Pupos, pupelės, žirniai – dažniausiai auginamos ir vienos mėgstamiausių ankštinių daržovių. Tačiau ar žinote, kad jų sėjos laikas yra labai nevienodas? Štai pupeles reikia sėti daug vėliau nei žirnius, o pupas galima sėti anksčiau nei pupeles. Tad kada sėti pupas, kad nebūtų nei per anksti, nei per vėlai?
Kada sėti pupas?
Pupos, kaip ir pupelės, priskiriamos šilumamėgiams augalams. Tačiau skirtingai nuo pupelių, yra kur kas pakantesnės šalčiui ir gali pakelti net iki -4 °C šalnas. Todėl pupos sodinamos anksčiau nei pupelės. Maždaug balandžio antroje pusėje. Geriausias orientyras, kada sėti pupas yra ievos medis. Kai ieva sužaliuoja, tinkamiausias metas.
Kokią pupų veislę rinktis?
Kadangi pupos yra ilgos vegetacijos daržovės, Lietuvoje rekomenduojama sėti tik ankstyvųjų veislių pupas. Vėlyvosios veislės nespės sunokti ik šalnų.
Populiariausios daržo pupų veislės:
- Vindzoro baltosios. Vidutinio vėlyvumo veislė, užauga vidutiniškai per 120 dienų. Ankštys stambios, su 4–6 gelsvos spalvos sėklom.
- Vindzoro žaliosios yra ankstyvesnė pupų veislė. Sunoksta vidutiniškai per 100 dienų. Sėklos žalios spalvos.
- Bizon. Itin ankstyva veislė, užauga per 70–75 dienas. Ankštyse 2–5 sėklos. Sėklos šviesiai žalios spalvos su pilka dėmele. Džiūdamos įgauna gelsvą atspalvį. Anksti pasėjus, galima suspėti pasėti ir užauginti dar ir antrą derlių.
- Karmazyn vidutinio ankstyvumo veislė. Užauga per 80–90 dienų. Ankštys stambios, su 3–5 rusvos spalvos sėklomis. Šios veislės privalumas ne tik ankstyvas derlius, tačiau ir tai, jog sėklos sunoksta vienu metu, ankštys lengvai lukštenamos.
Tinkama dirva ir vieta pupoms sėti
Pupoms sėti geriausiai tinkama atvira, saulėta, gerai vėdinama vieta. Tokioje vietoje jas mažiau puola amarai, greičiau auga ir noksta. Galima sėti šalia bulvių: vienoje duobutėje bulvė, šalia pupa. Taip bulvės apsaugomos nuo kolorado vabalų.
Taip pat tarp pupų eilių galima auginti agurkus, pupeles, paprikas, dumplūnes ir pomidorus. Pupos sukuria šioms šilumamėgėms daržovėms labai palankų mikroklimatą.
Labiausiai pupų auginimui tinka vidutinio sunkumo ir sunki, drėgna priemolio dirva. Nemėgsta rūgščios žemės. Tinkamiausia neutrali dirva (pH 6–7).
Pupas galima sėti ten, kur prieš tai augo bulvės, kopūstai. Prieš sėjant žemė patręšiama kompleksinėmis trąšomis.
Pupų sėja
Pupos sėjamos 6–8 cm gylyje eilėmis kas 12–15 cm, paliekant 45–50 cm tarpueilius. Jeigu sėjama kartu su bulvėmis, galima sodinti taip: vienoje duobutėje bulvė, kitoje, šalia, pupa.
Kad lengviau ir greičiau sudygtų, pasėjus pupas, žemę patariama privoluoti. Pasėjus, gerai palaistyti.
Sėklos sudygsta per 10–14 dienų.
Tolesnė pupų priežiūra
Ravėjimas ir kaupimas. 2–3 kartus per vegetacijos laikotarpį rekomenduojama papurenti tarpueilius ir lengvai apkaupti augalus. Piktžolės turi būti ravimos reguliariai, kad nesisavintų maistinių medžiagų ir netrukdytų pupoms augti.
Laistymas. Iki žydėjimo pupų laistyti praktiškai nereikia, nebent pasitaiko labai sausas pavasaris. Tuomet reikėtų palaistyti, tačiau labai saikingai. Per didelis vandens kiekis gali supūdyti šaknis. Pupoms žydint ir nokinant sėklas, laistoma vidutiniškai 2 kartus per savaitę, priklausomai nuo oro sąlygų.
Tręšimas. Kaip ir kiti ankštiniai augalai, pupos ant savo šaknų gamina bakterijas, kurios pasisavina azotą. Taigi azoto trąšų pupoms papildomai tikrai nereikia. Beje, kitomis trąšomis tręšti taip pat nerekomenduojama, išskyrus prieš sėjant.
Atramos. Kai kurių veislių pupos gali išaugti net iki 100–120 cm aukščio, tad joms gali prireikti papildomų atramų stiebui. Galite iš anksto parūpinti kuoliukus pupoms pririšti, nelaukti, kol išaugs labai aukštos.
Genėjimas. Ankštims užsimezgus, rekomenduojama nupjauti ar nulaužti pupų viršūnės. Jas nulaužus, pupos ne tik greičiau noksta, tačiau ir mažiau augalus puola amarai, kurie labiausiai ir mėgsta jaunas viršūnėles.
Kenkėjai. Dažniausiai pupas puola juodasis amaras. Kuo šilčiau, tuo labiau. Kovoti su juo galima nupurškiant pupas muilo putomis, augaliniais antpilais, tačiau veiksmingiausiai juos įveikia insekticidai.
Po derliaus nuėmimo. Sunokus sėkloms, pupų nereikia rauti, tik nupjauti antžeminę dalį. Likusias šaknis ir sveikus stiebus su visa lapija patariama pasmulkinti ir apkasti. Tai puiki trąša. Ten, kur augo pupos, kitais metais rekomenduojama sodinti bulves bei kitas daržoves.
Šaltiniai:
- https://www.thespruce.com/how-to-grow-fava-beans-1403460
- https://www.masterclass.com/articles/growing-fava-beans-explained
- https://www.almanac.com/plant/fava-beans
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.