Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Darbai sode: kuriuos geriau atlikti ryte, o kuriuos – vakare? Susiplanuokite sodo darbus dienos eigoje 

  • by
Darbai sode ryte ir vakare
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jeigu jau seniau apžvelgėte bei vadovavotės sodininkų ir sėjos kalendoriais ir įgyvendinote nemažą jo dalį, tai po truputį džiaugiatės sodo nešamomis naudomis. Visgi vasarėjant darbų sode nemažėja –reikia ravėti, mulčiuoti, laistyti, genėti, persodinti, tręšti ir dar daug kuo užsiimti. Bet ar žinote, kad vieni darbai sode geriau atliekami ryte, kai kurie – vakare, o vidurdienį geriau jau nieko nedaryti? Čia pateiksime išsamius patarimus, kada naudingiau darbus paskirstyti priklausomai nuo dienos eigos, saulės tekėjimo bei laidos. Taip pasieksite geriausių rezultatų ir nepakenksite augalams bei sau pačiam. 

Palaima „vyturiams“ – esminiai darbai sode ryte 

Patyrę sodininkai žino, kad anksti kėlęs – daug nuveiksi, tad darbai sode ir darže geriausia atlikti ryte (maždaug nuo 6 iki 8 (ar 9) valandos ryto). Augalai jau būna pabudę iš po nakties, todėl yra pasiruošę laistymui, karpymams, ravėjimui, tręšimui ir kitoms užduotims. Taip pat šiuo metu oras būna vėsesnis negu vakare, vadinasi, ir malonesnis pačiam žmogui. Kai kurie pastebi, kad ryte būna kiek ramiau ir tyliau, vyrauja silpnesni vėjai, mažiau kamuoja uodai ir kiti gyviai, todėl darbai sode gali būti ramiai apgalvojami ir suplanuojami. Šis dienos etapas sodo priežiūros rutinai yra rekomenduojamas ir ekspertų. 

Darbai sode ryte

1. Vejos ir daržo laistymas 

Išpuoselėtai vejai išlaikyti, ją tenka atidžiai prižiūrėti, tad laistymas yra viena iš kertinių darbų. Nors vejos laistymo laikas kelia diskusijų, visgi geriausias laikas ją laistyti yra labai anksti ryte. Taip iki vidurdienio ar popietės karščių drėgmė jau bus susigėrusi į dirvą. Esant itin sausiems orams netgi rekomenduojama veją laistyti porą kartų per dieną, tad papildomas vakarinis laistymas padės vejai išlikti gyvybingai. Tačiau neatidėkite to nakčiai, nes taip tik paskatinsite plisti ligas ir grybus. 

Apskritai ne tik veją, bet ir kitus daržo augalus derėtų laistyti ryte – taip pataria ir ekspertai. Per dieną sušilęs vanduo geriau įsisavinamas augalų, užkertamas kelias per vandenį plisti ligoms. 

2. Tręšimas ir ravėjimas 

Dienos pradžioje naudinga atlikti ir augalų tręšimą, nes jie jau būna pasiruošę absorbuoti „maistą“. Kalbant apie ravėjimą, tai nepageidaujamas piktžoles išrauti yra geriausia po lietaus, po laistymo arba anksti ryte, kol ant žemės dar yra iškritusi rasa. Pastebima, kad drėgna žemė padeda efektyviau ir lengviau išravėti piktžoles.  

Darbai sode: tręšimas

3. Krūmų ir medžių genėjimas 

Medžių, krūmų genėjimą geriausia atlikti ryte, nes tada augalas gali atsigauti per dieną. Taip pat rytiniai saulės spinduliai padeda išdžiovinti genėjimo žaizdas ir sumažina grybelinių infekcijų riziką. Tokie darbai sode kaip genėjimas, apima ne tik medžius ir krūmus, bet ir gėles bei kitus žolinius augalus.

4. Daržovių sėja ir sodinimas 

Jeigu dar liko nepasėtų daržovių (agurkai lauke, moliūgai, cukinijos) ar gėlių sėklų, tai jas į dirvą sėkite ryte. Rytinės sėjos metu vanduo turi pakankamai laiko prasiskverbti į dirvožemį ir sušilti per visą dieną. Tuo tarpu pasėjus sėklas vakare, reikėtų užtikrinti šiltas sąlygas. 

5. Derliaus ėmimas ir vaistažolių rinkimas 

Ar norėsite nusiskinti keletą svogūnų laiškų, krapų šakelių, ar jau išrauti užaugusį ridikėlių ar kitų daržovių ir vaisių derlių, rytas (iš karto pradžiūvus rasai) tam yra tinkamiausias. Tuomet vaisiuose ir daržovėse yra daugiausia vandens, dėl ko jie būna skanesni ir ilgiau išsilaiko. 

Ryte taip pat geriausia rinkti vaistažoles džiovinimui. Žolelių žiedai dar nebūna prasiskleidę, todėl išlaiko geriausias vaistines savybes, o eteriniai aliejai dar nebūna išgarinti saulės. 

Vaistažolių rinkimas

6. Pasiruoškite pasidauginti augalus 

Gėlėms padauginti atkirpti auginio šakelę nuo motininio augalo geriausia yra anksti ryte. Nustatyta, kad augalo augimo hormonų pikas ūgliuose būna būtent tokiu metu, todėl yra didesnė tikimybė auginiui išgyventi ir įsitvirtinti. 

7. Pasirūpinkite ir paukščiais 

Jeigu norite, kad paukščiai džiugintų savo giesmėmis jūsų sodybą, paruoškite girdyklas paukščiams. Šias girdyklas reikia pripildyti švariu vandeniu iš pačio ankstyvo ryto, nes skraidantys plunksnuočiai kyla dar prieš aušrą. Jeigu nesate linkęs anksti keltis, pripildytomis girdyklomis galite pasirūpinti ir iš vakaro. 

„Pelėdų“ džiaugsmas – kokie darbai sode atliekami vakare? 

Tiems, kam dienos pradžia prasideda tik saulei įsidienojus, yra gerų naujienų, nes esminius darbus sode galima atlikti ir vakare (maždaug nuo 16–17 valandos iki sutemų). Tuo metu saulė jau taip stipriai nebekaitina, todėl užsiimti darbais ir malonu, ir nekenkia. Visgi sutinkama, kad geriausias laikotarpis sodo ruošos darbams atlikti priklauso individualiai nuo kiekvieno žmogaus. 

Darbai sode vakare

1. Vejos pjovimas 

Iš tikrųjų veją pjauti vienodai gerai tiek ryte, tiek vakare. Visgi ryte veją dar būna užklojusi rasa, tad galbūt geriau ir patogiau šį darbą atlikti vakare. Svarbiausia, kad žolė nebūtų drėgna, o oras nebūtų per daug kaitrus ir saulėtas. 

Vejos robotas – kaip investuoti į dėmesio vertą pagalbininką?

2. Papildomas laistymas 

Nors geriausias dienos laikas laistyti augalus yra rytas, visgi sausu ir karštu oru vakarinis laistymas taip pat padeda dirvai ilgiau išlikti drėgnai. Tad nesant galimybių šio darbo atlikti ryte, tai bent nepamirškite jo atlikti vakare. 

3. Sodinimas ir persodinimas 

Augalų sodinimą ir persodinimą geriausia atlikti debesuotą ir nesaulėtą dieną, taip išvengiant augalams patirti papildomą stresą persodinimo metu. Vakaras taip pat yra naudingas šiam darbui atlikti. 

4. Daigų retinimas ir nužydėjusių gėlių genėjimas 

Vakaro valandos yra tinkamas metas retinti daigus, nes dėl vėsesnės temperatūros ir tamsesnių sąlygų likusiems daigams lengviau atsigauti po patirto streso. Vakare galite drąsiai tvarkyti ir savo gėlių darželį, iškarpydami džiūstančius lapus ir nužydėjusius žiedus. 

5. Pesticidų purškimas 

Jeigu nepavyksta išvengti chemikalų panaudojimo sode, šias priemones geriausia panaudoti vakare, kai nebespigina saulė, oras atvėsta, o vabzdžiai apdulkintojai jau nebezvimbia aplink. Šią užduotį galite atlikti ir labai anksti ryte. 

Šalin kenkėjus! Naminiai pesticidai, kurie padės apsaugoti augalus

Darbai sode pesticidų purškimas

Ko sode ir darže negalima atlikti vidurdienį ir popiet? 

Norint apsaugoti save ir augalus, geriau neplanuokite jokių darbų sode ir darže vidurdienį ir popiet. Visų pirma, nėra ko vaidentis tokiu metu lauke, kai kaitrūs saulės spinduliai degina žmogaus odą ir gali sukelti kitų rimtesnių komplikacijų. Geriau jau atidėkite darbus kelioms valandoms ir tuo metu pailsėkite. Kita priežastis – vidurdienio saulė sukelia stresą ir augalams. Joks laistymas, tręšimas, genėjimas, dauginimas, ravėjimas ar kita veikla neturėtų būti atliekama šiuo metu.  Štai kokie pavojai iškyla: 

  • saulė gali apdeginti ką tik palaistytų augalų lapus, taip pat vanduo greičiau išgaruoja ir laistymas tampa neefektyvus 
  • per saulės kaitrą neįsisavinamos trąšos, o skystos trąšos išgaruoja – taip švaistomas produktas 
  • šviežios apgenėtų augalų žaizdos bus veikiamos didelio karščio, todėl augalas patirs stresą, gali padidėti stiebo pažeidimų tikimybė 
  • išdžiuvusi ir dulkanti dirva netinkama ravėjimui. Dėl suplukusios dirvos gali tekti kartu su piktžole netyčia išrauti ir auginamą augalą arba pažeisti jo šaknis 
  • auginių ėmimas per vidurdienio karščius skatina augalą netekti daug drėgmės, pagreitina jo vytimo procesą, bei sumažina padauginimo galimybes.  
  • tomis valandomis, kai saulė aktyviausia, pavojinga ir žmogaus sveikatai, jeigu nesiimama apsaugos priemonių 

Apsauga nuo saulės – nepamirškite šių esminių patarimų ir priemonių nuo saulės darbui sode

Darbai sode popiet

Šaltiniai 

  1. https://www.marthastewart.com/8248186/how-often-water-garden
  2. https://balconygardenweb.com/things-you-should-do-in-garden-in-evening/
  3. https://balconygardenweb.com/if-you-do-all-these-things-before-7am
  4. https://balconygardenweb.com/gardening-things-you-should-never-do-in-the-afternoon/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *