: judantys dirbtiniai ereliai ir į juos panašūs paukščiai gąsdina mažesnius plunksnuočius, todėl bent kelias dienas šie prie uogų nesiartina.
Naudojimas. Tiesiog įkelkite kaliausę ar dirbtinį paukštį į vyšnių ar kitą medį arba įstatykite braškių lysvėje.
Trūkumai. Dauguma paukščių jau seniai perpratę šią gudrybę ir tai jų visiškai neveikia. O tie, kurie per jauni žinoti, jog tai netikra, gana greitai patys supranta, jog čia tik žmogaus būdas juos nuo uogų atgrasyti.
5. Žaislinės gyvatės
Netikros gyvatės neblogai suveikia braškių lysvėse. Paukščiai, matydami, gyvatę tarp uogų prisibijo ten tūpti. Tik patys neišsigąskite, pamiršę, kad gyvačių prisidėjote.
6. Paukščių baseinėlis
Tai gana įdomi paukščių atbaidymo priemonė, kadangi ji labiau juos privilioja nei baido. Tačiau egzistuoja teorija, kad paukščiai uogas puola ne iš alkio, tačiau iš troškulio. Tad pasiūlydami jiems netoli uogų vandens atsigerti, galbūt atitrauksite ir nuo uogų. Be to, vandens baseinėlis pritrauks ir daugiau paukščių, kurie, tikėtina, jūsų sode sumažins įvairių kenkėjų skaičių.
Trūkumai. Jeigu paukščiai iš tikrųjų ieško maisto, su vandens baseinėliu iškelsite jiems tikrą uogų puotą.
7. Paukščių lesyklėlės
Šis būdas remiasi idėja, kad gaudami jiems tinkamiausio maisto (sėklų, riešutų ir pan.), paukščiai paliks ramybėje jūsų uogas. Patariama lesyklėlę statyti netoli uogų, kad paukščiai galėtų rinktis maistą joje, o ne medyje.
Trūkumai. Lesyklėlės turi būti nuolat pilnos. Priešingu atveju, suskridę paukščiai sulėks tiesiai į vyšnias, braškes ar kitas uogas, kurias taip stengėtės apsaugoti. Be to, niekada negalima garantuoti, kad sparnuočiai nepasirinks delikatesinių uogų vietoje įprastų sėklų.
8. Garsus skleidžiančios / skambančios priemonės
Kaip minėta, paukščiai prisibijo neaiškių garsų, tad čia tinka viskas: vėjo malūnėliai, varpeliai, bet kokie skambantys, traškantys ar kitą garsą skleidžiantys daiktai. Kai kurie žmonės tam naudoja netgi radiją.
Trūkumai. Paukščiai po kurio laiko, be abejo, pripras prie triukšmo ir jis jų nebeveiks. O štai jus ir kaimynus gali erzinti nuolat įjungtas radijas ar ištisai skimbčiojantys vėjo varpeliai.
9. Raudoni akmenėliai braškėms saugoti
Tai gana įdomus metodas, tačiau jis tinkamas tik pavasarį, dar prieš uogoms sunokstant.
Naudojimas. Reikia raudonai nudažyti nedidelius akmenėlius ir jų priberti braškių lysvėse. Paukščiai pabando jų paragauti kartą, kitą, mato, jog maistui netinkami ir, sunokus tikrosioms braškėms, į jas nebesikėsina.
Trūkumai. Šis būdas netinka, kai uogos jau noksta. Reikia jį išbandyti daug anksčiau. Taip pat kaip ir kitais atvejais, paukščiai netrunka perprasti klastą ir akmenėliai jų nebeatbaido nuo skanėsto.
10. Tinklas, apsaugantis nuo paukščių
Tinklas, be abejo, yra vienas veiksmingiausių ir patikimiausių būdų apsaugoti jūsų uogas nuo paukščių. Tačiau svarbu žinoti, kad reikėtų įsigyti ne bet kokį, o specialų tinklą. Toks tinklas yra mažesnėmis akutėmis, todėl ne tik saugo uogas nuo paukščių, tačiau ir juos pačius, kad neįsipainiotų, nesusižeistų. Be to, specialus, nuo paukščių saugantis, tinklas yra kur kas lengvesnis, tad idealiai tinka ir jauniems medeliams ar krūmeliams apsaugoti.
Tinklas turi ir daugiau privalumų:
- pro jį lengvai prasiskverbia saulės šviesa ir vanduo;
- nekelia triukšmo;
- pakankamai estetiškai atrodo;
- gali būti naudojamas pakartotinai.
Norint tinklu uždengti braškes ar kitus nedidelius krūmelius, patariama tinklą dėti ant atramų, lankų ar panašiai, kad neužspaustų augalo, jo netraumuotų.
Dar keletas patarimų, kaip apsaugoti uogas nuo paukščių
Paukščiai gana greitai perpranta daugumą uogų apsaugos būdų, tad geriausiai juos kaitalioti, kad dvi–tris dienas. Be to, nėra nei vieno šimtu procentų saugančio būdo, tad vienas iš patarimų apsaugai nuo paukščių – pasodinkite daugiau uogų, kad užtektų visiems. Gal skamba truputėlį ironiškai, tačiau gamta – visų namai, tad turime išmokti sugyventi kartu.
Paukščių maitinimosi būriais laikais trumpas. Vėliau jie atskris paskanauti tik vienos kitos uogos. Tad būkime kantrūs ir tolerantiški.
Šaltiniai:
- https://www.growveg.co.uk/guides/how-to-protect-berries-from-birds/
- https://www.thespruce.com/protecting-your-berries-from-birds-2539581
- https://www.ysnetting.com/blueberry-protection-from-birds/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.