Skip to content

Mėnulio fazės ir magnetinės audros: derinimas optimaliam augalų sodinimui

Mėnulio fazės ir magnetinės audros sodinimo optimizavimui
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gamta ir jos reiškiniai turi didelę įtaką augalų augimui ir vystymuisi. Tarp šių reiškinių ypatingą vietą užima Mėnulio fazės ir magnetinės audros. Senovės civilizacijos jau seniai pastebėjo, kad Mėnulio ciklai veikia žemės ūkio veiklą, o šiuolaikiniai mokslininkai vis labiau domisi magnetinių audrų poveikiu augalams.

Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip derinti Mėnulio fazes ir magnetines audras, siekiant optimalaus augalų auginimo ir derliaus.

Mėnulio fazės ir jų poveikis augalams

Seniai ne paslaptis, kad Mėnulio fazės yra reikšmingos daugeliui žemės ūkio veiklų, tame tarpe ir augalų sodinimui. Dar mūsų seneliai sodinimo laiką rinkdavosi, atsižvelgdami į Mėnulio fazę. Vienas metas tinkamas šakniavaisių, kitas lapinių daržovių sodinimui, o, štai Delčia visiškai netinkamas metas jokių augalų sodinimui.

Trumpai apžvelgsime, kaip Mėnulio fazės įtakoja augalininkystę:

  • Jaunatis laikoma puikiu laikotarpiu sėti šakniavaisius ir gumbines daržoves, nes šiuo metu yra mažesnė Mėnulio gravitacinė trauka. Augalai gali sutelkti visą energiją į šaknų sistemą. Taip pat Jaunatis tinkama dirvožemio paruošimui ir tręšimui.
  • Priešpilnis yra laikotarpis, kai Mėnulis po truputį pilnėja ir matoma pusė jo disko. Tai idealus laikas sodinti lapines daržoves, nes didėjantis Mėnulis skatina augimą į viršų ir augalų vystymąsi. Per Priešpilnį pasodinti augalai geriau auga ir vystosi.
  • Pilnatis laikoma tinkamiausiu metu sėti gėlėms ir sodinti vaismedžiams, nes padidėjusi Mėnulio gravitacinė trauka skatina vandens srautą augaluose. O tai prisideda prie jų žiedų ir vaisių formavimosi. Taip pat Pilnaties metu rekomenduojama nuimti derlių.
  • Delčia yra metas, kai Mėnulis pamažu dyla, mažėja. Šis laikas visiškai netinka augalų sodinimui, nes mažėjantis Mėnulis stabdo ir lėtina augimo procesus. Tačiau Delčia – puikus metas atlikti sodo ir daržo priežiūros darbus, tokius kaip ravėjimas, genėjimas ir kenkėjų kontrolė.
Mėnulio fazės

Magnetinės audros ir jų poveikis augalams

Magnetinės audros – tai laikini Žemės magnetinio lauko sutrikimai, sukelti Saulės vėjo ir Saulės plazmos išsiveržimų. Šie sutrikimai turi dvejopą poveikį augalams: tiek teigiamą, tiek neigiamą.

  • Teigiamas magnetinių audrų poveikis. Kai kurie tyrimai patvirtina, kad silpni Žemės magnetinio lauko sutrikimai gali paskatinti augalų augimą, padidinti ląstelių dalijimąsi ir fotosintezės efektyvumą. Tai gali lemti spartesnį sveikesnių augalų augimą ir gausesnį derlių.
  • Neigiamas magnetinių audrų poveikis. Tačiau stiprios magnetinės audros, priešingai, gali sutrikdyti augalų fiziologinius procesus, sukeldamos stresines reakcijas, sulėtindamos augimą, mažindamos derlių ir sėklų daigumą. Taip pat stiprūs magnetinio lauko svyravimai gali pažeisti, susilpninti šaknų sistemą ir sutrikdyti vandens bei maistinių medžiagų įsisavinimą.
Magnetinės audros ir augalai

Optimalaus sodinimo derinimas pagal Mėnulio fazes ir magnetines audras

Tiek Mėnulio fazės, tiek magnetinės audros yra numatomas procesas. Skirtumas tas, kad Mėnulio fazės yra pastovus ir netintantis dalykas, todėl jas galima numatyti ne vieniems metams į priekį. Tuo tarpu, magnetines audras reikia sekti nuolat.

Mėnulio fazės ir sodinimas

Mėnulio fazės yra aiškiai ir lengvai prognozuojamas gamtos reiškinys. Galima naudotis specialiu Mėnulio kalendoriumi sodinimui ir remiantis juo pasirinkti tinkamiausias sodinimo ar kitų sodo darbų dienas.  

  • Jaunatis tinkama sėti šakniavaisiams (pvz., bulvėms, morkoms) bei dirvos paruošimui;
  • Priešpilnis tinkamas lapinių augalų sėjai (pvz., salotoms, špinatams);
  • Pilnaties metu sėjami pomidorai, paprikos bei gėlės;
  • Delčia sėjai ir sodinimui netinkamas metas, tačiau jos metu rekomenduojami sodo priežiūros darbai (pvz., genėjimas, ravėjimas).

Magnetinės audros ir sodinimas

Magnetinės audros nėra prognozuojamos taip tiksliai kaip Mėnulio fazės. Jų prognozė numatoma trumpam laikui į priekį, tad reikia nuolat stebėti orų pranešimus ir pagal tai koreguoti sėjos ar sodinimo laiką. Pvz., net esant Mėnulio Jaunačiai nepatariama sėja, jeigu siaučia stiprios magnetinės audros. Geriau tas kelias diena pralaukti ir sėjos darbus atlikti pasibaigus magnetinei audrai.

  • Prieš ir per stiprias magnetines audras reikėtų vengti sodinimo darbų ir laistymo, nes šiuo metu augalai labai jautrūs stresui;
  • Siaučiant silpnoms magnetinėms audroms, galima sėti ar sodinti įprastai. Silpni magnetinio lauko pokyčiai gali turėti teigiamą įtaką augalų daigumui ir augimui.
Mėnulio fazės ir magnetinės audros: auginimo optimizavimas

Praktiniai patarimai

Pabaigai keletas praktinių patarimų, kaip geriausiai optimizuoti augalų sodinimo laiką, atsižvelgiant į Mėnulio fazes ir magnetines audras:

  1. Vadovaukitės Mėnulio sėjos ir sodinimo kalendoriumi, kad parinktumėte tinkamiausią laiką sėjai bei sodinimui pagal Mėnulio fazes;
  2. Stebėkite orų prognozes, įskaitant ir pranešimus apie numatomas magnetines audras bei jų stiprumą, kad galėtumėte atsižvelgiant į tai koreguoti sėjos ar sodinimo dieną.
  3. Eksperimentuokite. Galite išmėginti įvairius sodinimo derinimo būdus: pvz., sodinti atsižvelgiant į Mėnulio fazę, tačiau per silpną magnetinę audrą ir stebėti, kokį poveikį tai turės sėklų daigumui ar augalo augimui.
  4. Užsirašinėkite. Galima vesti specialius sodininko užrašus, kur fiksuotumėte, kokiomis oro sąlygomis bei per kurią Mėnulio fazę sėjote ar sodinote augalus ir kokį poveikį tai turėjo jų daigumai bei augimui.

Atsižvelgimas į Mėnulio fazę sodinant jau seniai nėra naujiena. Tačiau Mėnulio fazės ir magnetinių audrų derinimas, siekiant kuo optimalesnio derliaus ir augimo, dar tyrinėjimų stadijoje. Tačiau bandyti, stebėti ir eksperimentuoti galime kiekvienas, o gautas žinias pritaikyti savo sode.

Mėnulio fazės ir magnetinės audros: augalų auginimas

Šaltiniai:

  1. https://www.thespruce.com/moon-phase-gardening-5219263
  2. https://www.almanac.com/content/planting-by-the-moon
  3. https://www.researchgate.net/publication/223384882_Do_geomagnetic_variations_affect_plant_function
  4. https://www.usgs.gov/faqs/what-a-magnetic-storm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *