Skip to content

Daugiametė saulutė – paprasta, bet ne prasta gėlė, populiari visame pasaulyje. Auginimo ir priežiūros vadovas

Daugiametė saulutė – paprasta, bet ne prasta gėlyno puošmena
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Daugiametė saulutė, dažnai vadinama tiesiog saulute, žavi ne tik savo kukliu grožiu, tačiau ir atsparumu bei ilgaamžiškumu. Tai gražios, iš pažiūros trapios, mažos gėlės, kurios augdamos sukuria įstabų, žydintį žemės kilimą. Saulutė populiari visame pasaulyje ir dažnai auginama tiek sodybų gėlynuose, tiek miesto parkuose ar kaip vejos žolė.

Straipsnyje pasidalinsime, kaip ir kur sėti, auginti bei prižiūrėti šias žavias gėlytes.

Daugiametė saulutė: kilmė ir išvaizda

Saulutė (Bellis) priklauso astrinių šeimos augalų genčiai, kurioje žinoma 15 rūšių augalų. Nors kilusi iš Europos, tačiau šiuo metu plačiai paplitusi ir auginama praktiškai visame pasaulyje. Lietuvoje savaime neauga, tačiau pasitaiko sulaukėjusių.

Dažniausiai gėlynuose auginama daugiametė saulutė (Bellis perennis), kurios išvaizda gali gana stipriai skirtis, priklausomai nuo veislės. O veislių išvesta daugybė, tad ir žiedų spalvų bei formų įvairovė begalinė.

Nors vadinama daugiamete, tačiau Lietuvoje saulutė dažniausiai teauga du metus. Tad kartais kiek paradoksaliai skamba pavadinimas – dvimetė daugiametė saulutė. Vėliau augalas netenka dekoratyvumo, praranda veislei būdingą žiedų dydį bei struktūrą. Vis dėlto dauguma veislių gana gerai pasidaugina pačios, išberdamos subrendusias sėklas. Todėl ir atrodo, kad toje pačioje vietoje saulutės auga daug metų.

Saulutė yra žolinis augalas, užaugantis iki 5–20 cm aukščio. Stiebas apaugęs retais plaukeliais, belapis arba su smarkiai redukuotais lapais. Lapai kiaušiniški arba kastuviški, susitelkę į tankias skroteles. Graižai po vieną sukrauti stiebo viršūnėje. Žiedai gali būti įvairių spalvų ir dydžių. Kai kurių veislių saulutės liežuviškieji žiedai virtę vamzdiškaisiais. Žydi nuo gegužės iki rugpjūčio ar dar ilgiau. Saulutės vaisius – lukštavaisis.

Daugiametės saulutės išvaizda

Saulutės veislės

Saulutė – mėgstama ir populiari gėlė, auginama daugelyje gėlynų, parkuose, vejose, pievose. Tinka gėlynų apvadams, palei takelius, taip pat sodinama gėlynų priekyje kartu su kitais žemaūgiais augalais. Gražiai atrodo ir auginama lauko vazonuose ar loveliuose balkonuose.

Nors esame įpratę matyti įprastas baltažiedes saulutes, tačiau jų veislių įvairovė kur kas didesnė ir žiedų galima išvysti pačių įvairiausių spalvų ir dydžių. Žemiau paminėsime tik keletą galimų saulutės veislių:

  • Daugiametė saulutė „Pomponette“ užauga iki 15–20 cm ir stulbina savo beveik idealiai apvaliais žiedų graižais. Tai pilnavidurė veislė, žydinti baltais, rausvais, rožiniais, raudonais ar oranžiniais žiedais.
  • Daugiametė saulutė „Ave“ užauga iki 15–20 cm aukščio. Žiedai dideli, pilnaviduriai, baltos spalvos. Labai įspūdingi.
  • Daugiametė saulutė „Maria“ užauga iki 15–20 cm aukščio. Žiedai labai dideli, pilnaviduriai, rožinės arba rausvos ir baltos spalvos.
  • Daugiametė saulutė „Gracja“ užauga iki 15–20 cm aukščio. Žiedai dideli, tamsiai raudoni, pilnaviduriai.
  • Daugiametė saulutė „Roggli“ labai kompaktiška ir proporcinga veislė. Užauga vos iki 12 cm aukščio. Idealiai tinka auginti vazonuose, balkonų loveliuose. Tinka skynimui. Žydi labai anksti. Graižai 5 cm skersmens, pilnaviduriai, raudonos arba baltos spalvos.

Daugiametė saulutė: kur ir kada sodinti?

Daugiametė saulutė mėgsta ryškią, tiesioginę saulės šviesą. Tačiau reikia atminti, kad esant labai karštoms ir saulėtoms dienoms, ji nustos žydėti, susiskleis, o užsitęsus karščiams tiesiog nunyks. Todėl jeigu norite mėgautis žiedais kuo ilgiau, geriau saulutei parinkti augimo vietą daliniame pavėsyje. Tačiau persistengti taip pat nereikia: jeigu daugiametė saulutė auginama vietoje, kur saulė ją pasiekia mažiau nei 4–6 val. per dieną, ji gali žydėti silpniau arba visai nežydėti.

Paprastai saulutė sėjama tiesiai į atvirą dirvą birželio–rugpjūčio mėnesiais. Kadangi sėklos labai smulkios, sėjant rekomenduojama jas sumaišyti su smėliu. Pasėjus užberti labai plonu, vos kelių milimetrų storio žemės sluoksniu. Sėklos sudygsta per 10–14 dienų. Paaugusias reikia persodinti į nuolatinę augimo vietą, paliekant 10 cm atstumą tarp augalų.

Pasėtos vasarą, saulutės žydės tik kitą pavasarį. Norint žiedų sulaukti tais pačiais metais, sėklas reikia sėti į daigyklas sausio–vasario mėnesiais, o pavasarį perkelti į nuolatinę augimo vietą. Beje, saulutes galima persodinti net ir žydinčias.

Daugiametė saulutė: sodinimas ir priežiūra

Daugiametės saulutės auginimas

Dirvožemis. Daugiametė saulutė mėgsta gerai drenuotą, vidutinio derlingumo dirvą, kuri yra lengvai rūgštinė arba neutrali (pH 6–7). Nors dirvai nėra labai išranki, tačiau labai sunkus, molingas dirvožemis gali būti problemiškas, nes neleis šaknims tinkamai kvėpuoti, o tai gali sukelti šaknų puvinį ir augalo žūtį. Jeigu dirva yra labai molinga, rekomenduojama į ją pridėti komposto ar smėlio, kad pagerėtų drenažas.

Laistymas. Daugiametė saulutė nemėgsta sausros. Jai patinka nuolat tolygiai drėgna dirva. Todėl laistymas sausomis dienomis šiam augalui tiesiog būtinas. Rekomenduojama laistyti reguliariai, tačiau neperlieti. Dirva turi būti drėgna, o ne permirkusi.

Tręšimas. Jeigu sodinimo metu į dirvą buvo įterpta perpuvusio mėšlo, maistinių medžiagų šiam augalui užteks keleriems metams į priekį. Priešingu atveju patariama tręšti prieš žydėjimo pradžią, pavasarį, ir vėliau kas 6–8 savaites iki rudens. Tręšiama organinėmis trąšomis arba kompostu. Tačiau su trąšomis reikėtų elgtis atsargiai, kad nepertręštumėte. Pertręštos saulutės augina daug lapų, tačiau mažai žiedų.

Žiedų genėjimas. Nuvytusių žiedų pašalinimas yra svarbi priežiūros dalis, nes tai skatina augalą nuolat formuoti naujus žiedus. Genėjimas turėtų būti atliekamas reguliariai, naudojant aštrias ir dezinfekuotas sodo žirkles, kad būtų išvengta augalo pažeidimų. Jeigu žiedų neskabysite, jie subrandins sėklas ir augalas pats pasisės.

Žiemojimas. Daugiametė saulutė atspari šalčiams, todėl Lietuvos klimato sąlygomis puikiai žiemoja. Rudenį nunyksta, tačiau pavasarį vėl atželia ir netrukus pradžiugina mus savo žiedais. Labai retai, esant labai šaltoms ir besniegėms žiemoms, saulutės gali iššalti. Norint to išvengti, galima rudenį jas mulčiuoti. Taip pat labai svarbu rudenį nepašalinti lapų skrotelių. Jos saugo augalo šaknis nuo šalčių.

Daugiametės saulutės auginimas

Kaip dauginama daugiametė saulutė?

Saulutė gali būti dauginama trimis būdais:

  1. Dalijant kerą. Tai vienas populiariausių ir paprasčiausių būdų dauginti saulutes. Tinkamiausias tam laikas pavasaris arba ruduo, kai augalas yra aktyviai augantis, tačiau dar nežydi. Tačiau nenusiminkite, jei nespėsite to atlikti iki žydėjimo pradžios. Saulutes galima dauginti ir persodinti net ir žydėjimo metu. Dalijant kerą, saulutė iškasama, o šaknys atsargiai dalijamos į kelias dalis. Kiekviena dalis turi turėti bent kelias šaknis ir sveikus lapus.
  2. Dauginimas auginiais yra mažiau populiarus būdas, kadangi jis trunka ilgiau ir yra kiek sudėtingesnis. Šiuo būdu saulutės gali būti dauginamos visą vegetacijos laikotarpį.
  3. Sėklomis. Jei norite padauginti saulutes sėklomis, reikia leisti augalui jas subrandinti. Vadinasi, palikti bent keletą žiedų nužydėjusių, kol jie išaugins ir subrandins sėklas. Subrendę sėklos nurenkamos, išdžiovinamos ir laikomos sausai bei vėsiai ir tamsiai iki kitų metų sėjos.

Daugiametės saulutės kenkėjai ir ligos

Saulutė – gana atsparus ligoms augalas, tačiau nesilaikant tinkamo atstumo tarp augalų, pertręšus, perlaisčius, gali užpulti miltligė, pilkasis ar šaknų puvinys. Taip pat lapus mėgsta pagraužti šliužai, pėlėdgalvių vikšrai, tripsai.

Saulutės auginimas talpoje ir kaimynai gėlyne

Daugiametė saulutė labai puošniai ir dekoratyviai atrodo auginama vazonuose ar balkonų loveliuose. Tačiau norint kasmet turėti gražų ir dekoratyvų augalą, patariama rudenį peržydėjusią saulutę išmesti, o kitais metais vėl pasisėti ar pasisodinti iš naujo. Auginama talpoje saulutė prastai žiemoja ir kitąmet būna nebe tokia puošni.

Tuo tarpu sode tai puikus pasirinkimas žemės kilimui formuoti, apvadams, alpinariumams, gėlynų kraštams. Saulutės sudaro gražų, tankų kilimą, kuris efektyviai užpildo tuščias vietas sode, neleisdamas piktžolėms prasiskverbti. Šios gėlės ypač efektyviai atrodo masiniuose želdiniuose, kur jų nedideli, tačiau gausūs žiedai sukuria spalvingą efektą.

Norėdami sukurti harmoningą gėlyną, daugiametes saulutes galite derinti su kitomis daugiametėmis gėlėmis, tokiomis kaip narcizai, tulpėmis, gvazdikais, našlaitėmis, žioveiniais. Taip pat jos puikiai dera su tokiais žemaūgiais augalais, kaip šilokai ar snapučiai.

Daugiametės saulutės kaimynai

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/saulute/
  2. https://www.thespruce.com/english-daisy-plant-overview-4767251
  3. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/english-daisy/
  4. https://www.monjardin.fr/plantes/paquerettes
  5. https://www.picturethisai.com/fr/care/Bellis_perennis.html

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *