Skip to content

Kermėkas – žiedų „debesėliais“ traukiantis akį, o nektaru viliojantis bites. Auginti jį vienas malonumas

Kermėkas – žiedų „debesėliais“ traukiantis akį, o nektaru viliojantis bites.
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kermėkas – plačiai žinoma, paplitusi ir dėl savo žiedų labai vertinama gėlė. Kermėko žiedai spalvingi, ilgai išliekantys, idealiai tinkantys džiovinti, todėl augalas mėgstamas ir floristų tarpe. Ar sudėtingas, ar paprastas šių gėlių auginimas atskleisime toliau šiame straipsnyje.

Kermėkas: išvaizda ir paplitimas

Kermėkas (Limonium) priklauso gvaizdinių augalų šeimai. Priskaičiuojama iš viso apie 30 šių augalų rūšių. Nors kermėkas kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tačiau jis taip pat natūraliai auga ir kituose šilto klimato regionuose, įskaitant Aziją, Šiaurės Afriką bei Europą. Lietuvoje natūraliai neauga, tačiau gėlynuose gali būti puikiai ir visai nesudėtingai auginamas. Tiesa, tik kaip vienmetis augalas.

Gamtoje šie augalai dažnai auga sausose ir uolėtose vietovėse, kur klimatas yra šiltas ir sausas. Kai kurių rūšių kermėkai auga druskinguose dirvožemiuose. Toks prisitaikymas leidžia kermėkams lengvai prisitaikyti prie įvairių auginimo sąlygų, todėl jie tinkami auginti tiek gėlyne, tiek konteineriuose (talpose).

Kermėkas – žolinis, vienmetis arba daugiametis augalas. Kartais puskrūmis. Užauga iki 30–70 m aukščio. Lapai odiški, šaukšto formos, suformuoja skrotelę. Stiebas rausvo atspalvio. Žydi liepos–spalio mėnesiais, tad idealiai tinka vėlyvų gėlių lysvėms. Žiedeliai tankūs, nedideli, susitelkę tarsi į mažus debesėlius ant stiebų viršūnių. Žiedo tekstūra iš tolo primena popierių, todėl žiedeliai atrodo trapūs ir elegantiški.

Šias gėles galima auginti atskirai, kaip pavienius augalus arba atskirą augalų grupę, taip pat jie puikiai tinka aplink ribinį sodo kraštą. Jie taip pat puikiai dera kartu su panašiais vienmečiais augalais arba su anksčiau nužydinčiomis gėlėmis, kurių lapai užgožtų kermėkų lapus ir liktų tik įstabūs ir lengvučiai, tarsi popieriniai, jų žiedynai.

Kermėkas: išvaizda ir paplitimas

Kermėko rūšys

Kadangi kermėkas yra šiltų ir sausų, dažniausiai pajūrio ar kopų, augalas, Lietuvoje nėra didelio jų rūšių pasirinkimo, kadangi ne visos rūšys gali prisitaikyti prie lietuviško klimato. Iš dažniausiai mūsų krašte auginamų galima paminėti šias kermėko rūšis:

  • Karpytalapis kermėkas (L. sinuatum) natūraliai auga Viduržemio jūros regione nuo Portugalijos iki Mažosios Azijos ir Šiaurės Afrikoje. Stiebas belapis, užauga iki 50 cm aukščio. Žiedeliai maži, vos 1 cm skersmens. Žydi liepos–spalio mėnesiais įvairių spalvų žiedais: violetiniais, geltonais, baltais, rožiniais, rausvais, levandų spalvos ir kt. Atsparus šalnoms, tačiau Lietuvoje nežiemoja.
  • Plačialapis kermėkas (L. latifolium) blizgiais, žaliais lapais, sudarančiais dailų žemės kilimą. Žiedai levandų spalvos, susitelkę į „debesėlius“ stiebų viršūnėse. Žydi liepos–rugsėjo mėnesiais. Užauga iki 45–75 cm aukščio ir 30–45 cm pločio. Tinka natūralistiniams želdiniams, alpinariumams, auginimui lauko vazonuose.
  • Suvorovo kermėkas (L. Suworowii) išsiskiria itin įspūdingais žiedais. Žydi liepos–rugsėjo mėnesiais, gausiais, rožinės spalvos žiedais. Itin išskirtinė žiedynų forma – žiedai auga vertikaliai, žiedynai primena pieštuko formą. Užauga iki 50–70 cm aukščio.

Kermėko auginimas: tinkama vieta ir dirva

Šviesa. Kermėkas – tikras saulės vonių mėgėjas, todėl renkant jam augimo vietą į tai būtina atsižvelgti. Ši gėlė geriausiai auga ir gražiausiai atsiskleidžia, augdama pilnoje saulės šviesoje. Norint užtikrinti gausų ir ilgalaikį žydėjimą, reikia užtikrinti, kada kermėkas per dieną gautų bent 6–8 valandas tiesioginių saulės spindulių.
Pavėsingose vietose kermėkas augs silpniau, žiedai bus mažesni ir blyškesni, o augalo forma mažiau kompaktiška.

Dirva. Kermėkui auginti reikalingas labai gerai drenuojantis dirvožemis. Drėgmės pertekliaus ir tuo labiau užmirkimo šie augalai nepakenčia. Geriausiai auga lengvuose, smėlinguose arba smėlio ir molio mišinio dirvožemiuose. Tinkamas dirvožemis nuo silpnai rūgštaus iki neutralaus (pH 6–7,5). Kermėkas prastai auga sunkioje, drėgnoje dirvoje.
Kadangi natūraliai auga gana skurdžioje dirvoje, tad ir gėlyne persistengti nereikia gerinant dirvožemį. Geriau palaikyti kuo artimesnę natūraliai aplinką. Vis dėlto gausiau žydi, kai dirva yra derlingesnė negu visiškai skurdi.

Plačialapis kermėkas
Plačialapis kermėkas

Kada sėti kermėką?

Kermėkas gali būti sėjamas tiesiai į atvirą dirvą arba daiginamas daigyklose. Jeigu nuspręsite sėklas susidaiginti ir tik paaugusius daigelius perkelti į lysves, sėklas pasėti reikėtų kovo–balandžio mėnesiais. Sėklos sėjamos žemės paviršiuje, jas tik lengvai prispaudžiant prie dirvos. Pasėtas patariama uždengti plėvele ir daiginti šviesioje, tačiau ne saulėtoje, ir šiltoje (+18–20 °C) vietoje.

Sėklos sudygsta per 14–21 dieną.

Į atvirą dirvą daigai persodinami arba sėklos sėjamos pasibaigus šalnoms, gegužės–birželio mėnesiais. Jeigu numatomos didelės šalnos, augalus nakčiai pridenkite.

Kermėkas: priežiūros ypatumai

Parinkus tinkamą dirvą ir saulėtą vietą, kermėko priežiūra toliau nesukels didelių sunkumų. Teliks laukti, kada augalas sužydės ir galėsite grožėtis jo trapiu, elegantišku grožiu.

Žemiau pateikiama keletas priežiūros patarimų, kad kermėko auginimas būtų kuo lengvesnis.

Laistymas. Kaip ir dauguma kitų Viduržemio jūros regiono augalų, kermėkai yra atsparūs sausrai ir geriau toleruoja trumpalaikį vandens trūkumą nei perteklių. Laistyti reikėtų saikingai, ypač atkreipiant dėmesį į dirvožemio tipą. Tarp laistymų reikia leisti dirvai išdžiūti. Kermėkas geriau auga, jei laistomas retai, bet gausiai, kad vanduo įsiskverbtų į gilesnius dirvožemio sluoksnius. Tai skatina šaknų sistemos plitimą ir stiprina augalo atsparumą sausrai.
Dažniau ir reguliariai reikia palaistyti tik naujai pasodintus augalus, kol šie prigis ir pakankamai sustiprės.

Tręšimas. Tręšiant kermėką reikia būti labai atsargiems, kad trąšų nepadaugintume. Per didelis trąšų, ypač turinčių daug azoto, kiekis gali skatinti lapijos augimą, o augalas taip niekada ir nepražys. Be to, per didelis trąšų kiekis gali apskritai pražudyti augalą. Todėl jeigu kermėkas auga ganėtinai derlingoje dirvoje, geriau nuo tręšimo susilaikyti. Jeigu auga labai skurdžiame dirvožemyje, galima patręšti žydintiems augalams subalansuotomis, lėto išsiskyrimo trąšomis arba kompostu.

Genėjimas. Nužydėjusius žiedus patariama nukirpti, kad augalas augintų daugiau ir gražesnių žiedų. Juos taip pat drąsiai skinkite, merkite į vazas ar tiesiog džiovinkite. Džiovinti kermėkų žiedai puikiai išlaiko ne tik savo formą, bet ir spalvas.

Atramos. Kai kurioms aukštesnėms kermėkų rūšims, gali prireikti papildomų atramų, kad jos išlaikytų savo vertikalų augimą. Jeigu pastebite, kad augalui reikalinga pagalba, jis nebepajėgia išsilaikyti tiesiai, įsmeikite šalia kuoliuką ir kermėką pririškite.

Suvorovo kermėkas
Suvorovo kermėkas

Kaip dauginamas kermėkas?

Paprasčiausia ir efektyviausia mūsų klimate auginamus kermėkus padauginti sėklomis. Ten, kur jie auga kaip daugiamečiai augalai, gali būti dauginami ir dalijant kerą arba auginiais.

Dauginimas sėklomis yra toks pats procesas, kaip ir kermėko sėja. Sėklos sėjamos pavasarį į daigyklas arba tiesiai į atvirą dirvą.

Kermėko kenkėjai ir ligos

Kermėkas yra gana atsparus daugumai ligų ir kenkėjų, tačiau kartais gali būti paveikiamas šaknų puvinio, ypač jeigu dirvožemis yra pernelyg drėgnas ir / arba sunkus. Todėl svarbu užtikrinti gerą drenažą ir vengti perlaistymo.

Taip pat kermėką gali užpulti amarai ar voratinklinės erkės, tačiau retai kada šie kenkėjai sukelia didesnių problemų. Dažniausiai su jais augalas susidoroja pats arba pakanka natūralių insekticidų.

Kermėko auginimas talpoje

Žemesnių rūšių kermėkas gražiai atrodys ir augdamas lauko vazonuose ar kitose talpose. Šios gėlės tikrai papuoš balkoną, terasą ar kiemą. Tuo labiau, kad žydi kermėkas gana ilgai.

Auginamam talpoje kermėkui tinkamiausias smėlingas, šarminis ir vandeniui labai laidus vazoninių žemių mišinys. Be to, reikia parinkti ir tokį vazoną, kad jo dugne būtų pakankamai drenažo angų ir vandens perteklius galėtų laisvai nutekėti.

Taigi kermėko auginimas yra visiškai lengvas ir paprastas, o štai jo žiedų grožis tikrai įspūdingas. Ne veltui kitose šalyse jis dar vadinamas jūrine levanda. Žiedų grožis ir trapumas užburia panašiai kaip žydintys levandų laukai.

Kermėkas idealiai tinka sausoms ir skintų gėlių puokštėms

Šaltiniai:

  1. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/statice/growing-sea-lavender-plants.htm
  2. https://www.thespruce.com/growing-sea-lavender-5075210
  3. https://www.gardenersworld.com/plants/limonium-sinuatum/
  4. https://www.gardenexpress.com.au/sea-lavender-growing-guide/
  5. https://plantura.garden/uk/flowers-perennials/sea-lavender/sea-lavender-overview

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *