Tvarus ir ilgaamžis, reikalaujantis minimalių laiko kaštų, tačiau nevaržantis kūrybinio polėkio – taip galime apibūdinti daugiamečių augalų sodą, kuriame klesti įvairios daugiametės gėlės ir augalai. Tokio sodo pagrindas – tai kruopščiai parinkta vieta, visžalių ir žydinčių augalų duetas, leisiantis jūsų daugiamečių augalų sodui džiuginti jūsų akis kiekvieną dieną. Tačiau nuo ko vertėtų pradėti, ką būtina žinoti ir ko vengti, kad daugiamečių augalų sodas virstų palaima jūsų akims – skaitykite toliau.
Daugiamečių augalų sąvoka ir rūšys
Sodininkystės kontekste terminas „daugiametis“ vartojamas apibūdinti ilgaamžiams augalams, neturintiems nuolatinės sumedėjusios struktūros, siekiant juos atskirti nuo medžių ir krūmų (nors botaniniu požiūriu medžiai ir krūmai taip pat yra daugiamečiai augalai).
Daugiamečiai augalai – tai bet kokie bent trejus metus gyvenantys augalai. Šis terminas taip pat dažnai vartojamas apibūdinti žoliniams daugiamečiams augalams, kurie auga daugelį metų.
Skiriamos dvi pagrindinės jų rūšys:
- Žoliniai daugiamečiai augalai nužydi vėlai, rudenį, tačiau šaknys išlieka per žiemą ir augalai pražysta kiekvieną pavasarį; pavyzdžiui: pentinius, snaputis, melsvė.
- Visžaliai ir pusiau visžaliai daugiamečiai augalai lapus išlaiko didžiąją metų dalį, pavyzdžiui: bergenija, epimedžiai, eleborai.
Daugiamečių augalų sodas: kaip sukurti jo viziją?
Prieš leisdamiesi į daugiamečių augalų paieškas savo kuriamam sodui, pagalvokite, ko tikitės iš jo. Norite, kad jūsų daugiamečių augalų sodas būtų labiau spalvotas ar kontrastingas? Egzotiškas ar natūralistinis? Jame dominuotų gėlės ar augalai, išsiskiriantys savo lapija?
Dalinamės praktiškais patarimais, galinčiais padėti išgryninti savo kuriamo sodo viziją.
- Gėlių spalvos: galite rinktis visų įmanomų atspalvių gėles – nuo švelnių pastelinių iki ryškių egzotinių atspalvių arba rinktis vienos spalvos: baltas gėles, geltonas gėles, mėlynas gėles ar kitos spalvos gėles.
- Lapija: renkantis augalus, nepamirškite, kad dažnai lapai išlieka ilgiau negu gėlės, todėl jų forma, spalva ir dydis gali suteikti išskirtinumo akcentą jūsų kuriamam sodui.
- Sezoniškumas: daugiamečių augalų yra visiems metų laikams, nors dauguma jų žydi pavasarį arba vasarą. Tam, kad daugiamečių augalų sodas būtų įdomesnis, įtraukite augalus, žydinčius iki rudens.
- Stilius: jūs pirmenybę teikiate natūraliai atrodančioms vietinėms lauko gėlės, pavyzdžiui, raktažolei ar paprastąjai baltagalvei ar esate linkę į egzotiką ir labiau žavitės, pavyzdžiui, kalijomis ar knipofijomis?
- Dydis ir forma: daugiamečiai augalai būna įvairaus dydžio ir formų: nuo šliaužiančių pažeme iki bokštus siekiančio aukščio, nuo tvarkingas voreles formuojančių iki augančių horizontalia linija, todėl planuodami daugiamečių augalų sodą, įtraukite įvairaus dydžio ir aukščio augalų.
- Žoliniai ar visžaliai: renkantis daugiamečius augalus, pagalvokite apie tai, kokie augalai jame dominuotų: žydintys ar turintys tik lapus? Jei rinksitės abiejų rūšių augalus, jūsų daugiamečių augalų sodas bus įvairiapusiškesnis, o visžaliai augalai, lapais uždengę žemę, padės išvengti piktžolių.
- Svogūniniai augalai: juos reikėtų sodinti atsižvelgiant į tai, kada jie žydi. Jei tai pavasarinės veislės – sodinkite jas į žemę ankstyvą rudenį, o vasarą žydinčius daugiamečius svogūnėlius pasodinkite į žemę ankstyvą pavasarį, kai tik praeis šalnų pavojus.
- Augalai, draugiški apdulkintojams: jei norite, kad jūsų kuriamas sodas būtų patrauklus bitėms, drugeliams ir paukščiams, ieškokite vietinių daugiamečių augalų. Įmantrūs hibridai gali atrodyti egzotiškai, tačiau daugelis jų gali nesubrandinti apdulkintojams reikalingų žiedadulkių ir nektaro. Vietiniams augalams reikia mažiau priežiūros, jie atsparesni ligoms ir lengviau prisitaikę išgyventi mūsų klimato sąlygomis.
Tinkamos vietos parinkimas daugiamečių augalų sodui
Įkurkite daugiamečių augalų sodą ten, kur galėtumėte juo džiaugtis kiekvieną dieną. Renkantis tinkamą vietą, privalu atsakyti sau į keletą klausimų:
- Kiek saulės gauna jūsų sodas? Tam, kad atsakymas būtų kuo tikslesnis, patariame užsirašyti, kiek saulės šviesos jūsų sodas gauna įprastą dieną, kas valandą nuo ankstyvo ryto iki saulėlydžio. Ar tai pilna saulė (6 val. ir daugiau), dalinė saulė (nuo 3 iki 6 val.), dalinis šešėlis (apie 3 val.), o gal visiškas šešėlis (mažiau nei 3 val.)?
- Koks dirvožemis? Jūsų daugiamečių augalų sodui reikia sveikos, gerai drenuojamos dirvos. Kad lengviau būtų į šį klausimą atsakyti, pateikiame keletą užuominų: po lietaus jūsų sodo teritorijoje neturėtų kauptis vanduo, be to, neturėtų būti sunku įsmeigti kastuvą į žemę ar ją sukasti, norint dirvožemį papildyti organinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, kompostu.
Kiti dalykai, į kuriuos taip pat vertėtų atsižvelgti, yra šie:
- Vandens šaltinis: ar turėsite patogią prieigą prie vandens ir galėsite reguliariai laistyti augalus? Taip pat, pravartu būtų pasirūpinti ir tinkama įranga, pavyzdžiui, laistytuvais, laistymo žarnomis ar apsvarstyti galimybę įsirengti lietaus vandens surinkimo talpą.
- Kokią funkciją atliks daugiamečių augalų sodas: apsvarstykite, kokią funkciją – ne tik grožio – norėtumėte, kad jis atliktų. Pavyzdžiui, kad jis užstotų negražų vaizdą ar suteiktų privatumo? O galbūt norite, kad jis būtų matomas iš namo vidaus, apsuptų terasą, įrėmintų vejos plotą ar tiesiog taptų spalvota sala viduryje kiemo?
- Būkite realistai: kiek darbo ruošiatės įdėti į daugiamečių augalų sodo kūrimą ir kiek laiko galėsite skirti naujojo sodo priežiūrai? Tinkamai įsivertinę savo galimybes, visada galite pradėti nuo mažo ploto, o laikui bėgant – plėstis.
Daugiamečių augalų sodas: ką reikėtų žinoti apie augalų priežiūrą?
- Daugiamečių augalų mulčiavimas padės apsaugoti juos nuo piktžolių ir palengvins jų priežiūrą. Mulčas taip pat sukuria gražų foną daugiamečiams augalams, taip padėdamas išryškinti jų spalvas.
- Piktžolių ravėjimą palengvins tinkami įrankiai. Pasirūpinkite iš anksto patogiu ir funkcionalu kauptuku, ravėtuvu, žirklėmis, kastuvėliu ar purentuvu. Taip pat, jums gali praversti sodo pirštinės ar sodo kėdutė.
- Reguliariai tręškite augalus. Sodo ekspertė A. Andrychowicz rekomenduoja naudoti natūralias trąšas, o ne chemines trąšas. Ji teigia, kad cheminės trąšos ilgainiui veikia ne taip gerai, be to, jos gali lengvai sukelti šaknų nudegimą, kuris gali būti pražūtingas jautriems augalams. Sodo ekspertė dalijasi, kad mėgsta naudoti lėtai išsiskiriančių granuliuotų trąšų (natūralių, skirtų gėlynams, arba ekologiškų universalių trąšų) ir ekologiškų skystų trąšų mišinį.
- Daugiamečių augalų genėjimas ne tik padeda palaikyti sodo tvarką, bet ir padeda augalams atrodyti kuo geriau, nes jie auga vešlūs, pilni ir kompaktiški (be to, genėjimas gali paskatinti augti daugiau žiedų). Vėlyvą rudenį genėti reikėtų tuomet, kai augalai nunyksta, o negyvus stiebus reikėtų nupjauti prie augalo pagrindo. Jei paliksite juos per žiemą, kai kurie jų gali atrodyti šiek tiek netvarkingai.
- Pasirūpinkite augalų atramomis. Kai kurie augalai gali nulinkti nuo per didelių ir sunkių žiedų, todėl jiems reikalingos papildomos atramos, kad žiedai nesvirtų ant žemės. Daugumai augalų paremti puikiai tinka vieliniai pomidorų narveliai ar auginimo lankai, didesniems – galite naudoti metalinius kuoliukus. Kad ir ką pasirinktumėte daugiamečiams augalams pririšti, pasirūpinkite, kad augalai nebūtų per stipriai pririšti prie atramų ir palikite pakankamai vietos augimui.
- Kartais augalai gali pradėti nykti be jokios aiškios priežasties – tai dažnai prasideda nuo ruduojančių lapų ir gali būti sukelta tokių ligų, kaip fitoftorozė arba šaknų puvinys. Nugeltę lapai (chlorozė) gali signalizuoti apie maisto medžiagų trūkumą ar jų perteklių dirvožemyje.
7 pagrindinės klaidos, kuriant daugiamedžių augalų sodą
Nė vienas kuriamas projektas neapsieina be klaidų ir pataisymų, paskui kuriuos seka patirtis. Ne veltui sakoma, kad geriausia mokytis iš svetimų klaidų, todėl dalinamės 7 pagrindinėms daugiamečių augalų sodo kūrimo klaidomis, kurios padės išvengti nemalonių pasekmių.
- Pirmoji klaida: sodinant augalus, neatsižvelgiama į jiems reikalingas sąlygas. Sinavadai gerai auga turtingoje, drėgnoje dirvoje, tačiau karštose ir sausose vietose jie sunyksta, paparčiai mėgsta dalinį pavėsį, o ežiuolėms reikia pilnos saulės. Skirtingų daugiamečių augalų poreikiai skiriasi, todėl prieš sodinant svarbu žinoti, kiek saulės teks jūsų sodui ir kokios yra jūsų sodo dirvožemio sąlygos.
Jei augalai jau auga žemėje, prastą dirvožemį papildykite kompostu ar kitomis organinėmis medžiagomis. O jei pastebėjote, kad augalams reikia daugiau ar mažiau šviesos, stenkitės jiems sukurti pavėsį arba persodinkite į kitą vietą. - Antroji klaida: sodinimas neatsižvelgiant į augalų aukštį. Vienas iš gražaus daugiamečių augalų sodo požymių yra skirtingo dydžio augalų sluoksniavimas. Projektuodami sodą žinokite, kokio aukščio bus jūsų daugiamečiai augalai. Sodo priekyje ir pakraščiuose sodinkite mažesnius daugiamečius augalus, aukštesnius daugiamečius augalus sodinkite už jų.
- Trečioji klaida: pasirenkami augalai, kurie sužydi vienu metu. Šią klaidą lengva padaryti, kai galvojate tik apie gražius žiedus, o ne apie tai, kaip ilgai jie žydės. Sodindami rinkitės daugiamečių augalų derinį, kurie žydės visą sezoną. Kai ankstyvųjų žydinčių gėlių žydėjimas baigiasi, jų vietą turėtų užimti naujos spalvos ir tekstūros augalai. Tuo tarpu sode pasodinkite keletą vienmečių augalų, kad suteiktumėte spalvų tose vietose, kur daugiamečių augalų žydėjimas baigėsi.
- Ketvirtoji klaida: nepaliekama pakankamai vietos augalams. Vienas dalykas yra augalo dydis, kai jį perkate, tačiau visai kas kita, kokio dydžio jis bus užaugęs. „Svarbu žinoti, kokio pločio augalai taps subrendę, kad galėtumėte jiems suteikti reikiamos erdvės augti ir klestėti“, – sako Emily Murphy, „Pass the Pistil“ įkūrėja ir „Fiskars“ sodo ekspertė. „Patikrinkite, ar ant augalų etikečių nurodytas jų plotis ir aukštis, o aukštesnius augalus sodinkite į sodo zonos galą arba šiaurinę pusę, kad juos optimaliai apšviestų saulė. Atsižvelgdami į plotį, pavyzdžiui, jei augalas subrendęs pasiekia 60 cm plotį, matuokite nuo augalo vidurio į išorę, kad įsitikintumėte, jog jis neužgožia kito šalia esančio augalo“.
- Penktoji klaida: piktžolių nesuvaldymas. Norėdami sutaupyti laiko (ir patausoti savo nugarą), prieš sodindami daugiamečių augalų sodą piktžoles išravėkite. Jei piktžolės bus nekontroliuojamos, jūsų sodas atrodys netvarkingai ir konkuruos su augalais dėl šviesos ir vandens. Taip pat svarbu reguliariai šalinti piktžoles vegetacijos sezono metu. Murphy atkreipia dėmesį, kad šalinant agresyvias piktžoles, pavyzdžiui, usnis, kiaulpienes ir žliūges, labai svarbu pašalinti ne tik augalą, bet ir šaknis.
- Šeštoji klaida: nužydėjusių žiedų nepašalinimas. Šią užduotį lengva praleisti, tačiau jūsų daugiamečiams augalams tikrai naudinga nukirpti išblukusius ir išskydusius žiedus. Tai padeda išlaikyti sodo išvaizdą, kad jis atrodytų tvarkingas ir sveikas. Be to, pašalinus nuvytusias žiedų galvutes, augalo energija nukreipiama naujam augimui, o ne sėklų gamybai. Galiausiai, neleisdami susidaryti sėkloms, augalai neturės galimybės išbarstyti sėklų po jūsų sodą ir jūs galėsite kontroliuoti, kur ir kurie augalai augs.
- Septintoji klaida: per storas mulčo sluoksnis. 8 cm sluoksnis organinio mulčio, pavyzdžiui, susmulkintos žievės, padės sulaikyti piktžoles ir ilgiau išlaikyti drėgmę dirvoje. Tačiau kai jį dėsite, mulčią laikykite 5-8 cm atstumu nuo kiekvieno augalo vainiko arba augimo vietos. Per arti arba virš vainiko esantis mulčias gali padėti įsitvirtinti ligoms arba lėtai uždusinti augalą. Mulčias laikui bėgant suyra, todėl tikėtina, kad kasmet reikės paskleisti naują sluoksnį. Tikrai storas mulčio sluoksnis (15-20 cm) gali būti naudojamas rudenį pasodintiems daugiamečiams augalams apsaugoti nuo atšiaurių žiemos sąlygų. Jei vėlai rudenį naujai pasodintus daugiamečius augalus padengsite mulčio sluoksniu, nepamirškite jo nuimti anksti pavasarį, kad pakilus oro temperatūrai dirvožemis galėtų geriau įšilti.
Šaltiniai:
https://getbusygardening.com/perennials-made-easy#The_Biggest_Perennial_Gardening_Mistake
https://www.rhs.org.uk/plants/types/perennials/growing-guide
https://www.almanac.com/how-start-flower-garden
https://www.bhg.com/gardening/flowers/perennials/perennial-gardening-mistakes/
https://www.tasteofhome.com/article/perennial-garden/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva