Skip to content

Salierų laikymas: kurie išsilaiko net 6 mėnesius, o kuriuos reikia suvartoti per 2 savaites?

Salierų laikymas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Salierai yra populiarios ir labai naudingos daržovės, naudojamos daugelyje kulinarinių patiekalų dėl savo traškumo ir unikalių skoninių savybių. Tačiau salierų mėgėjai neretai susiduria su problema, kaip tinkamai juos laikyti, kad kuo ilgiau išliktų švieži? Salierų laikymas yra ypač aktuali problema juos auginantiems žmonėms, nes derlius subręsta ne vienu metu, o tokio kiekio nei vienas net ir labiausiai šias daržoves mėgstantis žmogus nepajėgtų sunaudoti iš karto.

Taigi šiame straipsnyje papasakosime, kaip tinkamai laikyti skirtingų rūšių salierus, kad jais galėtumėte mėgautis kuo ilgiau.

Salierų rūšys

Visų pirma, reikia žinoti, kad yra trys salierų rūšys, kurios skiriasi pagal tai, kuri jų dalis yra valgoma. Atitinkamai skiriasi ir jų suvartojimo bei laikymo laikas.

Salierų rūšys:

  • Šakniniai salierai pasižymi storu valgomu šakniavaisiu, kuris primena rutulį ar kiaušinį. Jie pasižymi tvirta struktūra ir stipriu skoniu. Šakniniai salierai idealiai tinka sriuboms, troškiniams. Gali pakeisti bulves sriuboje.
  • Lapkotiniai salierai yra labiausiai paplitę ir dažniausiai naudojami pasaulio šalių virtuvėse. Šių salierų yra valgomi stiebai, kurie itin mėgstami dėl savo traškaus ir malonaus skonio.
  • Lapiniai salierai paprastai auginami dėl savo aromatingų lapų, kurie naudojami kaip prieskoniai.

Ilgam laikymui labiausiai tinka šakniniai salierai, kurie laikomi tinkamomis sąlygos švieži gali išlikti net iki pusės metų. Tuo tarpu lapiniai salierai greičiausiai praranda savo skonines bei naudingąsias savybes ir gali būti švieži išlaikomi labai trumpą laiką.

Taip pat labai svarbu žinoti, kad salierai yra itin jautrūs etileno dujoms, kurias natūraliai išskiria tokios daržovės ir vaisiai kaip pomidorai, obuoliai, avokadai, bananai, kriaušės, paprikos. Todėl šių daržovių nepatariama laikyti kartu, kad nepagreitintume gedimo proceso.

Be to, nesvarbu, kurį iš žemiau pateikiamų salierų laikymo būdų pasirinksite, tačiau reikia žinoti, kad salierai geriau išsilaiko kuo sausesni yra padedami sandėliavimui. Tad jeigu juos plausite, po to būtina labai kruopščiai išdžiovinti. Tuomet salierų laikymo laikas prailgės.

Lapkotiniai salierai

Šakninių salierų laikymas

Šakninių salierų laikymas tiesiogiai susijęs ne tik su tinkamomis laikymo sąlygomis, tačiau ir su teisingu derliaus nuėmimu. Svarbu žinoti, kad nurovus šakninius salierus ir ruošiant juos sandėliavimui, būtina nupjauti lapus, paliekant tik 1–2 cm ilgio stiebelius.

Sandėliavimui ruošiamus salierų gumbus reikia atidžiai apžiūrėti, pašalinti žemes, tačiau jokiais būdais neplauti. Salierų laikymui tinkami tik sveiki, ligų ir kenkėjų nepažeisti salierų gumbai.

Labiausiai tinkama vieta šakninių salierų laikymui yra tamsus, vėsus ir pakankamai drėgnas rūsys. Ideali temperatūra – 0–2 °C, o santykinė drėgmė – 90–95 proc. Salierai ilgau išsilaikys švieži, jeigu juos laikysime smėlyje, durpėse arba drėgnose pjuvenose. Tokiomis sąlygomis sandėliuojami salierų gumbai išlieka tinkami vartoti iki 6 mėnesių.

Tačiau net ir tinkamai laikomus salierus reikia reguliariai tikrinti, ar neatsiranda puvimo ar kitų gedimo požymių. Gendančias daržoves reikia nedelsiant pašalinti, kad nesugadintų viso derliaus.

Greitam suvartojimui šakniniai salierai kurį laiką gali būti laikomi vėsioje, tamsioje patalpoje ar daržovių stalčiuje šaldytuve.

Šakniniai salierai gali būti laikomi rūsyje

Lapkotinių salierų laikymas

Deja, tačiau lapkotinių salierų laikymas ilgą laiką yra praktiškai neįgyvendinama užduotis. Kurį laiką švieži jie išsilaiko tinkamai laikomi šaldytuve, šaldyti ar vakuumuoti, tačiau kad ir kaip stengsimės ilgiau nei du mėnesius jų sandėliuoti nepavyks.

Lapkotinių salierų laikymo būdai:

  • Salierų laikymas šaldytuve yra populiariausias ir lengviausias lapkotinių salierų laikymo būdas. Tačiau čia taip pat reikia užtikrinti tinkamą temperatūrą ir drėgmę. Lapkotiniams salierams laikyti tinkama +2–3 °C temperatūra ir 90–95 proc. santykinė drėgmė.
    Šaldytuve laikomi salierai geriau išsilaiko suvynioti į drėgną popierių, aliuminio foliją arba specialiuose, perforuotuose maišeliuose, kurie užtikrina gerą ventiliaciją, tačiau tinkamą drėgmės santykį. Šaldytuve laikomi lapkotiniai salierai tinkami vartoti išlieka iki 2–4 savaičių.
  • Salierų laikymas vėsiame vandenyje. Tai gana patikimas būdas lapkotinius salierus išlaikyti šviežius ir traškius net iki 2 savaičių. Be to, taip laikyti juos labai patogu, nes galima bet kada paimti griežinėlį užkąsti ar įmesti į troškinį.
    Šiam laikymo būdui lapkotiniai salierai nuplaunami ir supjaustomi 5–10 cm ilgio gabalėliais. Tuomet sudedami į maisto indelį, užpilami šaltu vandeniu, kad būtų apsemti ir uždengiami dangteliu. Indelis laikomas šaldytuve. Kas antrą dieną pakeičiant vandenį šviežiu.
  • Salierų laikymas šaldiklyje. Laikomi šaldiklyje salierai tinkami vartoti išlieka iki 2 mėnesių. Tad tai pats ilgiausias laikymo terminas. Šaldymui salierų lapkočiai nuplaunami, supjaustomi nedideliais, iki 5 cm ilgio, gabalėliais, gerai nusausinami ir išdėliojami šaldymo kameroje ant kepimo popieriumi išklotos skardos, lentelės ar pan. Po kelių valandų, kai gabalėliai įšąla, juos reikia perkelti į specialius šaldymo maišelius ar dėžutes. Būtinai nepamirškite nurodyti šaldymo datos, kad žinotumėte, kiek laiko dar tinkami naudoti.
  • Vakuumavimas apskritai yra puikus būdas išsaugoti maistą šviežią kuo ilgiau. Ne išimtis ir salierai. Vakuumuojant yra pašalinamas visas oras, susidaro vakuumas, kuriame negali plisti nei pelėsis, nei kitos bakterijos. Šis būdas prailgina maisto galiojimo laiką iki 5 kartų. Vakuumavimui salierai paruošiami taip kaip ir šaldymui, tačiau gali būti ir drėgnesni. Nebūtina nudžiovinti. Vakuumuoti salierai išsilaiko iki 1–2 mėnesių.
  • Konservavimas tinka ne tik pomidorams, agurkams ar paprikoms, tačiau ir salierams. Galima naudoti savo pamėgtą receptą, tinkantį kitoms daržovėms konservuoti arba salierus dėti šalia kitų daržovių.
Lapkotinių salierų laikymas šaldytuve, šaldiklyje, vandenyje

Lapinių salierų laikymas

Lapinių salierų laikymas yra didžia dalimi panašus į lapkotinių, tačiau dar trumpesnis. Švieži jie išsilaiko vos iki 2 savaičių, net ir tinkamomis laikymo sąlygomis.

Lapiniai salierai gali būti laikomi:

  • Šaldytuve, suvynioti į drėgną popierinį rankšluostį, foliją, specialų daržovėms laikyti skirtą, perforuotą maišelį. Laikomiems šaldytuve lapiniams salierams reikia užtikrinti +2–3 °C temperatūrą ir maždaug 90 proc. santykinę drėgmę.
  • Šaldymui lapiniai salierai turėtų būti nuplauti ir gerai nudžiovinti. Taip pat patariama pasmulkinti. Galima netgi labai smulkiai supjaustyti / sukapoti ir sudėti į ledukų šaldymo formeles, užpilti vėsiu vandeniu ir užšaldyti. Tokie ledukai puikiai tiks sriuboms, troškiniams pagardinti ar salierų arbatai paruošti.
  • Vakuumavimas taip pat tinka lapiniams salierams ilgiau išlaikyti šviežiems.
  • Džiovinimas yra labai paplitęs ir vienas patogiausių lapinių salierų laikymo būdų. Prieš džiovinimą juos reikia nuplauti ir labai gerai nusausinti. Tuomet paskleisti džiovinimui vienu plonu sluoksniu tamsioje, vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje arba specialioje džiovyklėje. Išdžiūvę salierų lapai kiek pakeičia savo skonį ir kvapą, tačiau puikiai tinka patiekalams gardinti bei arbatai ruošti. Džiovinti salierų lapai tinkami naudoti išlieka iki 2 metų.

Dar vienas svarbus dalykas: nesvarbu, kurios rūšies salierus sandėliuosite bei kokį laikymo būdą naudosite, salierai turi būti švieži, gražūs ir, svarbiausia, sveiki. Laikymui netinka ligų ar kenkėjų pažeisti salierai.

Lapinių salierų laikymas yra labai trumpas

Šaltiniai:

  1. https://www.bhg.com/how-to-store-celery-8680583
  2. https://www.realsimple.com/how-to-store-celery-7500402
  3. https://www.marthastewart.com/how-to-store-celery-8558526
  4. https://www.allrecipes.com/article/how-to-store-celery/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *