Skip to content

Usnis vietoje šparagų ar artišokų? Tikrai taip! Usnies nauda ir gardūs receptai

Usnis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Usnis – viena įkyriausių ir sunkiausiai ravimų daržo piktžolių. Be pirštinių geriau prie jos net nesiartinti – susibadysime rankas. O jeigu neišrausime viso šakniastiebio, naujų pridygs dvigubai daugiau. Negana to, vienas augalas išaugina tiek sėklų, kad laisvai jomis galima būtų apsėti visą lauką. Tad nekeista, jog daržininkai usnies labai nemėgsta. Tačiau jeigu šias piktžoles rausime visiškai jaunutes, ne tik daržas bus švarus ir iš daržovių niekas nevogs maistinių medžiagų, tačiau ir galėsime jas panaudoti savo sveikatai stiprinti.

Ar žinojote, jog usnis iš tiesų yra labai naudinga žolė mūsų sveikatai? Toliau pasidalinsime ne tik, kokia nauda pasižymi ši žolė, tačiau ir kaip skaniai ją galima paruošti.

Usnis

Visų pirma trumpai apžvelkime, kaip atrodo ši piktžolė ir kokių jos rūšių yra. Taigi usnis (Cirsium) priklauso astrinių šeimos augalų genčiai. Paplitusi vidutinių platumų klimato juostose. Užauga iki 50–120 cm aukščio. Stiebas šakotas, tiesus, medėjantis. Lapai ištisiniai, lancetiški arba skiautėti, spygliškai dantyti. Dirvinės usnies lapai spygliuoti, iki 20 cm ilgio.

Usnies žiedynas – graižas. Žydi dažniausiai violetiškai raudonais žiedais, rečiau baltais arba geltonais. Žiedynai dideli, 10–22 cm skersmens. Vaisius – paplokščia, 4–5 cm ilgio sėkla su skristuku.

Lietuvoje sutinkamos šios usnių rūšys:

  • dirvinė usnis (Cirsium arvense);
  • gelsvalapė usnis (Cirsium oleraceum);
  • dygioji usnis (Cirsium vulgaris);
  • pelkinė usnis (Cirsium palustre);
  • įvairialapė usnis (Cirsium heterophylum).

Dažniausiai sutinkama ir geriausiai pažįstama dirvinė usnis. Ji auga pievose, daržuose, pakelėse, tarp javų. Tačiau būtent dirvinė usnis yra ne tik įkyri piktžolė, tačiau ir naudingas maistinis bei vaistinis augalas.

Usnis

Kur naudojama usnis?

Įvairių šalių liaudies medicinoje usnis žinoma ir naudojama mažiausiai 2000 metų. Vaistinėmis savybėmis pasižymi ir gali būti naudojamos visos augalo dalys: šaknys, stiebai, lapai (be spygliukų), žiedynai.

Taip pat ši žolė gali būti naudojama maistui. Įdomus faktas, kad artišokai yra sukultūrintos usnys, tad usnių stiebai gali atstoti artišokus ir net šparagus. Maistui dažniausiai naudojamos usnies šaknys bei stiebai. Lapeliai gali būti valgomi tik labai jauni, tačiau nuo jų būtina kruopščiai pašalinti spygliukus bei gerai nuplikyti verdančiu vandeniu prieš ruošiant.

Kada renkama usnies žaliava?

Usnies žolė renkama liepos–rugpjūčio mėnesiais. Gali būti renkama visa antžeminė dalis arba nupjaunami tik žiedynai. Skinami tik jauni, maži lapeliai.

Šaknys kasamos anksti pavasarį arba vėlai rudenį. Iš džiovintų šaknų ir / arba lapų (prieš tai pašalinus spygliukus), gali būti sumalami milteliai, kurie gali būti naudojami tiek arbatoms ruošti, tiek įmaišant į įvairius patiekalus.

Maistui skinami tik visai maži ir labai jauni lapeliai arba jauni, nesumedėję, kenkėjų nepažeisti stiebai. Taip pat gali būti naudojami ir žiedų pumpurai, prieš tai pašalinus šiukščiąją, dygiąją jų dalį.

Tiek maistui, tiek vaistiniam naudojimui bet kurios usnies dalys turi būti renkamos tik švariose, ekologiškose vietose. Toli nuo gatvių, vieškelių, didelių užterštumo šaltinių (pvz., gamyklų). Geriausiai usnies dairytis savo darže, vienkiemiuose, švariose pievose. Jeigu galvojate usnis rinkti iš javų lauko, turite būti tikri, kad prieš tai jie nebuvo tręšti ir / arba purkšti cheminėmis medžiagomis.

Usnis

Kuo usnis naudinga sveikatai?

Nuo seno usnis žinoma ir naudojama kaip kepenis valanti žolė. Ji itin vertinama liaudies medicinoje, nes nežinoma jokių šalutinių šio augalo poveikių. Todėl ją galima vartoti ilgai. Ji saugi ir nekenksminga. Žinoma, jeigu naudojama saikingai.

Dažniausiai liaudies medicinoje naudojamos usnies šaknys. Iš jų ruošiamos arbatos, nuovirai, tinktūros. Iš lapų gaminami kompresai, tepalai. Senovėje usnies lapų dūmais aprūkydavo namus, kad apsisaugotų nuo blogos akies.

Usnis taip pat naudinga:

  • gerina centrinės nervų sistemos veiklą, atmintį;
  • valo kepenis, kraują, užtikrina gerą kraujotakos sistemos veiklą;
  • naudojama reguliuoti menstruacijų ciklą, gydant su moterų organų sveikata susijusias ligas;
  • gerina vyrų lytinę sveikatą ir skatina lytinį aktyvumą;
  • usnis naudojama gydant šlapimo pūslės uždegimą, podagrą, reumatą, pūlingas žaizdas;
  • džiovintų lapų dūmais patariama kvėpuoti sergant bronchine astma;
  • usnies arbata gerina nuotaiką, suteikia budrumo, tonizuoja širdį, varo šlapimą;
  • taip pat ji naudojama stipriam kosuliui gydyti;
  • iš lapų paruošti tepalai naudojami šunvočių bei hemorojaus gydymui.
Usnis sveikatai

Usnies naudojimas maistui

Greičiausiai usnis tikrai nėra vienas tų laukinių augalų, apie kurių naudojimą maistui susimąstytume. Vis dėlto, kaip minėta aukščiau, jos stiebeliai gali būti ruošiami kaip šparagai ar artišokai. Ir tikrai skoniu jiems nenusileidžia. Jauni usnies stiebai sultingi, traškūs, švelnaus skonio, esančio kažkur tarp tarp agurkų ir salierų.

Usnies šaknys taip pat naudojamos sriuboms, troškiniams ruošti. Iš jų sumalti milteliai gali būti dedami į sveikuoliškus žaliuosius kokteilius, jais gardinami padažai, dedama į kepinius. Beje, usnies sultimis galima praturtinti naminį limonadą ar šaltą arbatą. Džiovintų ir maltų lapelių galima dėti kepant duoną ar netgi sausainius. Tereikia šiek tiek fantazijos.

Džiūvėsėliuose kepti usnių ūgliai

Tai tikrai puikus ir netikėtas užkandis arba garnyras prie pagrindinių patiekalų. Pagaminti jį lengva ir greita, o skonis turėtų maloniai nustebinti.

Svarbiausia, šiam patiekalui pasiruošti jaunų usnių ūglių. Juos rinkti reikia atsargiai, geriausiai su pirštinėmis, kad nesusibadytumėte rankų. Pjaunami tik jauni, žali, sveiki, sultingi. Sumedėję ar pažeisti kenkėjų maistui netinkami.

Priskynus stiebų, lapus reikia pašalinti. Jeigu viršutinis sluoksnis kietas, jis nulupamas. Likę ūgliai labai gerai nuplaunami ir nusausinami.

Ingredientai:

  • 400 g usnies stiebų (jau paruoštų, be lapų, nuluptų);
  • 1 kiaušinis;
  • 2 šaukštai pieno;
  • sauja džiūvėsėlių;
  • 30 g smulkiai tarkuoto Parmezano sūrio;
  • žiupsnis druskos, pipirų;
  • aliejaus arba sviesto kepimui.

Paruošimas:

  1. Usnies ūgliai supjaustomi norimo ilgio gabaliukais.
  2. Kiaušinis išplakamas su pienu, druska, pipirais. Džiūvėsėliai sumaišomi su Parmezano sūriu.
  3. Keptuvėje įkaitinamas aliejus. Imama po gabaliuką usnies, mirkoma kiaušinio plakinyje, voliojama džiūvėsėliuose ir dedama kepti ant nedidelės ugnies.
  4. Kepama, kol gražiai pagels, lengvai apskrus ir suminkštės.
  5. Iškepę sudedami ant popierinio rankšluosčio riebalų pertekliui sugerti.
  6. Galima patiekti su natūraliu jogurtu, pagardintu česnaku ir / arba čili prieskoniais, krapais.
Kepti usnies ūgliai

Trinta usnies stiebų sriuba

Maloniai žalios spalvos, praturtinta vitaminais ir kitomis naudingomis medžiagomis. Tai tikra atgaiva, kai norisi kažko greito, skanaus ir, svarbiausia, tikrai sveiko.

Šiai sriubai usnies ūglius reikia pasiruošti taip pat kaip aprašyta recepte aukščiau.

Ingredientai:

  • 400 g paruoštų usnies ūglių;
  • sauja špinatų arba balandos lapelių;
  • 1 jauna cukinija;
  • 2 nedidelės bulvės (galima naudoti usnies šaknis);
  • 1,5 l daržovių ar mėsos sultinio;
  • 1 nedidelis svogūnas;
  • 4 skiltelės česnako;
  • 1 v. š. sviesto;
  • ½ puodelio žalumynų (krapų, petražolių, kalendrų);
  • žiupsnis druskos ir maltų juodųjų pipirų.

Paruošimas:

  1. Svogūną ir česnaką supjaustyti nedideliais kubeliais. Cukiniją (su visa odele) ir usnies ūglius pasmulkinti.
  2. Keptuvėje įkaitinti sviestą ir sudėti kepti svogūną. Pakepinti, kol gražiai pagels ir suminkštės. Suberti česnaką ir maišant pakepti dar 1 min.
  3. Į keptuvę suberti cukiniją ir usnies ūglius. Maišant pakepti kelias minutes.
  4. Bulves supjaustyti kubeliais, špinatus / balandas nuplauti, pasmulkinti ir viską suberti į puodą su sultiniu. Ten pat sudėti pakepintas daržoves, pagardinti druska, pipirais.
  5. Virti, kol visos daržovės bus minkštos. Apie 15–20 min. Bebaigiant virti suberti žalumynus.
  6. Išvirusią sriubą pertrinti elektriniu trintuvu ir dar pavirti, kol užvirs. Išjungti ir leisti kelias minutes skoniams nusistovėti, susimaišyti.
  7. Patiekiant galima pabarstyti krapais, svogūno laiškais, įdėti mėtos lapelį ar pagardinti šaukšteliu grietinės arba natūralaus jogurto.

Patarimas: jeigu išvirusi sriuba, pasirodys per tiršta, įpilkite šiek tiek vandens ir dar pavirkite iki užvirs.

Trinta usnies ūglių sriuba

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/usnis/
  2. https://thistlerecipe.com/
  3. https://www.visitscotland.com/inspiration/culture/thistle
  4. https://www.britannica.com/plant/thistle
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23957289/
  6. https://totallywilduk.co.uk/2022/04/28/creeping-thistle-cirsium-arvense-identification-guide/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *