Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Universalumu stebinanti mahonija: ir uogas vedantis augalas sodui, ir tradicinės Kinų medicinos patikrintas vaistas

Mahonija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Mahonija – tai universalus, dekoratyvus krūmas, išsiskiriantys geltonais žiedais, vešlia lapija ir savo architektūrine forma. Kilusi iš Azijos ir Šiaurės Amerikos, ji dažnai naudojama kraštovaizdžių dizaino kūrimui, taip pat, kaip dekoratyvus sodų elementas.

Kaip atpažinti mahoniją?

Mahonija (Mahonia) priklauso raugerškinių (Berberidaceae) šeimos augalų genčiai. Paplitusi Rytų ir Pietryčių Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje; didžiausia rūšių įvairovė – Rytų Azijoje.

Mahonija – visžalis krūmas, kartais iki 8 m išaugantis medis. Jos lapai sudėtiniai, sudaryti iš 3–41 lapelio, neporomis plunksniški. Lapalakščio kraštas smulkiai pjūkliškai dantytas, dažnai su įvairaus ilgio dygliukais. Žiedai geltoni, susitelkę į viršūnines kekes arba šluoteles. Vaisius – kiaušiniška ar ritiniška tamsiai mėlyna arba juoda su melsva ar pilkšva apnaša uoga.

Yra žinoma apie 60 mahonijos rūšių. Gluosnialapė mahonija (Mahonia fortunei), gyslotoji mahonija (Mahonia nervosa), gulsčioji mahonija (Mahonia repens)vaistiniai augalai, turintys antibakterinių savybių. Gydymo tikslais dažniausiai naudojama mahonijos šakų ir šaknų žievė, rečiau lapai. Daugelio mahonijų rūgštūs ar rūgštoki vaisiai valgomi švieži, verdama uogienė, iš sudžiovintų – arbata.

Lietuvoje dekoratyviniuose želdynuose dažniausiai auginama dyglialapė mahonija.

Bendrinis pavadinimasMahonija
Botaninis pavadinimasMahonia spp.
Augalo tipasKrūmas
Augalo dydisGali užaugti nuo 1 m iki 3 m
Saulės poreikisDalinė saulė, dalinis pavėsis
Dirvožemio tipasDrėgnas, gerai įdirbtas
Žydėjimo laikasPavasaris
Žiedų spalvaGeltona
Bendroji informacija apie mahoniją

Populiariausios mahonijos rūšys

Mahonijų  augalai priklauso berberidinių (Berberidaceae) šeimai, kuriai priklauso daugiau kaip 70 visžalių ir lapuočių krūmų rūšių. Štai kelios populiarios Mahonia augalų veislės.

Ilgakekė mahonija
Ilgakekė mahonija
  • Dyglialapė mahonija (Mahonia aquifolium). Šiai rūšiai, kilusiai iš vakarinių Jungtinių Amerikos Valstijų, būdingi į dygialapio bugienio (Ilex aquifolium) panašūs lapai ir geltonų žiedų kekės pavasarį. Augalas subrandina valgomas mėlynai juodas uogas, kurios naudojamos uogienėms ir drebučiams gaminti. Užauga iki 1.80 m. Ši mahonijos rūšis yra dažniausiai auginama Lietuvoje.
  • Ilgakekė mahonija (Mahonia bealei). Ši rūšis, kilusi iš Kinijos, turi didelius, odiškus lapus, kurie rudenį nusidažo bronzine spalva. Ankstyvą pavasarį žydi kvapniais geltonais žiedais. Verta paminėti, kad ši mahonija buvo populiari dekoratyvinė rūšis, tačiau dabar daugelyje pietinių valstijų (JAV) ji priskiriama prie labai invazinių.
  • Japoninė mahonija (Mahonia japonica). Ši rūšis kilusi iš Japonijos, ankstyvą pavasarį žydi kvapniais, geltonais žiedais. Jos lapai mažesni nei kitų mahonijų veislių, o augimas kompaktiškas, todėl ji puikiai tinka mažesniems sodams.
  • Gyslotoji mahonija (Mahonia nervosa). Ši mahonija, dar vadinama Oregono vynuogėmis, yra vaistinis augalas. Ji auga  Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų pakrančių atogrąžų miškuose. Jos visžaliai lapai išauga iš centrinio taško su aštriais dantukais, panašiais į dygialapio bugienio (Ilex aquifolium) lapkočius, išsidėsčiusius poromis išilgai standžių geltonų stiebų. Ankstyvą pavasarį iš centrinės augančios viršūnės išsiskleidžia citrinų geltonumo žiedų kekės. Vasarą vaisingi žiedų kiaušinėliai išbrinksta į vynuoges primenančias kekes su itin rūgščiomis tamsiai mėlynos spalvos uogomis.
  • Gluosnialapė mahonija (Mahonia fortunei). Ši mahonijų rūšis taip pat yra vaistinė, tačiau išsiskirianti savo subtiliu grožiu. Žydi 3-4 cm ilgio geltonų žiedų žiedais nuo rugpjūčio pabaigos iki spalio pradžios. Švelnesniuose regionuose išaugina mažas mėlynas uogas. Tai puikus šešėlinio sodo augalas, kuris gali užpildyti erdvę, jei auginamas masiškai. Paprastai užauga tik 1-1,5 m aukščio. Kadangi retai subrandina gyvybingų sėklų, geriausiai dauginti iš auginių rudenį, be to, gana lengvai įsišaknija.
  • Guslčioji mahonija (Mahonia repens). Ši mahonija dar vadinama žemąja Oregono vynuoge, yra visžalė, ištverminga ir atspari sausrai. Tai vaistinis augalas, pasipuošiantis geltonais žiedais, kurie privilioja bites, paukščius ir kitus apdulkintojus. Vėliau žiedai subręsta į uogas, skirtas kiemo paukščiams ir laukiniams gyvūnams. Jos lapai yra švelnesni ir apvalesni nei jos giminaitės gyslotosios mahonijos. Vasarą ji sodui suteikia sezoninę spalvą – lapai būna neryškiai melsvai žali, o žiemą – bronzos, kaštoninės ir raudonos spalvos atspalvių.
  • Charity Mahonia (Mahonia x media „Charity“). Ši hibridinė veislė, sukryžminta tarp M. japonica ir M. lomariifolia, pasižymi didele, architektūriška forma ir kvepiančių geltonų žiedų kekėmis. Aukštas, tvirtas ir lengvai prisitaikantis hibridas; gali siekti iki 4 m aukštį; dažnai naudojamas natūraliai atrodančiai privatumo suteikiančiai tvorai sukurti.

Kaip tinkamai prižiūrėti mahoniją?

Nors mahonijų rūšių yra itin daug, Lietuvoje galima įsigyti tik dyglialapės mohinijos sodinukų, ji ypač populiari dekoratyviniuose želdynuose.

Ši mahonija, kaip ir kitos jos rūšys, yra lėtai augantis, ištvermingas ir nereiklus priežiūrai krūmas. Jos nemėgsta būti perkeliamos, todėl norėdami, kad augalas džiugintų, parinkitę jai nuolatinę vietą. Taip pat, pasirūpinkite, kad mahonijai skirta vieta būtų apsaugota nuo vėjų ir pakankamai didelė, kad ji galėtų plėstis. Tačiau venkite sodinti ją per arti šaligatvių ar poilsio zonų, nes dygliuoti lapai gali užkliudyti tiek jus, tiek praeivius.

Geltonais žiedais mahonija pasipuošia kovogegužės mėnesiais. Jie išsiskiria ne tik spalva, bet ir saldžiu kvapu, kuris ypač suintensyvėja sutemus, vakare. Šis kvapas pritraukia apdulkintojus.

Mahonija

Kaip genėti mahoniją?

Nors kasmetinis genėjimas ir nėra reikalingas mahonijai, nes ji auga itin lėtai, tačiau jei ją auginate mažame sode, genėjimas padės mahoniją išlaikyti kompaktiško dydžio.

Mahonijai nėra taikomi griežti genėjimo reikalavimai. Tačiau, kas kelerius metus, ankstyvą pavasarį, kai praeina šalnos, lengvai genint galima paskatinti sveikų lapų augimą. Taip pat, tai padės išlaikyti tvarkingą krūmo išvaizdą.

Jei jūsų mahonijos krūmas užaugo neaukštas iššsišakojęs arba priešingai, itin aukštas, tačiau jo pagrindas tapo plikas, padėti jam galite nukirpdami jį iki pat žemės. Taip nukirpus mahoniją, aplink krūmo pagrindą patartina mulčiuoti ir lengvai pamaitinti, kad paskatintumėte naują, sveiką augimą. Taip pat pravartu kontroliuoti ir mahonijų atžalas, jei nenorite, kad jos uzurpuotų jūsų sodą. Tai galite padaryti, jas pašalindami.

Mahonija, kaip sodo dizaino elementas

Mahonija – neįtikėtinai universalus augalas, kurio panaudojimo būdas jūsų sode priklauso tik nuo jūsų fantazijos. Pateikiame keletą kūrybiškų būdų, kaip galite mahoniją įtraukti į savo sodo dizainą.

Mahonija
  • Sienos ir gyvatvorės. Mahonija pasižymi lėtu, tačiau tankiu augimo pobūdžiu, todėl ją galima naudoti apvadams ir gyvatvorėms formuoti. Jos visžaliai lapai išsiskiria savo ryškia spalva ir forma ištisus metus, todėl puikiai sukurs natūralų barjerą jūsų sodo erdvėms apibrėžti.
  • Sodinti aplink pamatus. Mahoniją galima sodinti ir prie namo pamatų, taip suteikiant pastatui spalvingumo ir tekstūros pojūčius. Jos lapija gali padėti sušvelninti kietus, aštrius pastatų kampus ir kraštus ir sukurti natūralų perėjimą iš namų į sodo erdvę.
  • Mišrūs apvadai. Mahonija gali būti sodinama ir mišriuose apvaduose su kitais krūmais, daugiamečiais ar vienmečiais augalais. Jos ryškūs, geltoni žiedai gražiai kontrastuoja su kitomis sodo spalvomis, o visžalė lapija padės sukurti foną kitiems augalams atsiskleisti.
  • Vazonai. Jei neturi daug vietos ar erdvės sode, mahoniją galite auginti vazonuose terasoje, balkone ar kitose nedidelėse erdvėse. Sodindami kartu su kitais augalais į vazoną, galite sukurti įdomią kompoziciją.
  • Derinimas. Jei norite sukurti išskirtinį sodo dizaino akcentą, pasitelkdami mahoniją, sodidinkite ją kartu melsve ir paparčiu. Taip sukursite akį traukiantį šešėlių sodą. O jei kuriate dalinio pavėsio sodą, mahoniją komponuokite drauge su kininiu iešmeniu, kolokazija ar hortenzija.
  • Paslėpti tai, į ką nesinori žiūrėti. Mahonija taip pat puikiai tiks į tas vietas, kurias norite šiek tiek paslėpti. Nesvarbu, kas tai bebūtų: seni pamatai, komposto dėžė ar suklypęs pastatas.

Mahonijos uogos – naudingos sveikatai?

Daugumos rūšių mahonijos uogos, kartu ir dyglialapės mahonijos, yra ne tik dekoratyvios, valgomos, tačiau naudojamos ir medicinoje. Tradicinėje kinų medicinoje dyglialapė mahonija naudojama gydant įvairias ligas, įskaitant psoriazę, skrandžio problemas ir rėmenį, net ir prastą nuotaiką.

Štai, ką moksliniai tyrimai kalba apie jų naudą.

Mahonijos uogos

Dyglialapės mahonijos uogų naudojimas odos ir skrandžio problemų gydyme

Odos ligų gydymas. Dyglialapės mahonijos uogos mažina su psoriaze ir atopiniu dermatitu susijusių simptomų gydymą. Šios dažnos uždegiminės odos ligos gali būti lėtinės ir pasireikšti bet kurioje kūno vietoje. Psoriazei būdingos rausvos, žvynuotos odos dėmės, o atopinis dermatitas yra sunki egzemos forma, sukelianti niežtinčią ir sausą odą.

 Atlikus 6 mė. trukmės tyrimą su 32 psoriaze sergančiais žmonėmis, kurie naudojo dyglialapės mahonijos uogų vietinio poveikio kremą, 63 % žmonių teigė, kad produktas buvo toks pat arba geresnis už standartinį farmacinį gydymą. Taip pat,  12 sav. trukmės tyrime 39 žmonėms, naudojusiems dyglialapės mahonijos uogų  kremą, žymiai pagerėjo psoriazės simptomai, kurie išliko stabilūs ir 1 mėn. nereikėjo jokio tolesnio gydymo. O atlikus 3 mėn. tyrimą su 42 atopiniu dermatitu sergančiais žmonėmis, pastebėta, kad jiems 3 kartus per dieną tepant odą kremu su dyglialapės mahonijos uogomis, ligos simptomai sumažėjo.

Nors šie rezultatai daug žadantys, tačiau norint nustatyti, ar šis augalas gali padėti gydyti šias ligas, būtina atlikti išsamesnius tyrimus.

Gali palengvinti keletą skrandžio problemų. Dyglialapės mahonijos uogose esantis berberinas gali palengvinti dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) simptomus ir kitas skrandžio problemas, pavyzdžiui, žarnyno uždegimą.

Atlikus 8 sav. trukmės tyrimą su 196 DŽS sergančiais žmonėmis, tiems, kurie buvo gydomi berberinu, sumažėjo viduriavimo dažnumas, pilvo skausmas ir bendri DŽS simptomai, palyginus su tais, kurie vartojo placebą. O tyrimai su gyvūnais, kuriuose naudotas šis junginys, parodė, kad palengvėjo ne tik DŽS simptomai, bet ir kitos skrandžio ligos, pavyzdžiui, žarnyno uždegimas.

Vis dėlto žmonių tyrimų apie dyglialapės mahonijos uogas ir žarnyno uždegimo poveikį dar trūksta.

Gali padėti sumažinti rėmenį. Rėmuo yra dažnas rūgšties refliukso simptomas, kuris atsiranda, kai skrandžio rūgštis patenka į stemplę. Rėmuo sukelia skausmingą, deginantį pojūtį gerklėje arba krūtinėje. Dėl priešuždegiminio berberino poveikio dyglialapės mahonijos uogos gali padėti išvengti rėmens ir su juo susijusių stemplės pažeidimų.

Atlikus tyrimą su žiurkėmis, sergančiomis rūgštiniu refliuksu, žiurkėms, gydytoms berberinu, stemplės pažeidimai buvo mažesni nei žiurkėms, gydytoms omeprazolu – įprastu farmaciniu vaistu nuo rėmens. Vis dėlto, verta nepamiršti, kad tam, jog uogų poveikis būtų moksliškai įrodytas, reikalingi atlikti tyrimai su žmonėmis.

Mahonijos uogos

Dyglialapės mahonijos uogų naudojimas kitų susirgimų gydyme

Gali padėti pagerinti nuotaiką. Kai kurie duomenys rodo, kad berberinas, veiklusis dyglialapės mahonijos uogų junginys, gali palengvinti depresijos ir lėtinio streso simptomus. Atlikus 15 dienų trukmės tyrimą su pelėmis, gydymas berberinu padidino serotonino ir dopamino kiekį atitinkamai 19 % ir 52 %.

Vis dėlto, prieš rekomenduojant dyglialapės mahonijos uogas kaip depresijos gydymo būdą, būtina atlikti tyrimus su žmonėmis.

Kiti galimi naudojimo būdai. Berberinas, veiklusis dyglialapės mahonijos uogų junginys, pasižymi stipriu antimikrobiniu aktyvumu. Jis daugiausia vartojamas bakterijų sukeltam viduriavimui ir parazitinėms infekcijoms gydyti. Tyrimas atskleidė, kad dyglialapės mahonijos uogų ekstraktai pasižymi antimikrobiniu aktyvumu prieš tam tikras kenksmingas bakterijas, grybelius ir pirmuonis. Kiti tyrimai rodo panašius rezultatus, įrodančius, kad berberinas gali kovoti su MRSA ir kitomis bakterinėmis infekcijomis, pavyzdžiui, E. coli sukeltomis infekcijomis.

Šalutinis mahonijos uogų efektas

Nepaisant galimos dyglialapės mahonijos uogų naudos, verta išskirti keletą susirūpinimą keliančių dalykų, susijusių su jų vartojimu.

Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai: viduriavimas, vidurių užkietėjimas, besikaupiančios dujos, skrandžio sutrikimai, niežėjimas, deginimas ir dirginimas (vietinio kremo vartojimo vietoje), bėrimas (ypač naudojant vietinio poveikio priemones). Sunkus šalutinis poveikis pasireiškia retai. Alergija dyglialapės mahonijos uogų sudedamosioms dalims gali sukelti anafilaksiją – sunkią, gyvybei pavojingą alerginę reakciją, tačiau tai pasitaiko retai. Vartojant per daug uogų, ypač per daug berberino, gali pasireikšti tokie sutrikimai, kaip gelta, ypač jei vartojamos didelės dozės.

Be to, vaikai ir nėščios ar krūtimi maitinančios moterys turėtų vengti visų šio produkto preparatų, nes trūksta informacijos apie jų saugumą. Pažymėtina tik tai, kad berberinas gali pereiti placentą ir sukelti sąrėmius. Venkite mahonijos uogų, jei esate alergiški kitoms berberinių (Berberidaceae) šeimos žolelėms.

Kol nėra klinikinių duomenų apie ilgalaikio vartojimo saugumą, nerekomenduojama jų vartoti ilgą laiką.

Primename, prieš vartodami papildus, tinktūras ar kitas geriamąsias šio augalo formas, turite būti atsargūs ir pasitarti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Šaltiniai:
https://www.southernliving.com/mahonia-7371063
https://www.thespruce.com/mahonia-5214394
https://www.palmaverde.nl/en/mahonia-aquifolium-mahonia-shrub.html?id=252820003
https://emeraldplants.co.uk/mahonia-plants/
https://plantsbymail.com/blogs/landscaping-ideas/how-to-use-soft-caress-mahonia-in-your-garden
https://southernlivingplants.com/plan-your-garden/3-ways-to-use-soft-caress-mahonia-in-your-garden/
https://www.verywellhealth.com/oregon-grape-benefits-4590368
https://www.healthline.com/nutrition/oregon-grape

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Germantė Gergardaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *