Skip to content

Lauko gėlės. Ko šiemet gėlių darželyje nepasodinote?

  • by
Lauko gėlių darželis
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Įsirenginėjant arba norint atnaujinti kiemą ar sodą, neretai kyla klausimas, kokias gėles auginti savo puoselėjamame sklype. Kokios tinkalmiausios lauko gėlės būtų jūsų gėlyne? Kaip jas tinkamai pasirinkti iš daugybės rūšių bei pavadinimų. Manome, kad bus lengviau tai padaryti, susipažinus su pagrindinėmis lauko gėlių grupėmis bei jų auginimo sąlygomis ir iššūkiais. Tad, apžvelkime, kaip skirstomos lauke auginamos gėlės, kurios iš jų geriausiai jaustųsi jūsų sode, tačiau jų šiemet nepasisodinote.

Gėlės sodinimui lauke

Gėlyno komponavimas – nelengvas uždavinys, kurį sprendžiant reikia apgalvoti įvairius niuansus bei detales. Renkantis lauko gėles svarbu įvertinti sklypo dirvožemį, apšvietimą, kiek tiesioginių saulės spindulių krenta ant vietos, kur augs gėlės. Juk vienos gėlės labiau mėgsta saulėtas vietas, kitos – pusiau pavėsį, yra ir gėlių, gerai besijaučiančių pilname pavėsyje.

Pravartu sudaryti norimų auginti gėlių sąrašą, kur jas reikėtų suskirstyti pagal aukštį, žydėjimo laiką, žiedų spalvą. Geriau atrodys gėlynas, sudarytas iš skirtingo aukščio bei skirtingų formų augalų. Rinkdamiesi skirtingu laiku žydinčias gėles, sukursite gėlyną, žydintį visą šiltąjį sezoną. Atsiminkite, kad kuo daugiau spalvų bus gėlyne, tuo sudėtingiau bus jas derinti, tad rinkitės gėlių žiedų spalvas saikingai. Šiuo metu itin populiaru kurti ir vienspalvius, pavyzdžiui mėlynus ar baltus gėlynus, o raudonas, oranžines ar geltonas gėles vertėtų komponuoti kiek atsargiau.

Verta gėlyne auginti tiek vienmečių, tiek ir daugiamečių augalų. Daugiametės gėlės sudarys gėlyno karkasą, o spalvingumo bei įvairumo įneš ryškiaspalvės vienmetės gėlės.

Medetkų sodinimas ir auginimas
Medetkos

Vienmetės lauko gėlės

Vienmetėmis vadinamos gėlės, kurių gyvenimo ciklas trunka vienerius metus. Per vieną vegetacinį sezoną tokios gėlės išdygsta, užauga, sužydi, subrandina sėklas ir numiršta. Paprastai vienmetės gėlės sodinamos pavasario pabaigoje, pasibaigus šalnoms. Galima jas auginti iš sėklų arba nusipirkti jau ūgtelėjusių daigų.

Vienmetės gėlės žydi ryškiomis, sodriomis spalvomis, jos sukuria įvairiaspalvę, žavingą erdvę sode. Vienmečių gėlių gėlynai kasmet turi būti kuriami iš naujo, tokie gėlynai – puikus būdas kiekvienais metais eksperimentuoti, išbandyti naujas gėlių veisles, įnešti į gėlyną pokyčių, naujumo. Be abejo, vienmečių gėlių sodinimas kas pavasarį reikalaus papildomo jūsų laiko, o ekonominiu požiūriu kainuos brangiau nei daugiamečių gėlių puoselėjimas.

Populiarios vienmetės gėlės – ratilis, serentis, vienmetė našlaitė, vaistinė medetka, šlamutis, nasturtė, verbena, petunija, saulėgrąža, ir kitos.

Našlaičių gydomosios savybės
Našlaitės

Daugiametės lauko gėlės

Daugiametės gėlės toje pačioje vietoje gali augti nuo keleto iki keliolikos metų. Daugiamečių augalų nereikia kas pavasarį sodinti iš naujo, išskyrus tas, kurios nežiemoja mūsų kraštuose lauko sąlygomis (pavyzdžiui, kardeliai, jurginai rudenį iškasami, o pavasarį vėl sodinami). Daugiamečiai augalai lengviau prisitaiko prie prastesnio dirvožemio nei vienmečiai, nes daugiamečių šaknų sistema yra daug geriau išvystyta, jų šaknys prasiskverbia giliau į dirvą ieškodamos vandens ir maisto medžiagų.

Daugiamečių gėlių išdėstymo planavimas reikalauja ypatingo dėmesio, nes tokių gėlių kompozicijos akį džiugins ne vienerius metus. Tradiciškai didžioji dalis lietuviško darželio gėlių yra daugiametės. Tai populiarieji bijūnai, astrai, dailieji auskarėliai, daugiametės saulutės, flioksai, kvapiosios našlaitės, vilkdalgiai, lelijos, tulpės, kardeliai, jurginai, pakalnutės ir daugelis kitų.

Bijūnų rūšys
Bijūnai

Daugiametės vijoklinės lauko gėlės

Atskirai galima išskirti vijoklines daugiametes lauko gėles ir augalus. Įvairūs vijokliai labai tinka aplinkos apželdinimui, norint paslėpti neestetiškai atrodančias sodybos vietas, o taip pat užuovėjai, privačiam kampeliui sukurti. Vijokliniai augalai išsiskiria gausia lapija, ilgais stiebais, sparčiu augimu. Vieni vijokliai tvirtinasi prie atramos orinėmis arba pridėtinėmis šaknimis, kiti – ūgliukais.

Renkantis atramas vijokliniams augalams, pasitelkite savo išmonę ir fantaziją. Tai gali būti arka sodo pradžioje, kuri apaugus vijokliais atrodys tarsi vartai, kviečiantys užsukti į vidų. Paslaptingai ir dailiai atrodys apsupta tankia lapija ir kvapniais žiedais pavėsinė. O galbūt parinksite vijokliui vietą ant pastato sienos ar tvoros?

Radus sodyboje vietos vijokliniam augalui, galėsite rinktis iš daugybės jų rūšių. Apsvarstykite gebenes, raganes, aktinidijas, laipiojančias hortenzijas, penkialapius vinvyčius, laipiojančias rožes.

Aktinidija
Aktinidija

Lauko gėlės, mėgstančios saulėtas vietas

Jei jūsų sodas ar gėlynas saulėtoje vietoje, jame vešės daugelis augalų. Didesnė dalis mūsų auginamų gėlių mėgsta saulę ir klesti auginamos saulėtose, atvirose vietose. Saulės mėgėjų daug tiek tarp vienmečių, tiek ir tarp daugiamečių sodo augalų. Drąsiai sodinkite saulėtoje vietoje šiuos vienmečius: sukutį, serentį, kleomę, gvaizdūnę, verbeną, kosmėją. Daugiametės gėlės – saulės vonių mėgėjos: rudbekijos, pentiniai, astrai, narcizai, levandos, šalavijai, paprastieji mėlesai, viendienės, baltagalvės.

Sprigės pakabinamuose vazonuose
Sprigės

Lauko gėlės, mėgstančios pavėsį

O kokius augalus rinktis, jei planuojate įkurti gėlyną pavėsingoje vietoje, kur saulės spindulių negausu? Daugelis mano, kad pavėsingoje vietoje gerai auga tik dekoratyviais lapais pasižymintys augalai. Tačiau tai nėra tiesa, yra nemažai žydinčių augalų, gerai besijaučiančių augdami šešėlyje. Iš vienmečių dalinį pavėsį toleruoja fuksijos, gumbinės begonijos, sprigės, lobelijos, brovalijos. Daugiametės gėlės, saikingos saulės mėgėjos: dailieji auskarėliai, astilbės, sinavadai, raktažolės, laipiojančios hortenzijos. Jos gali augti daliniame, nepilname šešėlyje.

Yra gėlių, pasiruošusių žydėti net ir pilname šešėlyje, kur tiesioginių saulės spindulių visai nepatenka. Tai stambialapės bruneros, baltašaknės, rusmenės, melsvės.

Lobelijų priežiūra
Lobelija

Lauko gėlės vazonuose

Sodo erdvę galite paįvairinti pastatydami jame vazonuose auginamų gėlių. Vazone pasodintos lauko gėlės – puiki išeitis, kai sklypo plotas mažas ir nėra kur sodinti gėlių. Savo nedidelį gėlyną galite susikurti net konteineryje ar senovinėje puodynėje. Tokį gėlynėlį panorėję lengvai perkelsite į kitą vietą, jis tilps visur – ant palangės, balkone, terasoje. 

Renkantis vazoną atkreipkite dėmesį į jo dydį, spalvą, formą, faktūrą, dizainą. Vazoną rekomenduojama derinti prie aplinkos. Šiandien galima įsigyti įvairiausių vazonų ar kitokių talpų gėlėms auginti – keraminių, metalinių, betoninių, plastikinių, cinkuotų. Jei auginsite svyrančias lauko gėles, rinkitės aukštus, pakabinamus vazonus. Jei planuojate sodinti daug mažų augalų, pirkite platų ir žemesnį. Svarbu, kad vazono dugne būtų skylės vandeniui nubėgti, jei jų nėra, pasirūpinkite jų išgręžimu. Nerekomenduojama rinktis plastikinių juodos spalvos vazonų, nes jie įkaista saulėje ir iš jų greičiau išgaruoja drėgmė, tad augalai juose gali išdžiūti ir žūti.

Vazonuose ir konteineriuose puikiai auga ir vienmetės, ir daugiametės gėlės, žolės, prieskoniniai augalai, krūmai, net medeliai. Pradedantiesiems gėlininkams rekomenduojama sodinti į vazonus vienmetes gėles, kurios žydi visą vasarą, o kai kurios rūšys ir rudenį. Svarbu, kad vazoninės lauko gėlės būtų laiku laistomos bei tręšiamos. Mat jos šaknimis negali pasiekti maisto medžiagų ir vandens iš grunto, taigi visiškai priklauso nuo jūsų rūpinimosi jomis. Lauko vazonuose puikiai tinka auginti kosmėjas, godecijas, nasturtes, rožūnes, medetkas.

Svyrančios lauko gėlės, pasodinamos į aukštesnį vazoną, kad jų šakelės galėtų gražiai leistis žemyn. Dažnai tokie vazonai pakabinami, pakeliami aukščiau. Vazonuose auginamos svyrančios lauko gėlės gali būti sodinamos ratu, pagal vazono kraštą. Įdomus sprendimas viename vazone pasodinti skirtingų svyrančių gėlių taip sukuriant savitas kompozicijas. Pabandykite paeksperimentuoti derindami šliaužiančiąsias šilinges, gulsčiąsias sanvitalijas, paprastąsias skeptrenes, bakopas.

Lauko gėlių puokštė

Lauko gėlių puokštės

Sode išaugintos gėlės gali būti puiki dovana brangiam žmogui ar kambarį pagyvinanti interjero puošmena. Puokštė, sukurta iš savo gėlyne išaugintų augalų, suteiks daugiau džiaugsmo, nei gėlės, pirktos salone. Galite derinti skirtingas gėles vienoje puokštėje arba sudaryti puokštę iš vienos rūšies žiedų.

Vienos rūšies gėlių puokštėms tiks kardeliai, rožės, bijūnai, lelijos. Tai ryškios spalvingos gėlės, kurios nereikalauja papildomų augalų šalia. Rožės gerai atrodys ir vienoje puokštėje su paparčio, melsvių lapais, smulkiais baltais gubojos ar ramunių žiedeliais.

Įdomios ir įvairios skirtingų veislių bei spalvų jurginų žiedų puokštės. Romantišką ir švelnų įspūdį sukurs šviesiai rožiniai, kreminiai, balti jų žiedai. Spalvingą bei ryškų – geltoni, raudoni, bordiniai žiedai. Jurginai puokštėje puikiai dera su hortenzijomis, rožėmis, astrais, chrizantemomis. Gražią rudeninę puokštę sukursite pridėję prie jurginų keletą šermukšnio ar putino šakelių su raudonomis uogomis.

Jūsų užaugintų gėlių puokštė priklausys tik nuo jūsų išmonės bei kūrybingumo, tad komponuokite, mėgaukitės jos sudarymo procesu, apsupkite gėlėmis save bei savo artimus žmones.

Naudoti šaltiniai:
https://www.gardeningknowhow.com
https://www.allaboutgardening.com
https://floristics.info
Jurkštienė O., Saunoriūtė S. Mano svajonių gėlynas. Kaunas, 2019

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *