Kai kalba pasisuka apie tabaką, dauguma imame galvoti apie sveikatai itin žalingą rūkomąjį tabaką. Tiesa ta, kad tabakas gali būti naudojamas ir tokioms sveikatai kenksmingos prekėms kaip cigaretės ar cigarai gaminti. Tačiau kai kurios tabako rūšys yra itin naudingos sodininkystėje ir auginamos kaip insekticidai, atbaidantys kenkėjus nuo kitų augalų. Kuo ypatingas tabako auginimas ir nuo kokių kenkėjų jis saugo?
Tabakas: išvaizda ir paplitimas
Kadaise daugelis žmonių savo sklypuose augino tabaką ir tai buvo gana įprasta praktika. Tačiau, sužinant daugiau apie tabako žalą sveikatai, jo imta auginti vis mažiau ir dabar retas kuris žino, kaip atrodo tabakas ir kad tai toli gražu ne vien sveikatai kenksmingas augalas.
Taigi tabakas (Nicotiana) yra bulvinių augalų šeimos genties augalas. Ir čia iš karto, užbėgant šiek tiek į priekį, galime pasakyti, jog tabako auginimas labai panašus į kito bulvinių šeimos nario – pomidoro. Pasaulyje tabakas paplitęs praktiškai visame pasaulyje. Priskaičiuojama net 95 jo rūšys.
Tabakas – yra vienametis arba daugiametis žolinis augalas arba krūmas, labai retai neaukštas medis. Visas augalas gausiai apaugęs plaukeliais. Lapai lancetiški, kiaušiniški, širdiški, kotuoti arba bekočiai. Tabako žiedai labai įspūdingi: spalvingi, dideli, dažniausiai labai kvapnūs, susitelkę į šluotelės pavidalo žiedynus.
Tabako vaisius – dvilizdė atsidarančioji dėžutė su daug mažyčių sėklų, kuriomis gali būti dauginamas šis augalas.
Tabako auginimas turi ilgą istoriją
Tabako auginimo istorija siekia jau tūkstančius metų. Greičiausiai pirmieji tabaką augino senovės indėnai dabartinių Peru ir Ekvadoro teritorijose. Tuo metu augalas buvo plačiai naudojamas religinėse ir medicininėse apeigose.
Atradus Ameriką, tabakas pasiekė ir Europos kraštus, kur, imdami pavyzdį iš indėnų genčių, europiečiai ėmė auginti tabaką ir rūkyti jo lapus. XVII amžiuje tabakas tapo pagrindiniu eksportuojamu produktu iš Šiaurės Amerikos kolonijų į Europą. Tuo metu, be abejo, dar nieko nebuvo žinoma apie jo žalą sveikatai, tad jis tapo ypač pelninga žemės ūkio kultūra.
Ir šiandien daugelyje šalių tabako auginimas išlieka viena iš labiausiai paplitusių ir komerciškai svarbių žemės ūkio veiklų, nepaisant to, jog tabako auginimas ir vartojimas yra itin kritikuojamas dėl keliamos grėsmės sveikatai bei sukeliamos priklausomybės nikotinui (tabako sudedamajai daliai).
Tabako auginimas: kokių rūšių būna?
Svarbu paminėti, kad daugumos tabako rūšių augalai savyje kaupia alkaloidus (pagrinde nikotiną) ir todėl yra nuodingi. Ypač tai pasakytina apie paprastąjį tabaką (Nicotiana tabacum), kuris būtent ir auginamas rūkomojo tabako gamybai. Tačiau yra ir kitų tabako rūšių:
- kaimiškasis tabakas (N. rustica)
- aksominis tabakas (N. velutina)
- ilgažiedis tabakas (N. longiflora)
- kvapusis tabakas (N. alata)
- lipnusis tabakas (N. glutinosa)
- melsvalapis tabakas (N. glauca)
- puošnusis tabakas (N. x sanderae)
- siauralapis tabakas (N. attenuata)
Kai kurios iš tabako rūšių taip pat vartojamos medicinoje, kitos auginamos kaip dekoratyviniai, labai kvapnūs ir žavūs augalai. Na, o paprastasis ir kaimiškasis tabakas gali būti auginami kaip insekticidiniai augalai.
Tabako auginimas: nuo ko pradėti?
Tabako auginimas ne tik panašus procesas kaip pomidorų, tačiau jie puikiai gali būti auginami kartu šiltnamyje: tabakas tuomet padeda apsaugoti pomidorus nuo kenkėjų.
Prieš auginant tabaką, visų pirma, reikia žinoti, kad tabako auginimui reikalinga derlinga ir labai gerai įdirbta žemė. Ją paruošti reikia dar rudenį: gerai įdirbti ir patręšti. Tręšimui tinkamas galvijų mėšlas, azoto, kalio trąšos. Idealu, jeigu žemė, kurioje augs tabakas, nebuvo naudota kitų kultūrų auginimui bent dvejus metus.
Tabakas gerai auga bet kurioje, derlingoje ir gerai įtręštoje dirvoje. Netinka tik vandeniui nepralaidus molis. Įdomu tai, kad lengvesniame dirvožemyje užaugs švelnesnis ir šviesesnis tabakas, o tamsiame – intensyvesnis ir tamsesnės spalvos.
Tabako auginimas nuo daiginimo iki sodinimo
Ne veltui, kelis kartus minėjome, kad tabako auginimas panašus į pomidorų. Lygiai kaip ir šios daržovės, tabakas pirmiausiai yra sodinamas į daigyklas. Tinkamiausias metas sėjai – kovo vidurys. Sėjant tabako sėklos tik užberiamos ant drėgnos žemės ir švelniai prispaudžiamos. Būtų idealu išlaikyti tarp jų bent 2×2 cm atstumą, tačiau jos yra labai mažos, tad tai padaryti gali būti labai sudėtinga. Labai tankiai pasėtos sėklos sudygsta į silpnus, į puvimą linkusius daigelius.
Pasėtos sėklos pridengiamos iki kol pasirodys daigeliai. Joms sudygti pakanka +20 °C temperatūros ir reguliaraus laistymo. Tačiau kadangi jos labai gležnos, žemę geriau sudrėkinti purškiant ne laistant. Tabako sėklos sudygsta per 8–12 dienų. Tuomet atidengiamos.
Po maždaug 4 savaičių daigeliai išpikiuojami į didesnius indus. Prieš perkeliant, rekomenduojama žemę sudrėkinti, kad būtų galima persodinti daigus su kuo daugiau žemės, kurioje augo. Išpikiuoti daigai laistomi reguliariai, tačiau saikingai.
Maždaug gegužės viduryje, priklausomai nuo pavasario, tabako daigai paprastai jau būna pakankamai stiprūs keliauti į nuolatinę augimo vietą lauke. Prieš persodinant, patariama juos kelias dienas palaikyti lauke su visais indeliais, kad apsiprastų su temperatūros pokyčiais.
Tabakas sodinamas į drėgną dirvą, nes jauni daigai labai jautrūs sausrai. Idealus metas sodinti – po lietaus. Sodinama 30×30 arba 40×40 cm atstumu. Pasodinus, tabakas palaistomas.
Kaip prižiūrimas tabakas?
Toliau augdamas tabakas, didelės priežiūros nereikalauja. Tik persodinus į dirvą, daigus rekomenduojama laistyti kasdien pirmąsias 4–7 dienas. Vėliau laistoma tik tada, kai pilnai išdžiūsta žemės paviršius.
Auginant dėl lapų, labai svarbu neleisti augalui žydėti ir reguliariai nuskabyti žiedpumpurius. Tačiau augindami dekoratyvines tabako rūšis būtent dėl žiedų, be abejo, leiskite augalui juos krauti ir žydėti. Nuskabyti reikėtų tik nužydėjusius žiedus, kad augalas jų išaugintų daugiau ir gražesnių.
Tabakas gali būti dauginamas sėklomis, tad jeigu norite jo pasidauginti kitiems metams, leiskite keletui žiedų nužydėti ir sėkloms subręsti. Tuomet jas surinkite ir laikykite sausai iki kitų metų sėjos.
Pas mus tabakas auginamas kaip vienmetis augalas, tad baigus žydėti, maždaug tada, kai prasideda pirmosios šalnos, reikia jį išrauti ir kompostuoti ar sunaikinti.
Tabakas kovai su kenkėjais
Kaip minėta, paprastasis ir kaimiškasis tabakas gali būti auginami kaip insekticidai. Be to, tabako lapų milteliai yra puiki azoto, kalio ir fosforo trąša. Milteliai gaminami iš džiovintų tabako lapų, šiuos paprasčiausiai susmulkinus ar sutrynus. Jais galima tręšti bet kokius vaisinius, dekoratyvinius augalus bei daržoves.
Tabako lapų milteliuose taip pat yra apie 1 proc. nikotino, kuris žalingas ne tik žmogui, tačiau ir puikiai naikina įvairius kenkėjus. Ypač veiksmingas tabakas kovoje su amarais, tripsais, blakutėmis, drugių vikšrais, spragėmis, kopūstiniais baltukais ir pan.
Tabako milteliai gali būti barstomi, jais purškiama arba aprūkoma. Ypač naudinga aprūkyti sodą, taip apsaugant vaismedžius nuo įvairių kenkėjų.
Tačiau tabako milteliai gali sukelti stiprių alerginių reakcijų, nudeginti odą. Dirbant su jais rekomenduojama naudoti apsaugos priemones: akinius, kaukes, pirštines ir kt.
Kaip ir daugelis augalų, tabakas gali būti panaudotas ir naudingai, ir žalingai. derlingas.lt visada pasisako už naudingą augalų panaudojimą, apsaugant kitus augalus bei savo sveikatą. Tad ir tabaką primygtinai rekomenduojame auginti tik dėl žiedų grožio ar kovai su kenkėjais.
Šaltiniai:
- https://www.instructables.com/Growing-Tobacco/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1079499/
- https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/nicotiana-tabacum
- https://www.britannica.com/plant/common-tobacco
- https://www.vle.lt/straipsnis/tabakas/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.