Skip to content

Pelenai vasaros augalams arba kur juos galima panaudoti šiltuoju metų laiku?  

  • by
Tręšimas pelenais. Natūralios trąšos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kas medžių pelenus nuo žiemos ar šašlykinių pasiliko sodui ir daržui tręšti, tas daug išlošia. Ši natūrali trąša, pasikartosime, yra ypač veiksmingas priedas augalams pamaitinti. Nors yra prisibijančių pelenus naudoti vasaros metu, tačiau tinkamai paruošti tirpalai ar trąšos su pelenais nebus kenksmingi. Toliau sužinosite, kur ir kada pelenai naudojami vasaros metu. 

Pelenų nauda augalams  

Medienos pelenuose yra neorganinių maistinių medžiagų, kurios gali būti naudingos augalų augimui. Pelenai dažniausiai garsėja milžinišku kalcio kiekiu (kuris gali sudaryti 25–40 % viso pelenų kiekio), taip pat kaliu (jo koncentracija siekia 5–30 %). Magnio, fosforo ir sieros pelenuose taip pat paprastai būna 1,3–16 (20) %. Galiausiai medienos pelenuose gali būti geležies, aliuminio, mangano, cinko, boro ir kitų augalams reikalingų maistinių medžiagų pėdsakų. Tai reiškia, kad po ranka visada turite tikrą trąšų šaltinį, kuris nieko nekainuoja. 

Pelenai augalams

Pelenai trąšai 

Bene veiksmingiausia pelenų trąša yra tirpalo pavidalo. Kai sausi pelenai turi daugiau privalumų sodinimo metu, tai pelenai „šlapiame“ būvyje (tirpale) esti veiksmingesni ir efektyvesni vasaros metu.  

Sausais pelenais galima pagerinti dirvos struktūrą, ją praturtinti mikroelementais, bet šis būdas yra vienkartinis. Maždaug 100–200 g/m2 arba 1 saujelė/duobutei pelenų įterpiama prieš daržovės, gėlės ar medelio sodinimą ir sumaišoma su žeme. 

Kad pratęstumėte pelenų veikimą, žymiai dažniau vasaros metu galite naudoti pelenų tirpalą. Į kibirą vandens (10 l) įbėrę 1–2 stiklines pelenų ir šiek tiek palaikę tirpalą pastovėti (kelias valandas ar parą), gausite skystas trąšas įvairiems sodo augalams. Labiausiai šios trąšos naudojamos pomidorams ir agurkams. Šiuo tirpalu galima laistyti augalus kas 10–14 dienų skiriant 0,5–1 l skysčio arba apipurkšti lapus kas mėnesį, jeigu įtariate ligas ir kenkėjų buvimą. 

Visgi dėl taikymo dažnumo būkite atidūs. Žinodami, kad pelenai šarmina dirvožemį, įvertinkite ir tikrinkite dirvos rūgštingumą, kad nepakenktumėte rūgščiamėgiams augalams. 

Pelenai vasaros trąšai

Kokias daržoves galite tręšti pelenais vasarą? 

Jeigu būsite nuosaikus, tai pelenų tirpalą galite panaudoti kone visoms daržovėms patręšti. Jie ypač patinka česnakams, laiškiniams česnakams, porams, salotoms, šparagams ir kaulavaisiams. Pelenų tirpalą panaudokite cukinijoms, patisonams, kopūstams, morkoms, burokėliams pamaitinti. Pelenų tirpalas naudojamas ir šiltnamyje auginamoms daržovėms, tokioms kaip pomidorai, agurkai, tręšti per lapus ar laistyti. 

Pelenus reikėtų vengti naudoti rūgštesnę dirvą mėgstančių augalų tręšimui, pavyzdžiui, kukurūzams, braškėms, bulvėms, rabarbarams ar petražolėms

Pomidorų tręšimas

Ar galima naudoti pelenus žolei tręšti? 

Be abejo, jeigu jūsų veja kenčia nuo samanų ir kitų rūgštaus pH sukeltų padarinių, tai pabarstymas pelenais labai pagelbės susidoroti su šia problema. Visgi ekspertai teigia, kad vejos tręšimą pelenais derėtų vykdyti anksti pavasarį ir rudenį, o ne vasarą aktyvaus augimo metu. 

Pelenai augalams nuo kenkėjų 

Tirpalas, pasigamintas iš pelenų, labai dažnai naudojamas pomidorams ir agurkams purkšti. Būtent pelenų tręšimas per lapus labiau akcentuojamas kaip apsauga nuo ligų ir kenkėjų. Tiesą sakant, sodininkai naudoja sausus pelenus lengvai pabarstydami lysves, nes šie atbaido lervas, amarus, šliužus, sraiges ir įvairias kenksmingas kirmėles (nematodus). Čia veiksmingas ir pelenų tirpalo purškalas, kurį pritaikyti kai kurias atvejais ir patogiau (pavyzdžiui, apipurškiant jau infekuotus lapus). 

Agurkų ligų gydymas jodu, pelenais, česnakais, išrūgomis, briliantine žaluma, soda

Kitoks pelenų panaudojimas  

Kad ir kaip bebūtų, pelenų pertekliaus išmesti nederėtų. Jeigu tręšti augalams jų turite per daug, pelenus galite panaudoti ir kitiems tikslams: 

  • muilui gaminti. Kaimo sodybose šeimininkai žino, kaip iš pelenų pasigaminti tikro ūkiško muilo.
  • komposto krūvose. Pelenai numalšina kvapą, kuris susidaro fermentuojantis kompostui.
  • mėšlo krūvoms. Pelenai „nukenksmins“ kvapą, pagerins ventiliaciją, sugers susidariusią drėgmę ar mėšlo „arbatėlę“. 
Pelenai komposto krūvai

Šaltiniai 

  1. https://hort.extension.wisc.edu/articles/using-wood-ash-in-the-home-garden/
  2. https://www.wikihow.com/Use-Ashes-As-Fertilizer
  3. https://biogrow.blog/wood-ash/
  4. https://www.rhs.org.uk/soil-composts-mulches/wood-ash-using-in-garden
  5. https://www.waldenbackyards.com/blogs/your-best-backyarding/is-firepit-ash-good-for-grass
  6. https://apnews.com/article/78d9dcadbeb942d08a50e0dfdb0a068a

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *