Kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie maisto atliekų sumažinimo, suteikiant maisto atliekoms dar vieną šansą pasitarnauti mūsų virtuvėse. Šiame straipsnyje pasidalinsime įžvalgomis ir praktiškais patarimais, kaip atliekų panaudojimas maistui gali sukurti ne tik naujus skonius jūsų virtuvėje, bet ir prisidėti prie naujų įpročių formavimosi.
Pasak Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) pateiktų duomenų beveik trečdalis viso pasaulyje pagaminto maisto prarandama arba išmetama. Maistas atliekomis virsta tiek išsivysčiusiose, tiek besivystančiose šalyse. Kasmet maisto atliekos pasaulyje sudaro 1,6 mlrd. tonų. Europos Sąjungoje (ES) – 88 mln. tonų. Preliminariais skaičiavimais, kiekvienas ES gyventojas kasmet išmeta apie 173 kg maisto, o kiekvienas lietuvis – apie 60 kg maisto, kuris dar galėtų būti suvartotas.
Atliekų panaudojimas maistui: bulvių traškučiai iš lupenų
Kaip teigia T. Adler, buvusi profesionali virėja, knygų Everlasting Meal Cookbook bei Everellarian Leftovers A-Z autorė, dar visai neseniai žmonės beveik niekada neišmesdavo valgomo maisto. Ji pabrėžia, kad galima sunaudoti beveik viską, kas patenka į mūsų virtuvę ir paversti tai maistu. Autorė siūlo pasigaminti bulvių traškučių iš bulvių lupenų.
Gaminote bulvių košę, bulvinius blynus ar kugelį? Tuomet, paverskite bulvių lupenas traškučiais! Šis būdas, kaip atliekų panaudojimas maistui, neužims daug laiko, tačiau nustebins savo paprastumu.
Jums tereikės bulvių lupenas švariai nuplauti (pasistenkite, kad skutant bulves, jos būtų kuo plonesnės), nuplikykite jas karštu vandeniu ir atvėsinkite lediniame vandenyje. Lupenas nusausinkite, apibarstykite druska, pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir kepkite orkaitėje, kol gražiai apskrus.
Kitas virtuvės šefas S. Goff siūlo iškepti bulvių lupenas orkaitėje, sumalti jas virtuviniu kombainu – taip jūs turėsite bulvių džiūvėsėlių, kuriais galėsite pagardinti troškinius ar sriubas.
Morkų lapai: ir vietoj pertražolių, ir kaip čimičiuri padažas
Mėgstate morkas, tačiau jų lapai dažniau iškeliauja į komposto dėžę, nei į jūsų lėkštę? Šiek tiek pakeitę požiūrį į tai, suteikite jiems antrą šansą savo virtuvėje.
Morkų lapai itin gardūs ir kvapnūs, jais galite drąsiai keisti petražoles ar kalendras, paversti juos į pesto ar čimičiuri padažą ir gardinti jais makaronų, mėsos patiekalus, patiekti prie orkaitėje ar grilyje keptų daržovių.
Pasigaminkite morkų lapų pesto: smulkiai supjaustykite morkų lapus, įdėkite saują lukštentų saulėgrąžų, kelias skilteles česnako, druskos, pipirų ir užpylę alyvuogių aliejumi, sutrinkite viską iki vientisos masės.
Pasigaminkite čimičiuri padažą: smulkiai supjaustykite morkų lapus, įdėkite savo mėgstamų prieskonių, įpilkite alyvuogių aliejaus ir baltojo vyno acto – štai ir viskas, galite mėgautis! Tačiau, jei jūsų pasigamintas padažas jums atrodo per riebus ar aitrus, galite jį skiesti ¼ ar ½ puodeliu drungno vandens. Gerai išmaišykite ir šaukštu užpilkite ant to, ką valgote, o ne patiekite kaip padažą.
Šiukštu neišmeskite sudžiūvusios duonos!
Atliekų panaudojimas maistui tikrai neapsieis ir be kasdienės mūsų duonos. Be šio produkto retas iš mūsų įsivaizduoja savo kasdienį stalą, o ir pagarba duonai – tarsi įskiepyta nuo pat vaikystės. Sudžiūvusią duoną galite paversti gardžiais skrebučiais arba džiūvėsėliais.
Pasigaminkite naminių džiūvėsėlių: sudžiūvusią duoną sumalkite virtuviniu kombainu, o gautus džiūvėsėlius laikykite uždarytame inde, tamsioje vietoje. Juos galite pagardinti mėgstamais prieskoniais: džiovintais česnakais, petražolėmis ar rūkytos paprikos milteliais.
Pasigaminkite gardžių duonos skrebučių: supjaustykite duoną norimo dydžio kubeliais, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite prieskoniais (džiovintu rozmarinu, česnakų ar svogūnų milteliais) ir kepkite įkaitintoje orkaitėje 10–15 min. 200 °C laipsnių temperatūroje arba kol jie gražiai apskrus ir taps auksiniai. Gardinkite jais sriubas, salotas.
Obuolių actas iš obuolių likučių?
Obuolių žievelės, jų šerdys – dar vienas puikus atliekų panaudojimas maistui. Iš jų galite pasigaminti naminį obuolių actą, kuris puikiai tiks salotų padažams gaminti ar kaip marinatas. Jums tereikės obuolių žievelių, šerdžių ir šiek tiek kantrybės, kol actas fermentuosis.
Jums prireiks:
- 2–3 valgomųjų šaukštų cukraus arba medaus
- 2–3 puodelių filtruoto vandens
- apie pusės kilogramo obuolių žievelių ir šerdžių
Gaminimo eiga:
- Vienam puodeliui vandens sumaišykite vieną valgomąjį šaukštą cukraus.
- Į keraminį ar stiklinį indą arba dubenį sudėkite obuolių atraižas ir užpilkite jas cukraus ir vandens tirpalu. Skysčio reikia tiek, kad apsemtų obuolių šerdis (jos truputį plūduriuos – tai nieko blogo).
- Uždenkite dubenį rankšluosčiu ir palikite kambario temperatūroje 1 savaitę, jei obuoliai gaminami su cukraus vandeniu, arba iki 2 savaičių, jei naudojamas medus.
- Per tą laiką bent kartą per dieną stipriai pamaišykite, dar geriau dažniau. Vykstant fermentacijai, skystis viršuje pasidarys putotas, ypač kai jį maišysite.
- Kai po 1–2 savaičių skysčio spalva pradės tamsėti, perkoškite ir išmeskite vaisius į kompostavimo konteinerį.
- Laikykite kambario temperatūroje, maišydami bent kartą per dieną, nuo 2 savaičių iki 1 mėnesio, kol skystis įgaus acto kvapą ir rūgštų skonį. Sveikoms bakterijoms, kurios gamina actą, šiam procesui reikalingas deguonis, todėl svarbu neuždaryti indo dangčiu, kol actas nebus toks stiprus, kokio norite.
- Supilkite piltuvėliu į stiklinį butelį, uždarykite arba užkimškite kamščiu ir laikykite atokiau nuo tiesioginio karščio ar šviesos.
Majonezas iš konservuotų avinžirnių – sunaudosite visą skardinės turinį
Atliekų panaudojimas maistui neapsieis be konservuotų maisto produktų. Neretai nusipirkę konservuotas daržoves ar vaisius, sunaudojame tik jame esančius vaisius ir daržoves, o skardinėje esantį skystį tiesiog išpilame į kriauklę. Tačiau ar žinojote, kad iš konservuotų avinžirnių skysčio – akvafabos – galite pasigaminti veganišką majonezą, skoniu nė kiek nenusileidžiantį įprastam majonezui?
Kviečiame išbandyti!
Jums prireiks:
- 2 vid. dydžio skiltelių česnako, susmulkintų
- 1 v.š. (15 ml) šviežios citrinos sulčių
- 2 a.š. (10 ml) Dižono garstyčių
- 3 v.š. (45 ml) skysčio iš 1 skardinės avinžirnių ir 12 sveikų avinžirnių
- 1/2 puodelio (120 ml) augalinio aliejaus
- 1/4 puodelio (60 ml) ypač tyro alyvuogių aliejaus
- druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų
Gaminimo eiga:
- Sumaišykite česnaką, citrinos sultis, garstyčias, avinžirnių skystį ir avinžirnius aukštame inde, kuris yra pakankamai didelis, kad tilptų maisto smulkintuvo galvutė. Maišykite dideliu greičiu, kol masė taps vientisa.
- Gumine mentele gautą masę perkelkite į dubenį. Nuolat plakdami lėtai pilkite aliejų. Jei naudojate elektrinį plakiklį, lėtai pilkite aliejų, jam veikiant dideliu greičiu. Turėtų susidaryti vientisa kreminė masė. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.
- Gautą majonezą laikykite šaldytuve, uždengtame inde. Šaldytuve majonezas išsilaikys iki savaitės.
Rekomendacijos, kaip sumažinti maisto atliekas savo kasdieniame gyvenime
Kovojant su maisto švaistymo problema Europos Sąjungos šalys įsipareigojo iki 2030 m. siekti perpus sumažinti maisto atliekų susidarymą visoje maisto grandinėje „nuo lauko iki stalo“. Prie šios problemos sprendimo galime prisidėti kiekvienas iš mūsų – atliekų panaudojimas maistui gali pavirsti naudinga kasdiene praktika, taip pat turime atsižvelgti ir į rekomendacijas, kuriomis dalijasi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Namuose:
- Planuokite savo valgius.
- Suvartokite savo maisto likučius.
- Supraskite sąvokas („Tinka vartoti iki…“ yra informacija apie maisto saugą, o „Geriausias iki…“ – apie maisto kokybę).
- Rinkitės mažesnę lėkštę (jei reikės, galėsite vėliau įsidėti daugiau maisto).
- Užšaldykite maistą! (vartokite paruoštomis porcijomis).
- Tinkamai laikykite maistą (patikrinkite, ar maisto produktų etiketėse yra nurodymų dėl jų laikymo, šaldytuve palaikykite 1–5 °C temperatūrą).
- Žinokite, ką turite savo maisto atsargų sandėliuke ir šaldytuve.
- Namuose laikomus maisto produktus sukeiskite vietomis – ką pirmiau įsigijote, tą pirmiau ir suvartokite!
Parduotuvėse arba turguje:
- Susidarykite pirkinių sąrašą.
- Nepirkite tada, kai esate alkani.
- Pirkite tik tokį kiekį, kokio jums reikia (reikiamo dydžio pakuotes arba nefasuotus maisto produktus).
- Rinkitės netobulus vaisius ir daržoves (jie dažnai parduodami su nuolaida).
Kiti straipsniai apie atliekų panaudojimą:
- Svogūnų lukštai – bereikalingai išmetamas gėris. Kaip neįprastai juos galima panaudoti buityje?
- Neįprastos natūralios trąšos kambariniams augalams: iš kokių virtuvės atliekų jas gaminti?
Šaltiniai:
https://www.vmvt.lt/maisto-sauga/maisto-sauga-ir-kokybe/maisto-svaistymas-ir-parama-maistu
https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/26/holiday-leftovers-recipes-tips-food-waste
https://www.thespruceeats.com/apple-scrap-vinegar-1327756
https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-food-scraps
https://www.seriouseats.com/easy-vegan-mayo-aquafaba-recipe-vegan-experience
Nuotraukos asociatyvinės © Canva