Skip to content

Balanda. Sužinokite, ką skanaus iš jos galima pagaminti ir kodėl neverta ant jos pykti?

Balanda
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Balanda – viena labiausiai nemėgstamų piktžolių. Ji greitai auga, subrandina daug sėklų ir gausiai dauginasi. Vienintelis pliusas tarp gausybės minusų, kad ją gana lengva išrauti. Bet ar tikrai nieko daugiau gero apie šią žolę pasakyti negalime? Iš tiesų balanda – puikus pavasarinis vitaminų šaltinis. Be to, ji labai skani ir puikiai dera tiek salotose, tiek sriubose. Tad kuo naudinga balanda ir ką galime iš jos pagaminti?

Balanda

Turbūt nerasime daržus auginančio žmogaus nepažįstančio balandos. Vis dėlto jeigu dar nežinote, kaip ji atrodo, prašome susipažinti.

Balanda (Chenopodium) yra vienmetė žolė, priklausanti balandinių žolių šeimai. Šiai šeimai iš viso priklauso apie 250 rūšių augalų visame pasaulyje. Lietuvoje auga 16 rūšių. Labiausiai paplitusi ir geriausiai pažįstama baltoji balanda (Chenopodium album), tad būtent apie ją ir kalbėsime toliau.

Baltoji balanda gali užaugti labai aukšta, net iki 150 cm aukščio. Jos stiebas status, briaunotas ir šakotas. Lapai kiaušiniškai rombiški arba pailgi, kartais skiautėti. Žiedų kamuolėliai, susitelkę gausiai lapuotomis šluotelėmis, sudaro varputes. Vienas augalas gali subrandinti net 100 000 sėklų, kurias lengvai išnešioja vėjas. Tad akivaizdu, jog dauginasi baltoji balanda tikrai sparčiai. Tačiau balandos gyvenimas tiesiogiai priklauso nuo žmogaus veiklos: jos auga tik dirbamosios žemės plotuose.

Balanda

Kam naudojama balanda?

Baltoji balanda nuo seno naudojama maistui bei pašarui. Anksčiau tai buvo tik vargšų bei badmečio maistas. Jauni balandos stiebeliai bei šakelės buvo naudojami maistui taip pat kaip špinatai ar rūgštynės: salotoms, sriuboms, troškiniams. Iš sėklų kepdavo duoną. Beje, baltosios balandos sėklos niekuo nenusileidžia dabar taip populiarioms bolivinės balandos ar burnočių sėkloms. Ir šiandien galime jas naudoti košėms virti, iš maltų kepti duoną ar sausainius.

Kaip ir dauguma daržo žolių, balandos pasirodo pirmiau už mūsų pasėtas daržoves, salotas, tad ravėdami daržus galime tuo pačiu ir prisirinkti puikaus maisto, tikro vitaminų šaltinio mūsų stalui.

Be to, baltoji balanda pasižymi vaistinėmis savybėmis, tad jos žolė, sėklos bei nužydėję viršūnėlės naudojamos arbatoms, tinktūroms ruošti. Dėdami balandas į salotas ar sriubas taip pat gauname visas jos naudingąsias medžiagas.

Kuo naudinga balanda?

Balanda turi labai daug vitaminų C, A ir B, mineralų ir antioksidantų. Tai puikus geležies, kalio, aminorūgščių, kalcio ir fosforo šaltinis. Trumpai tariant tikra atgaiva po žiemos atsigaunančiam organizmui.

Be to, balanda itin naudinga mūsų sveikatai:

  • Balandoje esančios aminorūgštys dalyvauja ląstelių „statyboje“, todėl užtikrina gerą ląstelių funkcionavimą, formavimąsi ir atsistatymą.
  • Kaip ir dauguma augalinio maisto, daržovių, balandos yra puikus skaidulų šaltinis. Skaidulos svarbios gerai virškinimo sistemos funkcijai užtikrinti, taip pat ilgam laikui suteikia sotumo jausmą.
  • Balandų įtraukimas į savo meniu gali padėti sumažinti svorį. Jose daug skaidulinių medžiagų, kurios ilgam suteikia sotumo, be to, mažai kalorijų ir angliavandenių. JAV tyrimų duomenimis didesnis lapinių daržovių suvartojimas veiksmingai padeda kovoti su antsvoriu.
  • Balanda taip pat valo kraują, o tai užtikrina sveiką plaukų, odos ir nagų būklę, stiprina imunitetą, šalina toksinus.
  • Kadangi balandų sudėtyje yra daug cinko bei geležies, o taip pat ir vitamino C, jų vartojimas gali padėti kovoti su mažakraujyste. Cinkas taip pat labai svarbus plaukų, nagų ir odos sveikatai.
  • Dėl vitamino C gausos, balanda padeda kraujuojančioms dantenoms bei naudinga asmenims, susiduriantiems su padidėjusiu dantų jautrumu. Be to, ji naikina blogą burnos kvapą sukeliančias bakterijas.
Balanda

Balandos naudojimas maistui

Balanda vienas tų laukinių augalų, kuriuos ne tik sveika, bet ir tikrai skanu valgyti bei lengva paruošti. Ji neturi jokio aštraus, kartaus ar kito stipraus skonio. Iš esmės skoniu labai primena špinatus, rūgštynes, tik neturi jiems būdingo rūgštumo. Skonis švelnus, kiek prėskas, todėl idealiai tinka su kitomis laukinėmis žolėmis, pvz., kartesnėmis kiaulpienėmis ar išraiškingesnio skonio garšvomis. Taip pat balandos gali pakeisti salotas tradicinėse ridikėlių, salotų ir svogūnų laiškų salotose su grietine.

Augalas tinkamas maistui tol, kol jo kotas lengvai lūžta. Jau paaugę balandos valgomos su visais stiebeliais ir lapais panašiai kaip brokoliai. Jeigu kotas kietokas, jį galima nulupti. Prasidėjus vasaros karščiams, balandos paprastai medėja, tampa kietos ir nebeskanios. Tokias be jokio sąžinės graužimo galima mesti į kompostą ar naudoti gyvulių pašarui. Tačiau kokią vieną balandą galima pasilikti, kad išbarstytų sėklas ir rudeniop vėl turėtume šviežių žolių.

Balandos lapus taip pat galima džiovinti ir naudoti kaip prieskonius sriuboms ar troškiniams. Taip pat juos galima sumalti ir įdėti į kepinius, pakeičiant dalį miltų.

Baltosios balandos sėklos gali pakeisti bolivinės balandos sėklas. Jos lengvai surenkamos ir nieko nekainuoja. Na, tik šiek tiek laiko joms išdžiovinti ir išsijoti. Nuo kotelių sėklos nubraukiamos lengvai, tiesiog saujomis. Po to patiesiamos džiovinti, o išdžiūvusios patrinamos tarp delnų, kad atsiskirtų lukštai, ir persijojamos nuo šiukšlių bei lukštų. Naudojamos taip pat kaip bolivinių balandų ar burnočių sėklos.

Balandų sriuba

Balandos ir makaronų salotos

Tai lengvai paruošiamos, skanios ir sočios salotos. Puikiai tiks kaip pagrindinis valgis arba kaip garnyras prie mėsos ar paukštienos patiekalų. Gali būti valgomos tiek šiltos, tiek šaltos.

Ingredientai 4 porcijoms:

  • 250 g makaronų;
  • 100 g balandos lapelių;
  • keli vyšniniai pomidoriukai;
  • 4 v. š. alyvuogių aliejaus;
  • 1 v. š. citrinos sulčių;
  • 2 skiltelės česnako;
  • žiupsnelis druskos, maltų juodųjų pipirų
  • mėgiami prieskoniai (pvz., bazilikas, raudonėlis, mėta).

Paruošimas:

  1. Makaronus išvirti pasūdytame vandenyje ir nusunkti. Suberti į dubenį.
  2. Pomidorus perpjauti pusiau. Balandos lapus gerai nuplauti, nusausinti ir supjaustyti. Viską suberti į dubenį su makaronais.
  3. Paruošti padažą: sumaišyti aliejų, citrinos sultis, druską, pipirus, išspaustą česnaką, prieskonius. Užpilti ant salotų ir labai gerai išmaišyti.
  4. Patiekiant galima užberti fetos arba tarkuoto Parmezano sūrio.
Balandos ir makaronų salotos

Pusryčių omletas su balanda

Itin greitas, sotus ir tikrai skanus patiekalas pusryčiams. Galbūt kažką panašaus jau esate gaminę su špinatais, tad pasigaminti bus tikrai paprasta, o tokių pusryčių nauda labai didelė.

Ingredientai 4 porcijoms:

  • 6 kiaušiniai;
  • 1 puodelis smulkintų balandų lapelių;
  • 1 v. š. sviesto;
  • 2 skiltelės česnako;
  • 1 nedidelis svogūnas;
  • ½ stiklinės pieno;
  • žiupsnelis druskos ir pipirų.

Paruošimas:

  1. Keptuvėje įkaitinti sviestą ir ant nedidelės ugnies pakepinti smulkiai pjaustytą svogūną, kol gražiai pagels ir suminkštės.
  2. Smulkiai supjaustyti česnako skilteles ir suberti į svogūnus. Nuolat maišant pakepti dar 1 min.
  3. Suberti smulkintus balandų lapelius ir maišant pakepinti, kol suminkštės.
  4. Dubenyje išplakti kiaušinius su pienu, druska ir pipirais. Suberti daržoves ir gerai išmaišyti.
  5. Kepimo formą patepti sviestu arba iškloti kepimo popieriumi ir supilti paruoštą omletą.
  6. Kepti iki 190 °C įkaitintoje orkaitėje apie 20–30 min.
  7. Patiekiant galima pabarstyti smulkintais krapais ar svogūno laiškais.
Omletas su balanda

Balandų sriuba

Iš balandų galima virti tokią pačią sriubą kaip iš špinatų, rūgštynių. Tik jai papildomai reikės šiek tiek rūgštelės. Žinoma, jeigu norisi rūgščiau. Jeigu rūgštynių sriubos nemėgstate būtent dėl jų rūgšties, balandų sriuba bus puikus pasirinkimas.

Ingredientai 4 porcijoms:

  • 250 g balandų lapų;
  • 1 nedidelė morka;
  • 2 l mėsos ar daržovių sultinio;
  • 1 v. š. sviesto;
  • 3 v. š. miltų;
  • 1 stiklinė pieno;
  • žiupsnelis druskos, pipirų, petražolės lapelių;
  • 1 kiaušinis.

Paruošimas:

  1. Balandų lapus nuplauti, susmulkinti ir pavirti apie 5 min pasūdytame vandenyje.
  2. Morkas nuskusti, nuplauti, supjaustyti ir pavirti atskirai kelias minutes, kol suminkštės.
  3. Keptuvėje įkaitinti sviestą ir nuolat maišant pakepinti jame miltus. Įpilti šiek tiek morkų nuoviro ir supilti pieną. Įberti druskos, pipirų, suberti petražoles ir viską gerai išmaišyti.
  4. Balandas, morkas ir padažą supilti į sultinį, ir maišant pavirti apie 5 min.
  5. Išplakti kiaušinį ir maišant supilti į verdamą sriubą. Pavirti dar 1 min.
  6. Patiekiant galima pagardinti grietine arba šlakeliu citrinos sulčių.

Patarimas: jeigu norisi sotesnės, tirštesnės sriubos, galima įdėti jau išvirtų lęšių ar kitų mėgstamų kruopų.

Balandų sriuba

Šaltiniai:

  1. https://www.shethepeople.tv/health/7-reasons-why-bathua-is-good-for-your-health/
  2. https://www.onlymyhealth.com/expert-shares-reasons-to-add-goosefoot-bathua
  3. https://www.vle.lt/straipsnis/balanda/
  4. https://cookinpolish.com/goosefoot-soup/
  5. https://www.wildfooduk.com/edible-wild-plants/fat-hen/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *