Padažus, pagamintus iš augalinio aliejaus ne tik lengva pasigaminti: jie yra ir sveikesni, ir skanesni nei bet kokie kiti padažai. Padažai su aliejumi puikiai tinka salotoms gardinti, užpilti ant keptos mėsos ar žuvies patiekalų. Tad siūlome išbandyti padažų su aliejumi receptus, kuriais pasidalinsime šiame straipsnyje.
Iš ko gaminami padažai su aliejumi?
Padažų su aliejumi variacijų yra begalė, nuo paprasčiausio su aliejumi, citrina ir prieskoniais iki tirštų įvairių žalumynų ar kitų ingredientų padažų. Tačiau pats svarbiausias padažo ingredientas yra kokybiškas augalinis aliejus, kuris ne tik suteikia ypatingo skonio, bet ir praturtina padažą naudingomis medžiagomis. Tad padažams galima naudoti:
- Aliejų – ypač tyrą alyvuogių, sezamų, avokadų, linų sėmenų, moliūgų sėklų, graikinių ar žemės riešutų.
- Actą – baltojo vyno, raudonojo vyno, obuolių actą, balzaminį, rudųjų ir baltųjų ryžių.
- Žoleles – baziliką, petražoles, rozmariną, čiobrelius, kalendrą, krapus, raudonėlį ir kt.
- Prieskonius – druską, pipirus, aitriuosius pipirus, česnako miltelius ar šviežią česnaką, svogūnų granules, saldžiosios paprikos miltelius.
- Kitus pagardus – citrinų sultis, žaliųjų citrinų, apelsinų sultis, greipfrutų sultis, sojos padažą, balzaminį kremą, garstyčias, medų, klevų sirupą ar įvairias daržoves.
Kur naudoti padažus iš aliejaus?
Padažai pagaminti iš aliejaus yra labai universalūs ir tinka gardinti įvairius patiekalus, kuriems suteikia nuostabaus skonio.
- Gardinkite salotas.
- Užpilkite ant mėsos kepsnių, ypatingai tinka, jei mėsa ruošta ant grilio.
- Pagardinkite keptą žuvį.
- Gardinkite įvairias užtepėles, pavyzdžiui, humusą, lęšių, pupelių, keptų daržovių užtepėles.
- Pagardinkite sumuštinius.
- Aliejaus padažo užpilkite ant oraitėje keptų bulvių, kiaušinių, makaronų, ryžių patiekalų.
Čimičiuri padažas su smulkintais žalumynais
Šis padažas – tai Argentinos ir Urugvajaus tautinės virtuvės padažas, pagamintas iš aliejaus ir šviežiai smulkintų žalumynų. Šis sodraus skonio aliejaus padažas puikiai papildys įvairius mėsos ir žuvies patiekalus. Nesvarbu, ar kepate ant grotelių jautienos didkepsnį, vištienos krūtinėlę, kiaulienos nugarinės kepsniukus, ar gardžiuojatės sultingais šonkauliais – čimičiuri padažas kiekvienam kąsniui suteiks ypatingo skonio ir aromato. Taip pat šį padažą galite panaudoti kaip marinatą mėsai, šašlykams bei baklažanams, prieš juos kepant.
Ingredientai:
- 150 ml ypač tyro alyvuogių aliejaus
- 50 g šviežių petražolių lapelių (kotelius nuimkite)
- 50 g šviežių kalendrų lapelių (kotelius nuimkite)
- 2 v.š. raudonojo vyno acto, galima keisti ir kitu actu
- 1 skiltelės česnako
- 0,5 a.š. druskos arba pagal skonį
- 0,25 a.š. malto kumino arba pagal skonį
- 0,25 a.š. aitriųjų pipirų dribsnių arba pagal skonį
Gaminimas:
- Į maisto smulkintuvą sudėkite petražolių, kalendrų lapelius, česnako skiltelę, druską, kuminą ir aitriųjų pipirų dribsnius. Smulkinkite apie 20 sekundžių arba, kol viskas gražiai susismulkins.
- Į gautą masę po truputį pilkite alyvuogių aliejų, actą ir lėtai malkite.
- Paragaukite – jei trūksta prieskonių, pagardinkite papildomai.
Azijietiškas aliejaus padažas salotoms
Ieškote būdo, kaip įprastas salotas paversti įspūdingu patiekalu su Azijos virtuvės skonio dvelksmu? Šis padažas puikiai tam tiks. Be to, šis padažas puikiai tinka gardinti šiaudeliais pjaustytas morkas ir palikti bent pusvalandžiui pastovėti šaldytuve. Taip pat morkas galite maišyti perpus su kopūstais, kaliaropėmis ar kitomis mėgstamomis daržovėmis.
Ingredientai:
- 100 ml skrudintų sezamų aliejaus
- 5 v.š. ryžių acto (arba obuolių acto)
- 5 v.š. sojos padažo
- 2 v.š. medaus
Gaminimas:
- Jeigu medus kietokas, jį šiek tiek pašildykite, kad suskystėtų.
- Medų sudėkite į nedidelį stiklainėlį. Ten pat pilkite sojos padažą ir gerai išmaišykite iki vienalytės konsistencijos.
- Į stiklainį dėkite visus likusius ingredientus. Uždarykite dangteliu ir gerai suplakite, kad ingredientai susijungtų (apie 30 sekundžių).
- Padažu gardinkite salotas. Likutį galite laikyti šaldytuve, o prieš naudojant iš naujo suplakite.
Patarimai
- Skrudintų sezamų aliejaus ieškokite didesniuose prekybos centruose užsienio virtuvių skyriuose. Labai rekomenduojame naudoti būtent šį, nes jis suteikia padažui azijietišką skonį. Jeigu keistumėte paprastu sezamų aliejumi, įmaišykite šaukštą sausoje keptuvėje paskrudintų sezamo sėklų.
- Jeigu norite pikantiškesnio skonio, galite įmaišyti šaukštelį smulkiai tarkuoto imbiero arba 1-2 skilteles smulkiai tarkuoto česnako.
Citrininis alyvuogių aliejaus padažas
Graikiško stiliaus lengvai paruošiamas padažas ypač tinka gardinti ant grotelių keptą ar troškintą mėsą, jūros gėrybes ir daržoves. Aromatingas citrinų ir alyvuogių aliejaus derinys taip pat puikiai tinka marinatui ar gardinti salotoms.
Ingredientai:
- 100 ml alyvuogių aliejaus
- 60 ml citrinų sulčių (šviežiai spaustų iš vienos didesnės, sultingos citrinos)
- 1 citrinos žievelės nutarkuotos (tik geltonosios dalies, balta žievelės dalis apkartins padažą)
- 1 a.š. Dižono garstyčių
- 2 skiltelių česnako (smulkiai sukapoto arba spaustuku perspausto)
- 0,5 a.š. druskos
- 1 žiupsnelio šviežiai maltų juodųjų pipirų
Gaminimas:
- Sumaišykite visus ingredientus, išskyrus aliejų. Išplakite šluotele iki vienalytės, balkšvos ar kreminės spalvos konsistencijos.
- Po truputį, plakant šluotele pilkite aliejų. Lėtai jį pilant ir plakant padažas truputį sutirštės ir bus labiau kreminis. Plakti galite ir visus ingredientus (aliejų taip pat) supylę į stiklainiuką, jį užsukę ir labai intensyviai purtydami. Purtyti reikėtų apie minutę.
- Paruoštą padažą galite laikyti sandariai užsuktame stiklainėlyje, šaldytuve iki 10 dienų. Ilgiau pastovėjęs padažas praras kreminę tekstūrą ir išsisluoksniuos – tai normalu. Padažą galite vėl paruošti naudojimui, jį ir vėl intensyviai išplakę šluotele arba minutę purtydami stiklainėlyje.
Čili pipirų aliejaus padažas
Dabar vis populiarėjantis čili aliejus užkariauja daugelio virtuves. Jį lengvai galite pasigaminti namuose. Šis aliejaus padažas tinka marinuoti mėsai ar žuviai, gardinti salotas, keptas ar troškintas daržoves, sumuštinius, makaronus, bulves, apšlakstyti virtus kiaušinius, naudoti kaip salotų padažą.
Ingredientai:
- 160 ml ypač tyro alyvuogių aliejaus (galima keisti sezamų, žemės riešutų ar kitu aliejumi)
- 3 v.š. čili pipirų dribsnių
- 1 cinamono lazdelės
- 1 a.š. česnako granulių
- 1 žvaigždinio anyžiaus ar gvazdikėlio (jei nemėgstate, galima ir nedėti)
Gaminimas:
- Karščiui atspariame dubenyje ar puode sumaišykite čili pipirų dribsnius, cinamono lazdelę, žvaigždinį anyžių ir česnako granules.
- Mažame puode ant vidutinės ugnies kaitinkite aliejų apie 3-4 minutes, kol jis įkais iki 110-120 °C. Ar pakankamai aliejus įkaito, galite patikrinti įmesdami kelis čili pipirų dribsnius, aliejus turi sušnypšti.
- Paruoštus prieskonius užpilkite aliejumi. Palikite pastovėti, kol visiškai atvės – maždaug 1 valandą.
- Aliejaus padažą galite naudoti su prieskonių gabalėliais (tik išimkite cinamono lazdelę ir anyžių) arba galite perkošti per sietelį.
- Paruoštą aliejaus padažą supilkite į sandarų indelį ir laikykite šaldytuve. Tokį padažą galite naudoti iki 6 mėnesių.
Česnakinis aliejaus padažas su gražgarstėmis
Šis labai gaivus ir nuostabiai skanus padažas puikiai tiks pagardinti bet kokias salotas, tiekti su blynais ar užpilti ant mėsos ar žuvies patiekalų.
Ingredientai:
- 160 g ypač tyro alyvuogių aliejaus
- 100 g gražgarsčių
- 60 g citrinos sulčių
- 40 g svogūnų laiškų
- 2 skiltelių česnako
- 2 a.š. mielių dribsnių (nebūtina, bet suteikia malonaus kietojo sūrio skonio)
- 1 a.š. medaus
- Druskos, pagal skonį
- Pipirų, pagal skonį
Gaminimas:
- Gražgarstes, svogūnų laiškus ir česnaką pasmulkinkite.
- Į maisto smulkintuvą sudėkite žalumynus bei visus likusius produktus ir sutrinkite iki vientisos masės.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.